Tere,
Minulla targa purkkari vm 1983, painoa 5000kg, vaijeri ohjaus, = klappia sen verran ettei autopilotti pysty ohjaamaan.
Kysynkin vinkkejä ja vihjeitä, mitä minun pitäisi ottaa huomioon muutoksen tekemiseksi, ja mistä saan tai löydän tietoa asiasta.
Asiallisia vastauksia, kiitos.
Purjehtija
Minulla targa purkkari vm 1983, painoa 5000kg, vaijeri ohjaus, = klappia sen verran ettei autopilotti pysty ohjaamaan.
Kysynkin vinkkejä ja vihjeitä, mitä minun pitäisi ottaa huomioon muutoksen tekemiseksi, ja mistä saan tai löydän tietoa asiasta.
Asiallisia vastauksia, kiitos.
Purjehtija
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kiristä vaijerit, niin klappi poistuu. Vaihtamalla hydrauliseen saat huonosti purjehtiessa ohjattavan veneen. Eikä vaijeriohjauksessa muutenkaan saa olla klappia. Jos sitä on autopilotin toimintaa häiritsevän paljon, sitä on järkyttävän paljon. Onko klappi todella vaijereissa, eikä aiheudu esim. haljenneesta kiilasta ratin tai peräsimen akselilla?
Vaijeri päättyy luultavasti kvadrantiin kiinnittyvällä ruuvikierteisellä vanttiruuvin kaltaisella puikolla. Kiristä klappi siitä pois ja unohda hudrauliohjaus. Noin iso klappi on turvallisuusriski. Nopeasti pyörittämällä ketju putoaa pedestalin hammasrattaalta tai vaijeri plokilta ja ohjauksesi on jumissa tai täysin tehoton. Tapahtuu silmänräpäylsessä.
Tarkista vaijeritrissojen kiinnitys runkoon. Niiden alkuperäinen kiinnitystapa on ollut kelvoton: runkoon on laminoitu pienet puupapalat joihin trissat on kiinnitetty RUUVEILLA. Ydinpuu on nykyään kukkamultaa ja trissat pysyvät paikallaan pyhällä hengellä. Sama homma muuten maston tukipalkin kanssa sen sisäillä olevan tukiputken kanssa.
Sori jäi hiukan kesken... siis maston tukiputken allaoleva rakenne on heikko ja joustaa. Tämän takia et saa vantteja piukalle kun rakenne painuu kasaan. Vanhat Targat on pahimmillaan melkoisia pommeja.
Mikä tahansa 35 vuotta vanha vene on "pahimmillaan melkoinen pommi", Targa ehkä kuitenkin sieltä paremmasta päästä noita vanhuksia. Toisaalta jos vanhasta Targasta löytyy tämä hyvin tiedossa oleva maston tukiputken alustan ongelma, niin sen korjaaminen ei ole kummoinen temppu.
"Vaijeriohjaus" on siis teleflex- tyyppisellä kaapelilla kait, vanhassa klappia tulee ihan vaan sisustan ja kuoren välistä. Eli ei auta vaikka molemmat päät olisivat kuinka jämptisti paikoillaan ja ilman välystä.
Hydraulinen ohjaus ei silti mielestäni olisi huono ratkaisu, paitsi tietysti hankintahinnaltaan. Auts... Jos purjehtii 35 vuotta vanhalla veneellä joka ei uutenakaan ole varsinaisesti kuuluisa raaseri-tyyppisistä ominaisuuksistaan niin ihan varmasti hakee veneeltään ensisijaisesti muuta kuin hyvää purjehdustuntumaa. Eli en olisi lyttäämässä hydrauliohjausta sen vuoksi.
En osannut kuvitella purjeveneen vaijeriohjausta teleflexiksi. Ehkä sitten ei paljoa hydrauliohjauksella huononekkaan.
Kannatta ensin vilkaista Jefan sivut, siellä on hintojakin, ohjausvaihtoehtoja ja parempia autopilotteja.
Jos ongelma on huonoksi käyneestä teleflxkaapelista johtuva klappi niin vaihda huono kaapeli.
Haet ilmeisesti jotain muutakin hyvää?
Vaihdoin aikanaan teleflexin kahdella vaijerilla toimivaan, jossa hammasratas ja ketju vaijerien välissä pedestaalissa. Kyseessä myös Targa 96 -laitoin ruotsalaisen sarjan, jolla paranneltu useimmin Maxi 95:sta.
vielä linkki
http://www.garbo.us/styrning.htm
Kiitos asiallisista vastauksista....
Tuli paljon ajateltavaa ensi talveksi....
Katso nyt kuitenkin ennen talviunille menoa klapin alkuperä. Vaikea kuvitella, että Teleflexin kaapelin ja kuoren välisestä väljyydestä voisi johtua noin iso klappi, kuten kerrot. En lupaa syödä hattuani mutta eppäillä soppii...
Vanha Telflex alkoi mullakin murenemaan. Vaihdoin Lewmarin vaijeriohjaukseen. Vaati jonkinverran kääntöplokien askartelua, mutta hyvä tuli. Ruorituntuma on dramaattisesti parempi. Hydraulisessahan sellaisesta ei voi uneksiakaan.