Purjeveneen saalinkien kolina on kääntäen suhteessa purjeveneen etäisyydestä muihin veneisiin.
Purjevenee sijoittumisen ensimminen laki
TämäOnProvo
9399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Joo, kannattaa mennä moottoriveneiden sekaan, ne on äänettömiä.
Ei ne ole saalingit jotka kolisee ja kilisee. nostimet yms. kun nykyisin kepin omaavat eivät osaa / tiedä miksi se nostin kolisee.
Mun mielestä sun kaava on väärin. Kyllä se etäisyys on suorassa suhteessa kolinaan, ei kääntäen.
Ajatus on sellainen, että keskeisimmällä paikalla olevan veneen kolina on suurin. Etäisyyden kasvaessa kolinan taso pienenee eli juurikin niin, että korrelaatio on käänteinen.
Tiesin tämän johtavan vastakkainasetteluun moottoriveneen kanssa, mutta miksi?
Minulle on luottamuksellisesti kerrottu, että purjeveneilijätkin arvostavat hiljaisuutta. Onhan asia kuitnkin niin, että joidenkin veneet kolisevat enemmän ja että kolinaan voi niin halutessaan vaikuttaa.
Omissa empiirisissä havainnoissani olen tullut siihen lopputulemaan, että sellainen nostin, joka on ripustettu vertikaaliin asentoon mastoputken ulkopintaa vasten, ja joka siinä riippuessaan aiheuttaa ääntä, kun ilmavirtaus, useimmin tuuli, saa tämän sanotun nostimen värähtelevään aaltoliikkeeseen, jonka amplitudi, tai sen kerrannainen, on riippuvainen nostimen materiaalista, kimmokertoimesta, massasta, ja niin edelleen. Tällaisen nostimen aiheuttamaa äänihaittaa voidaan vähentää muuttamalla ripustusta niin, ettei kyseinen nostin värähdellessään, kosketa mastoputken seinämää.
Sen sijaan on hankalampaa torjua sellaisen värähdysliikkeen aiheuttamaa melua, joka syntyy samaisen nostimen värähdellessä samaisen mastoputken sisäpuolella. Tähänkin voidaan kuitenkin vaikuttaa muuttamalla värähtelevän kappaleen amplitudia siten, että pienennetään siinä vaikutavaa vetojännitystä, eli siis toisin sanoen löysätään fallit.
Korjatkaa, jos olen väärässä.
No silloinhan se vasta siellä maston sisällä koliseekin, jokaisella aallonheilautuksella.
Kokemukseni mukaan asia on päinvastoin, löysillä nostimilla on kaikkein suurin amplitudi, eli värähdusliikkeen laajuus. Taajuus taas on löysillä nostimilla pienin. Voi hakata mastoon metrin amplitudilla minuutin välein, kun tarpeeksi löysää.
Parhaiten tuntuu toimivan vain hieman löysätty nostin mastossa jossa on paljon reikkiä. Sisäpuolella nostin nojaa koko matkaltaan mastoon eikä irtoa ollenkaan, ja ulkopuolella ei yletä mastoon lainkaan, jos alapää on kaiteessa kiinni, koska ei ole liian löysä.
Mites säädettävä "bakstaaki"
Anteeksi vastakkaiasettelu, se ei ollut tarkoitus. Ajajan itsekin moottoriveneellä jopa enemmän kuin purjeveneellä.
Korvaa sama "moottorivene" samalla "muu vene kuin purjevene". Tai ihan yksinkertaisesti "saalinkivapaa vesikvesikulkuneuvo". Onko parempi?