Mitä jehovalainen saa tehdä?

Herätkää

Minä olen kuullut, että Jehovantodistajat eivät saa katsoa televisiota, saa muka väärää kuvaa elämästä.
Musiikkia(jos ei klassillista), ja radiota ei saisi kuunnella.
Alkoholia ei saa käyttää.
Saa käydä jokaisessa mökissä tuputtamassa(myömässä) Herätkää lehteä.
Ja saa pisteitä(plussa, vai bonus) kun kiertää mökistä mökkiin kertomassa huuhaataan uskostaan.
Eli, miksi jehovan todistajilta kielletään niin paljon asioita?
Mitä jehovan todistaja saa tehdä?

9

2998

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luoppari

      Vaikka itse vastustankin Jehovan todistajien uskontoa, niin tuossa sinun jutussasi ei ollut kyllä mitään todenperäistä.

      Joku muu saa selittää mitä JT:t saa tehdä ja mitä ei.

    • klsopi

      Valehdella ja ryypätä.

    • saamme tehdä?

      Mainitsemasi tv, radio, musiikki ja alkoholi, ovat kyllä kaikki asioita joita "saan tehdä". Kyse on tasapainosta. Ei näille mitään Raamatullista kieltoa ole, kunhan säilyttää tasapainon siinä mille sijalle virkistäytymisen elämässään asettaa.

      Jos kaikki aika, raha ja energia vuorokaudessa jonkin yksittäisen mielihalun tai harrasteen toteuttamiseen, niin silloin se tehdään todennäköisesti jonkin muun kustannuksella.

      Moni asia on vaihtokauppaa. Jos keskityn tähän, niin aika ei enää riitä tuohon...

      Millä perusteella päätöksensä tekee ja minkä asettaa tärkeysjärjestyksessään korkeimmalle, vaikuttaa tietysti näihin valintoihin.

      Joku ei lähde pilkkikaveriksi, ei sitten millään, jos se hänen mielestään on hukkaan heitettyä aikaa pakkasessa värjötellen. Jollekin se taas on laatuaikaa ja tapa rentoutua.

      Toisaalta stereotypiat ja yleistäminen on vain yksi keino muiden joukossa hahmottaa ympäröivää maailmaa ja eri asioita.
      En loukkaannu tällaisista kysymyksistä tai ennakkoluuloista joita meihin yleisesti kohdistuu sillä eihän kaikilla ole aikaa perehtyä kaikkeen. On ihan hyvä jos asioista tarttuu edes jotain matkan varrella mieleen... (muistaakseni...olikos se...eikös ne...jne..), sen pistää ihan yleissivistyksen kartuttamisen piikkiin.

      Mitä tietolähteitä sitten pitää luotettavina tietojaan kartuttaessa, siitähän me ihmiset emme koskaan pääsekään yksimielisyyteen. Tällä palstalla avoimesti Jehovan Todistajaksi tunnustautuva ei suinkaan nauti enemmistön luottamusta, joten niin kummallista kuin se onkin: Jehovan Todistaja ei ole täällä luotettavana pidetty lähde kertomaan Jehovan Todistajista, koska hän on Jehovan Todistaja.

      Hänen motiiveitaan on syytä epäillä. (ja syystäkin sano tähän innokkaimmat!) Luopioiden tai eronneiden ym. motiiveja ei voi kyseenalaistaa. Hehän puhuvat omasta kokemuksestaan, toisin kuin minä...vai? (myöntävä vastaus on väistämätön, kuten varmasti seuraavat kommentit sen todistavat.)

      Onnea vaan vastausten kanssa, saat varmaan niitä paljon ja kaikenlaisia ja vähän kaikenlaisilta, kuten muita keskustelunaiheita selanneena tiedätkin. Ei silti kannata jättää kysymättä!

      • tuisku

        Ei jehovantodistajat saa tehdä mitään,kaikki on kiellettyä.
        Ihan sairasta porukkaa.


    • Höh!

      Lestadiolaiset ovat vielä tiukkapipoisempia kuin jehovalaiset. Lessut eivät saa juopotella, mutta saavat tupakoida. Jehnut puolestaan saavat juopotella mielellään salaa, mutta eivät saa tupakoida edes salaa. Lessut eivät saa katsella teeveetä ja töllöttimen pito kotona on kielletty. Jehnut saavat katsella teeveetä, mutta rajoitetusti "omantunnon mukaan". Lessut saavat käyttää verensiirtoa ja verituotteita, mutta jehnut eivät saa. Jne.jne.jne.

    • jhvtdstjtnprst

      Tässä seuraaviin kohtiin selitykset (saa täydentää):



      1) Televisio näyttää asioista myös sen puolen mitä vartiotorni ei näytä. Aivopesu ei onnistu jos toisesta lähteestä tulee ristiriitaista tietoa opetuksiin nähden. Sama syy miksi Pohjois-Koreassa ei katsota Etelä-Korealaisia ohjelmia.

      2) Television katseluun käytetyn ajan voi käyttää tehokkaammin valtakunnansaleissa tai kenttätyötä tekemällä.



      1) Radio: ks. kohta 1) äskeisestä

      2) Rankempi musiikki on suoraan saatanasta.



      Jeesus joi viiniä. Mutta jehovat eivät saa juoda sitä, koska sitä juodessa voisi olla tarpeettoman hauskaa.



      Jos Jehovat eivät kierrä ovelta ovelle kertomalla tarinoitaan, heidän lahkonsa kuolee vieläkin nopeammin sukupuuttoon. Länsimaissa uuseamman vuoden ajan on lahko kärsinyt jäsenmäärätappiota. Tällä hidastetaan vääjäämätöntä.



      Esimerkki armeijasta: Armeijassa ei saa (ainakaan alkuaikana) tehdä juuri mitään. Tämä siksi, että ihmisten hallinta on näin _huomattavasti_ helpompaa. Samalla tavalla lahko pitää jäsenensä otteessaan rajoittamalla muut aktiviteetit minimiin.

    • Vartu aikuiseksi!
      • uskovahan..

        ..se elää pelkistä kuulopuheista, jos kuka!


    • etsivä Ron

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      352
      1397
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1375
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      306
      1137
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1067
    5. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      884
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      30
      879
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      868
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      825
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      807
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      794
    Aihe