Takaveto häviää nelivedolle kuivalla asfaltilla

https://m.youtube.com/watch?v=DRNr-Otmw-8 Tässä hyvä esimerkki siitä kuinka neliveto audi pöllyttää tehokkaamman takavetoisen bemarin asfaltilla. Takaveto ei koskaan pärjää quattrolle siksi ajan audilla. Voin olla teiden kingi.
693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No juu. Älyttömintä on ajaa suomessa tehokkaalla etuvetoautolla. Puolet vuodesta(se aika kun talvirenkaat) se teho ei välity koskaan täysin tiehen vaikkei edes olisi liukasta. Talvirenkaat on kuitenkin pakko laittaa. Takaveto ja etuveto on sopivia vain kesäautoihin jos siis tehoa löytyy paljon. Tehosta ei ole hyötyä kun sitä ei saa tiehen ilman nelivetoa puoleen vuoteen ja se aika alkaa taas kohta. Kesälläkin toki takaveto ja etuveto ei löydä pitoa samalla tapaa kuin neliveto. Mopoautoissa tyyliin 150hv se on sitten ihan sama mikä veto on kun ei kuitenkaan vedä sen kummemmin.

Äänestä
  • Mutta teidän mopoissahan vetää vain yksi pyörä?

    Äänestä

No voi hitsi..on kyllä ikävää kun oma takaveto lexus ei pärjää nelikko audille paikaltaan lähtiessä..no ei kyllä ole tarviskaa huudattaa autoa joka kiihdytyksessä ja kiinni ei vielä jääty kertaakan vaikka muutama talvi takana.
Toki nelivedossa hyvät puolensa..varsinkin jos vetää vaunua yms..ja talvella tuo korostuu.
Mutta olen itse pärjännyt takavedolla ja nuo kisailut kuuluu muualle kuin maanteille vaikka omanikin kyllä kesäkelillä liikkuu varsin rivakasti.
Että muistakaa kun kiihdyttelette kilpaa yms että siellä on muitakin kulkijoita ja vaaratilanteita.

Äänestä
  • Juu aina kiihdytellään muita vaarantamatta toki. Onneksi idiootit harvemmin pääsee nopeiden autojen rattiin. Ne kun vaatii rahaa ja rahaa ei saa jos on idiootti..pääsääntöisesti:) itsellä nälkä kasvaa syödessä ja aina pitää saada alle tehokkaampaa ja tehokkaampaa.

    Äänestä

  • No joo..itse aloitin aikoinaan autoilun saksalaisella 1.3 litran fordilla..olikos jotain 60 hv luokkaa..olipa loikkaus kun seuraavassa olikin 105hv..kyllä itsekkin nuorempana tuli valoista kiihdyteltyä..onneksi ei vahinkoja sattunut.
    Siitäne pikkuhiljaa tehot kasvaneet mutta kaasujalka keventynyt..nyt n.350hv että kerkeis kohtuu rivakasti mutta lähtee vähän aikasemmin ettei tarvi hurjastella.toki ohitukset menee nätisti..
    Kyllä liikenteessä hoksaa että nuoremmat tulee härnäämään..roikutaan takapuskurissa ja valoissa hyökkäytellään..mutta sepä kuuluu asiaan..järjen kanssa kunhan mennään.
    Onneksi ei tarvi todistella enää näillä vuosilla mitään.ajellaan leppoisasti menemään.

    Äänestä

kaikki kiihdytykset ja kyykytykset. Kun on tarpeeksi tehoa käytössä, ei tarvitse enää esitellä sitä kenellekään. Kerran joku räkänokka ohitti 50 alueella ja yritti provosoida kisaan. Ajoi sitten puolen kilometrin päässä tutkaan. Lievästi hymyilytti ajaa ohi pysäytyspaikasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuningasmahtava kirjoitti:

https://m.youtube.com/watch?v=DRNr-Otmw-8 Tässä hyvä esimerkki siitä kuinka neliveto audi pöllyttää tehokkaamman takavetoisen bemarin asfaltilla. Takaveto ei koskaan pärjää quattrolle siksi ajan audilla. Voin olla teiden kingi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu