Harvinaisuus?

harzanegger

Keräsin nuorempana kolikoita ja seteleitä, ulkomaalaisia, suomalaisia ja vanhoja. Minulla pyöri tämä kolikkopussi mukanani noin 17 -vuotiaaseen saakka kunnes päätin hävittää sen.

Minulle kuitenkin jäi pari kolikkoa muuttolaatikkojen pohjalle, ne pari kolikkoa sattui olemaan jotain aivan turhia eli heitin pois. Nyt kuitenkin eteeni sattui hiukan oudompi (kolikko?)(Pinssi?) Eli tämä kyseinen kappale on vähän kevyempi kuin 20 senttinen. Tässä kapistuksessa ei ole numeron numeroa.

https://prnt.sc/g3hwv1

Aamulla otin pari kuvaa siitä ja mietin että heitänkö pois vai pitäiskö ihan mielenkiinnosta kyselläkkin jos tuo olisikin joku arvokas vimpain, noh en tiedä tiedättekö te?

0

693

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        53
        3906
      2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

        https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
        Kalajoki
        91
        2310
      3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        45
        1982
      4. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        22
        1773
      5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        28
        1516
      6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

        Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
        Kalajoki
        26
        1511
      7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

        Oliko mökkiläinen taas?
        Hyrynsalmi
        15
        1162
      8. Metsästysmökki

        Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
        Kuhmo
        31
        1118
      9. Mitä sinä mietit

        Mies?
        Ikävä
        109
        1074
      10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

        Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
        Perussuomalaiset
        79
        1032
      Aihe