Joukopihon sivuilla "juudit"???

"Pelastus helvetin kauhuista, kadotuksesta, ei ole lapsikasteen kautta, ei myöskään hyvien tekojen"

Miksi hyville teoillekaan ei enää anneta arvoa? Tuolla on lukemattomia Jeesuksesta tietämättömiä, ja he elävät hyvää elämää, kuten esi-ismme, toisiaan auttaen ja rakastaen. Heidätkö pitäisi tuomita helvettiin? Kuinka kukaan uskaltaa Jeesukseen viitaten julistaa ihmisille kadotustuomiota?

Ilm. 20:12 Näin myös kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä. Kirjat avattiin, avattiin myös elämän kirja, ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli merkitty, kukin tekojensa mukaan.
Ilm. 20:13 Meri antoi kuolleensa, Kuolema ja Tuonela antoivat kuolleensa, ja kaikki heidät tuomittiin tekojensa mukaan.

Samoin kuin tuli polttaa kuivan aineen ja nielaisee sen oliivipuuta, sypressiä ja palmua erottelematta, niin myös JUMALA ARMAHTAA JOKAISEN OIKEAMIELISEN, tekemättä eroa uskonnon tai kansalaisuuden perusteella. (ote Barnabaan evankeliumista)

Jeesus ei ole Helvetin Herra!
16326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ei jeesus käskenyt pitämään häntä tienä ja totuutena. Voi elää pyhässä hengessä koko elämänsä ja ilman Jeesusta. Jeesuksen oppi on on pikeminkin tie takaisin sinne pyhään henkeen, jos eksyy matkallaan. On vain yksi Jumala. Jeesus ei ole Jumala, vaan Jumalasta.

Äänestä

Sananl.8:22. Herra loi minut töittensä esikoiseksi, ensimmäiseksi teoistaan, ennen aikojen alkua. Biblia (1776). Minä olen ollut Herran oma, hänen teidensä alussa: ennenkuin mitään tehty oli, olin minä. Toinen esikoinen: Job.4O:14.

Äänestä

Pelko kadotuksesta on omantunnon hälytyskello!

Äänestä

5.8.2017

Juuditin 28.11.2016 saama sanoma

Suomi, missä sinä olet?

Paikkasi on Minun edessäni, mutta missä sinä nyt olet? Monet ovat eksytykset, joihin olet tarttunut. Mutta haluan sinut vielä löytää.

Aika on lyhyt, mutta vielä sinua kutsun. Oletko kuullut, että pelastus iankaikkiseen taivaan kotiin on vain rakkaan Vapahtajan Jeesuksen Kristuksen vastaanottamisen kautta elämääsi ja Hänen pyhän verensä kautta, jonka Hän Golgatan ristillä vuodatti?

Pelastus helvetin kauhuista, kadotuksesta, ei ole lapsikasteen kautta, ei myöskään hyvien tekojen. Onhan sinulla niitä.

Astu Minun eteeni, tee parannus, ano anteeksi jumalattomuuttasi ja pelastusta Häneltä ainoalta, joka sen voi antaa, Jeesukselta Kristukselta. Katso, ilman Hänen verensä puhdistavaa voimaa ei ole pelastusta, ja sen hän antaa niille, jotka uskovat Häneen.

Sinun päätettävänäsi on vielä tänä päivänä valita, oletko Jeesuksen pilkkaaja vai käännytkö Häntä, Jumalan Sanaa, seuraamaan.

Äänestä
  • Kuinka joku voi mitään tuollaista kirjottaa? "Saama sanoma"?
    Oman päänsä tuotoksia! Niitä on raamatussa, koraanissa, kaikissa "pyhissä" kirjoissa. Eloton kirja ei voi olla "pyhä".
    "Herra sanoi"... Jumalalla ei ole sukupuolta. Raamatun "Herra" ei ollut Jumala. Milloin tulee aika, että "Herrana" esiintynyt kertoo totuuden? Kuka antoi käskyn polttouhreista? Joku Herra valitti, etten se minä ollut, joka antoi käskyt polttouhreista...
    Profetiat on asia erikseen, ja tämä hitto vieköön menee taas muihin asioihin kuin profetioihin...

