Purjevenee sijoittumisen ensimminen laki

Purjeveneen saalinkien kolina on kääntäen suhteessa purjeveneen etäisyydestä muihin veneisiin.
9399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Joo, kannattaa mennä moottoriveneiden sekaan, ne on äänettömiä.

Äänestä

Ei ne ole saalingit jotka kolisee ja kilisee. nostimet yms. kun nykyisin kepin omaavat eivät osaa / tiedä miksi se nostin kolisee.

Äänestä

Mun mielestä sun kaava on väärin. Kyllä se etäisyys on suorassa suhteessa kolinaan, ei kääntäen.

Äänestä
  • Ajatus on sellainen, että keskeisimmällä paikalla olevan veneen kolina on suurin. Etäisyyden kasvaessa kolinan taso pienenee eli juurikin niin, että korrelaatio on käänteinen.

    Tiesin tämän johtavan vastakkainasetteluun moottoriveneen kanssa, mutta miksi?
    Minulle on luottamuksellisesti kerrottu, että purjeveneilijätkin arvostavat hiljaisuutta. Onhan asia kuitnkin niin, että joidenkin veneet kolisevat enemmän ja että kolinaan voi niin halutessaan vaikuttaa.

    Äänestä

  • Omissa empiirisissä havainnoissani olen tullut siihen lopputulemaan, että sellainen nostin, joka on ripustettu vertikaaliin asentoon mastoputken ulkopintaa vasten, ja joka siinä riippuessaan aiheuttaa ääntä, kun ilmavirtaus, useimmin tuuli, saa tämän sanotun nostimen värähtelevään aaltoliikkeeseen, jonka amplitudi, tai sen kerrannainen, on riippuvainen nostimen materiaalista, kimmokertoimesta, massasta, ja niin edelleen. Tällaisen nostimen aiheuttamaa äänihaittaa voidaan vähentää muuttamalla ripustusta niin, ettei kyseinen nostin värähdellessään, kosketa mastoputken seinämää.
    Sen sijaan on hankalampaa torjua sellaisen värähdysliikkeen aiheuttamaa melua, joka syntyy samaisen nostimen värähdellessä samaisen mastoputken sisäpuolella. Tähänkin voidaan kuitenkin vaikuttaa muuttamalla värähtelevän kappaleen amplitudia siten, että pienennetään siinä vaikutavaa vetojännitystä, eli siis toisin sanoen löysätään fallit.
    Korjatkaa, jos olen väärässä.

    Äänestä

  • No silloinhan se vasta siellä maston sisällä koliseekin, jokaisella aallonheilautuksella.

    Äänestä

  • soundofsileence kirjoitti:

    Omissa empiirisissä havainnoissani olen tullut siihen lopputulemaan, että sellainen nostin, joka on ripustettu vertikaaliin asentoon mastoputken ulkopintaa vasten, ja joka siinä riippuessaan aiheuttaa ääntä, kun ilmavirtaus, useimmin tuuli, saa tämän sanotun nostimen värähtelevään aaltoliikkeeseen, jonka amplitudi, tai sen kerrannainen, on riippuvainen nostimen materiaalista, kimmokertoimesta, massasta, ja niin edelleen. Tällaisen nostimen aiheuttamaa äänihaittaa voidaan vähentää muuttamalla ripustusta niin, ettei kyseinen nostin värähdellessään, kosketa mastoputken seinämää.
    Sen sijaan on hankalampaa torjua sellaisen värähdysliikkeen aiheuttamaa melua, joka syntyy samaisen nostimen värähdellessä samaisen mastoputken sisäpuolella. Tähänkin voidaan kuitenkin vaikuttaa muuttamalla värähtelevän kappaleen amplitudia siten, että pienennetään siinä vaikutavaa vetojännitystä, eli siis toisin sanoen löysätään fallit.
    Korjatkaa, jos olen väärässä.

    Kokemukseni mukaan asia on päinvastoin, löysillä nostimilla on kaikkein suurin amplitudi, eli värähdusliikkeen laajuus. Taajuus taas on löysillä nostimilla pienin. Voi hakata mastoon metrin amplitudilla minuutin välein, kun tarpeeksi löysää.
    Parhaiten tuntuu toimivan vain hieman löysätty nostin mastossa jossa on paljon reikkiä. Sisäpuolella nostin nojaa koko matkaltaan mastoon eikä irtoa ollenkaan, ja ulkopuolella ei yletä mastoon lainkaan, jos alapää on kaiteessa kiinni, koska ei ole liian löysä.

    Äänestä

  • Mites säädettävä "bakstaaki"

    Äänestä

  • Pahuksenprovo kirjoitti:

    Ajatus on sellainen, että keskeisimmällä paikalla olevan veneen kolina on suurin. Etäisyyden kasvaessa kolinan taso pienenee eli juurikin niin, että korrelaatio on käänteinen.

    Tiesin tämän johtavan vastakkainasetteluun moottoriveneen kanssa, mutta miksi?
    Minulle on luottamuksellisesti kerrottu, että purjeveneilijätkin arvostavat hiljaisuutta. Onhan asia kuitnkin niin, että joidenkin veneet kolisevat enemmän ja että kolinaan voi niin halutessaan vaikuttaa.

    Anteeksi vastakkaiasettelu, se ei ollut tarkoitus. Ajajan itsekin moottoriveneellä jopa enemmän kuin purjeveneellä.

    Korvaa sama "moottorivene" samalla "muu vene kuin purjevene". Tai ihan yksinkertaisesti "saalinkivapaa vesikvesikulkuneuvo". Onko parempi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TämäOnProvo kirjoitti:

Purjeveneen saalinkien kolina on kääntäen suhteessa purjeveneen etäisyydestä muihin veneisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu