Mistä malationia?

Pienpuutarhuri_

Ikiaikaisten, edelleenkin netistä löydettävien, tunnettujenkin puutarhaorganisaatioiden ohjeiden mukaan olen ruiskutellut omenapuita ja muitakin marjapuskia malationilla tappaakseni haittaötökät. Pitkään, kai 10 v käytössäni ollut konsentraattipurkki loppui ja piti ostaa uutta. Mutta mutta: missään ei tunnuta enää myytävän harrastelijalle sitä. Joku väitti että sitä käyttävät vain ammattiviljelijät.

Onko noin ettei sitä enää myydä rahvaalle? Miksei? Mikä instanssi sen käytön on kieltänyt? Onko asiasta joku laki? Sitähän myydään kyllä Euroopassa muualla.

Jos sitä on jossain saatavilla, niin missähän?

Jos ei ole myytävänä niin mikä saatavilla oleva kemikaali on yhtä tehokas?

1

4627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Malationi.in.memoriam

      Ei malationia saa enää Suomesta mistään, eikä sitä saa edes ammattiviljelijät käyttää. Ei sitä myydä maatalouskaupoissakaan.
      Pyretriini torjunta-aineiden käyttö on kaikille sallittu, mutta jos haluaa vahvempia myrkkyjä niin pitää suorittaa kasvinsuojelututkinto ja näyttää tutkintotodistus myyjälle, muuten niitä ei saa.

      Itselläni tuholaistorjunnassa käytössä dimetoaatti ja deltametriini, ostin ne muutama vuosi sitten maatalouskaupasta kun vahvempia myrkkyjä vielä sai kuka tahansa ostaa eikä vaadittu mitään kasvinsuojelututkintoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      118
      8245
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      101
      7492
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      91
      5669
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      90
      5633
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4820
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      128
      2601
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      59
      2485
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1465
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1434
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      52
      1315
    Aihe