    Jeremia 7:
    21 Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: "Turha teidän on erotella polttouhrien ja teurasuhrien lihoja, syökää vain itse ne kaikki!
    22 Kun minä vein teidän isänne pois Egyptistä, en minä antanut heille määräyksiä poltto- ja teurasuhreista.
    23 Tämän käskyn minä annoin heille: kuunnelkaa minua, niin minä olen teidän Jumalanne ja te olette minun kansani; kulkekaa aina sitä tietä, jota minä käsken teidän kulkea, niin teidän käy hyvin!

    Ja kuitenkin sanotaan, että juuri "Herra" anti määräykset polttouhreista. Ja muuten, mitä ne tiedot vielä raamatussa tekevät? Raamattu pitäisi kirjottaa uudelleen.
    Jos ajatellaan, että "ihmisen muotoinen olento" joka esiintyi muistaakseni danielin kirjassa...? Kyllä uppoaa mikä hyvänsä saarna joihinkin ihmisiin profetiana jos vain "saadaan näky Herralta" ja sitten julkaistaan se uskonnollisella sivustolla. Miksei tällaista mielettömyyttä valvota?
    Ainoat näyt, joita itse olen nähnyt, ovat liittyneet maailmansotaan ja maailmanloppuun. Sen voin sanoa, että maailmanlopussa ei ole mitään näkemistä. Joten katselkaa maailmanlopusta kertovia elokuvia jos haluatte jännitystä elämään.

    Äänestä

Luuk.13:24. Biblia (1776). Pyytäkäät ahtaasta portista mennä sisälle, sillä monta on, sanon minä teille, jotka pyytävät mennä sisälle, ja ei taida.

Äänestä

Näyttää siltä, että Jeesusta käytetään hyväksi siinä, kun uhataan kadotustuomiolla, ellet usko Jeesuksen ristinkuolemaan. Jatkuvasti luetaan raamattua, eikä välitetä siinä olevasta toteamuksesta "paljon muutakin Jeesus teki, jota ei tähän kirjaan ole kirjoitettu"...
Kun sitten annetaan kirja, johon on kirjoitettu "muutakin", sitä ei uskota, ikäänkuin kuviteltaisi, että vain raamatussa pysyminen voi pelastaa?

Urantia kirjan mukaan:
Jeesus törmäsi vaikeuksiin opettaessaan apostoleille, että naisilla, jopa niin kutsutuilla moraalittomilla naisilla, on sielu ja henkinen yhteys Jumalaan. Vielä satoja vuosia myöhemminkin monet osoittavat samaa haluttomuutta Jeesuksen opetusten käsittämiseen. Yksinpä kristinuskokin on itsepäisesti rakentunut Kristuksen kuoleman ympärille sen sijaan, että se olisi rakennettu hänen elämänsä totuuden ympärille.

Koettaessaan saada tietyt oman aikansa ryhmät suhtautumaan suopeasti Jeesuksen opetuksiin apostoli Paavali kirjoitti monia ohje- ja kehotuskirjeitä... Niin kutsuttu kristinusko, vaikka siihen sisältyy Jeesuksen evankeliumia enemmän kuin muihin uskontoihin, sisältää myös paljon sellaista, jota Jeesus ei opettanut. Sen lisäksi, että alkuaikojen kristinuskoon sisällytettiin monia persialaisista mysteerioista peräisin olevia opetuksia ja paljon kreikkalaista filosofiaa, tehtiin kaksi suurta virhettä:
1. Pyrkimys yhdistää evankeliumiopetus suoraan juutalaiseen teologiaan, mistä ovat osoituksena kristilliset opinkappaleet sovituksesta – oppi siitä, että Jeesus oli se uhrattu Poika, joka tyydyttäisi Isän ankaran oikeuskäsityksen ja tyynnyttäisi jumalallisen vihan. Näiden opetusten lähtökohtana oli kiitoksen ansaitseva yritys tehdä valtakunnan evankeliumista epäuskoisten juutalaisten kannalta hyväksyttävämpi. Vaikka nämä ponnistukset epäonnistuivat siltä osin kuin tarkoituksena oli voittaa juutalaiset evankeliumin puolelle, ne onnistuivat hämmentämään ja vieraannuttamaan monia rehellisiä sieluja kaikkien myöhempien sukupolvien keskuudessa.
2. Jeesuksen ensimmäisten seuraajien toinen virhe, johon kaikki myöhemmät sukupolvet ovat itsepintaisesti tarrautuneet, oli se, että kristinoppi organisoitiin kokonaan Jeesuksen persoonan ympärille. Tämä kristinuskon teologiassa esiintyvä Jeesuksen persoonallisuuden ylenmääräinen korostaminen on johtanut hänen opetustensa hämärtymiseen, ja kaikki tämä on tehnyt entistäkin vaikeammaksi juutalaisten, muhamettilaisten, hindujen ja muiden itämaisten uskonnonharjoittajien hyväksyä Jeesuksen opetuksia.

