Rakennus homehtuu velka jää.
http://lvs.fi/2017/08/04/vesilahden-uuden-kirjaston-paaurakoitsija-yrityssaneeraukseen/?f
http://lvs.fi/2017/08/04/vesilahden-uuden-kirjaston-paaurakoitsija-yrityssaneeraukseen/?f
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Tämähän on muodostunut vesilahden kunnalle jo ihan perinteeksi ja, jos kaikki menee Niinkuin kunnalla on totuttu tekemään, on rakennus taatusti homeessa jo ennenkuin se on edes valmistunut.
En perkele kehtaisi enään naamaani näyttää kylillä jos kuuluisin siihen parhaaseen A-ryhmään joka tätä rytöläjää valtuustossa halusi ja puolsi.
Eikös tämä kuvaa jotain siitä onko vesilahden veronmaksajat kiinnostuneet siitä mistä moni ei pidä,että se valmistuu nyt 28.2.2018. Osallistujien lukumäärä ja kiinnostus hotelliharmaata kohti ei järin suuri ole. Taitaa ainoat avajaisissa olla sama sakki jotka homman alulle halusivat ,eli kravattiköyhälistön edustus paikalla.
Vesilahden uusi kirjasto valmistuu
Julkinen · Järjestäjä: Vesilahden kunta
KiinnostunutOsallistunJaa
clock
28. helmikuuta 2018 klo 12:00–15:00
Vesilahden kunta
22 osallistuu · 99 kiinnostunutta. Tässä lukuja erittäin suositusta rahanreijästä
Ruma kun perkele jos oikein tarkkaan sitä katsoo. Minkälie sekopään arkkitehdin märkä uni. Ja mitä se tuli tai tulee maksamaan vielä.
koskas siä humpataan?
Onko uuden kirjaston takia nyt pakko rakentaa jonkinlainen putkisto jolla tulvavedet johdetaan rakennuksen alta alamäkeen . Isoja putkia on kentura täys ja kukaan ei tiedä vielä mikä hintalappu hotelliharmaalle tulee olemaan kunhan kaikki patentit on valmiit .Taitaa oikea nälkäkuuri vasta kunnassa sitten alkaa mistä aletaan höyläämään säästöjä että selvitään suurista veloista itsenäisenä jos selvitään.
mutta tärkeintä on kirjastontädin suojatyöpaikka?
Hyvä vaan tuo kuivatus vihdoin viimein. Uimalaitoksena sitä on rakennettu ja nyt siitä tuleekin kuiva kirjastolaitos.
Aita vaan ympärille niin saadaan Pitkänniemen sivuosasto sekopaille jotka tätä halusi,siis päättäjille. Ei veronmaksajatkaan tätä pölhöilyä kauan enään jaksa katsella vaan jotain pitää tehdä että saamme vielä jatkossakin asua itsenäisenä kuntana.
Pniemi suljetaan ja toiminta siirretään TAYS:n.Vesilahdteen voisi tehdä kuntoutuslaitoksen pitkäaikaissairaille.
TIEDOTE+19.2.2018
Tämä+on+viimeinen+kirjastotiedote.
Viimeinen+työmaakokous+pidettiin+16.2+aamulla,+jossa+todettiin,+että+kirjastotyömaa+etenee+15.9+vahvistetun+aikataulun+mukaisesti+siten+että+kirjasto+valmistuu+helmikuun+loppuun+mennessä,+jonka+jälkeen+kirjasto+tullaan+kalustamaan.+Yleisölle+kirjasto+aukeaa+huhtikuun-+toukokuun+aikana.+Pihatyöt+tehdään+kesän+2018+aikana.
Tällä+hetkellä+työt+etenee+sisätöillä+niin,+että+lattiapinnoitteet+on+noin+40%+valmiina,+seinät+ja+katto+ovat+kokonaan+valmiit+ja+listoitus+on+käynnissä.+Talotekniikan+konehuone+on+lähes+valmis+ja+ilmanvaihdon+putkisto+eristyksineen+ovat+valmiit.+Sähkö-+ja+automaatiotöissä+tehdään+myös+viimeistelytöitä.
Työmaan+loppusiivous+on+sovittu+pidettäväksi+viikolla+8+ja+vastaanottotarkastus+viikolla+12.
Jälkipolville taitaa pamahtaa oikein negatiivinen lottovoitto vetovoimaisesta kun tuolla Facebook vesilahtelaisissa povaavat että kirkonkylän koulu olisi homeessa kun koululaiset oireilevat ja sairastavat.
Kukas sen helvetin putken maksaa jota asennetaan maahan.Taitaa maksaa jonkinverran se kirjaston kuivatusputki eikä veronmaksajat oikein tykkää kun paskasta pitää maksaa ja toisten mokista.. Päättäjille viesti. TEHKÄÄ EDES KERRAN YHDEN SUKUPOLVEN AIKANA JOKU VIISAS JA KAIKKIEN ETUA AJAVA PÄÄTÖS JONKA SITTEN TOTEUTATTE ILMAN ONGELMIA.
Se ison putken asennus oli kaikkein viisain rakennusvaihe Kirjaston rakennustyömaalla.
Ja ensmaanantaina kunnanvaltuustossa päätetään uusista säästöistä kun edelliset ei katakkaan kaikkia lieveilmiöiden kustannuksia maauimalan kuivatuskuluista. Arvauksia mistä vielä voidaan leikata jotta saadaan hetkeksi tekohengitettyä kunnan taloutta. Lomautetaanko koko kunnan henkilöstö määräämättömäksi ajaksi ja puolitetaan valtuustopaikat joihin jää vain "älykkäämmät yksilöt" tekemään uusia sokkopäätöksiään.
Onneks on joku onnessaan tästäkin.
https://www.aamulehti.fi/uutiset/kirjastovirkailijalla-oli-onnen-paiva-muuttokuorma-vesilahden-uuteen-kirjastoon-meni-jo-200773143/
Siinä on ihan saakelin kallis virka.
Kalliit on pallit missä istuu ja velkaiset.
Joko vanhasta kirjastosta on tehty kaupat vai meneekö tarjouskaupalla puoliilman sisäpiiriläisille.
Mikä tulee olemaan lopullinen hintalappu hotelliharmaalle. Koululaisilta leikataan sekin pois mitä putkenveto tulee maksamaan,eikä se siihen jää.
Vesilahden päättäjät ei ole koskaan tajunneet rahasta mitään , ( perseaukiset päättää). Veronmaksajat saa kokea vaan heidän pölhöilyn takia korkeat verot lähiaikoina.
Nyt on näköjään vietetty rytökärpänpesän avajaisia ja kaikki "kunnan silmäätekevät" ilmeisesti kävivät ilmaisten tarjoilujen vuoksi avajaisissa. Olis se h..vetin hienoa jos lopullinen hinta tälle monumentille julkaistaisi ihan rehellisesti,että pitkäaikaisena veronmaksajana voisi tietää mihin ne kunnallisverorahat loppupeleissä lapioidaan. Nyt jää moni muu tärkeämpi asia retuperälle kun ei ole maksukykyä eikä kohta tunnollisia ja vakituisia veronmaksajia tuppukylässä .
Tuskin ne trollin rahat paljonkaan kunnan kassaa lihottaa. Jotta hyvästi!
Kyllä ne lakupetteri lihottaa ,ilman meitä veronmaksajia ei kusilahtea olisi enään olemassa,mutta jaksetaan nyt tätä pölhölää vielä muutama vuosi.
Kaivuriurakoitsija joka asentanut putkea helmikuusta asti repäisee sievoisen summan kunnalta että pelasti hotelliharmaan vedenpaisumukselta.Paikalliset kaivurimiehet ei olisi minikaivureillaan samaa pystyneet toteuttamaankaan. Pian ne kerää koneensa ja vaihtavat maisemaa lompsa täynnä rahnaa ja kiitos siitä viisaille kunnallispoliitikoille jotka tämän keikan järjestivät lisätyönä lähteensilmän rakennuskustannusten lisäksi.
Juu ei se leikkikaivureilla olisi vieläkään valmis,ainoa että paikalliset olisi voineet saada töitä.
Nyt on lähteensilmä kuivattu.
Tokkopa lähde koskaan kuivuu,ennen kunnan kassa kuivuu .
Vesilahti oli aikoinaaan kuuluisa salaojitustaidoistaan. Oli tiiliputkitehdas ja salaojitusyritys kymmenine työntekijöineen. Nyt noi salaojitustaidot ovat unohtuneet.
Niin on Vesilahdessa joskus ollut teollisuuttakin,mutta nykypäättäjät ei osaa houkutella "edes halvoilla yritystonteilla " tänne työpaikkoja.Rakennutetaan vaan omia monumenttejä ja vanhoja purkautetaan tai myydään puoliilmaiseksi. Kohta Narvakin varmaan myydään puoleenhintaan Nokialle,että saadaan lyhennettyä kirjastovelkaa.
Kuka osaa sanoa tai on tietoa paljonko sen putken veto kirjastolta Tuonenojaan tuli maksamaan,eli montako sataa tuhatta euroa lisähintaa/velkaa lisää persaukinen kunta sai yhden lähteen takia lisää.
Eihän se perkeleen putki oo viäläkään kunnossa kun se monttu kuokittiin auki taas.Työllistävä vaikutus on taattu kun vesilahdessa rakennetaan julkisia rakennuksia verovaroin.Ainoo vaan että maarakentajat maksaa veronsa muualle kun ei paikkakuntalaiset osanneet tai ei piisannut koneet "noin suureen " ojankaivuuseen.