Olen huomannut, ettei urantia kirjakaan ole kovin älykkäiden olentojen kokoama, koska siellä tunnetaan sana "typerä".
Totuus on se, ettei typeryyttä ole olemassa. Se on toisen syyttämistä omista tunnetiloista, kun toinen pelästyy toisen ajattelemattomuutta.
Jos joku tekee tahallaan väärin, eikö se osoita ennemminkin vain luonnollista huomionsaannin tarvetta?

Äänestä

Me Naiset: Simo Silmu ei pystynyt täysraittiuteen: "Alkoholi on tulevaisuudessakin ongelma"

Torstai 3.8.2017 klo 09.07

Yölintu-solisti Simo Silmu kertoo yrittäneensä luopua alkoholista kokonaan siinä onnistumatta.

http://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/201708032200302613_vd.shtml

Yölinnun laulaja Simo Silmu, 39, kertoo Me Naiset -lehden haastattelussa taistelustaan alkoholia vastaan. Silmu myöntää, että aikoinaan on mennyt enemmän kuin lujaa, mutta sanojensa mukaan viimeiset kaksi vuotta hän on keikkaillut selvin päin.

Katkolla mies on ollut monta kertaa. Täysraitista Silmusta ei kuitenkaan tullut, vaan hän arvelee, että alkoholi on tulevaisuudessakin ongelma.

- Aluksi vannoin joka paikassa, ettei minulla ole muuta vaihtoehtoa kuin täysraittius. Pitkään ajattelin, että pystyn siihen kyllä. Toiset pystyvätkin, mutta minun piti nostaa kädet pystyyn ja todeta, että en pysty, Silmu sanoo.

Silmu pyrkii täysraittiuden sijasta olemaan viikonloput töissä selvin päin.

Simo Silmun Päivi-vaimo sanoo parin keskustelleen alkoholista jo ennen parisuhteeseen ryhtymistä. Hän on saanut apua riippuvaisten läheisten ryhmistä.

- Varmaan tärkeintä on kuitenkin se, että teimme jo ennen hoitojaksoa yhteisen päätöksen siitä, että meille juominen ei ole tabu. Simo ei salaa sitä minulta, ja minä saan puhua ja kysyä asiasta päin naamaa.

- Vaikeimmat asiat on vain pakko puhua, Päivi sanoo.

Äänestä

Joh. 9:41

Jeesus sanoi heille: "Jos te olisitte sokeat, ei teillä olisi syntiä; mutta nyt te sanotte: 'Me näemme'; sentähden teidän syntinne pysyy".

Äänestä

Taivaan Isän viesti Suomen kirkolle 23.11.2016 (julkaistu 9.4.2017)

Sain Taivaan Isältä 23.11.2016 näkyjä ja sanoman, joista ensimmäinen kuuluu näin:

Minä annan tulla Suomeen vaikean ajan, hyvin vaikean. Te ette voi sitä vielä uskoa. Mutta Minä paljastan teille siitä asioita pala kerrallaan, että voitte ottaa vastaan sen, minkä Minä teille haluan siitä näyttää, mikä Minun Pyhän Henkeni neuvo on teille oleva. Te olette syntinen kansa, hyvin syntinen. Siksi Minä annan tuomioiden tulla, niiden, joista olen puhunut. Ne tulevat eivätkä ne enää viivy. Te olette ne jo vetäneet päällenne. Te ette kuule Minua, koska te tahdotte tehdä oman sydämenne neuvon mukaan, sen mukaan kuin te itse ajattelette, ja kysytte neuvoa toinen toisiltanne, lihalta ja vereltä te kysytte neuvoa. Ja liha vastaa lihalle, veri verelle, sen mukaan kuin sillä ymmärrystä on.

Miksi te ette kysy neuvoa Minulta, joka yksin olen Herra? Minä tiedän, että teillä on muutamia seurakuntia maassanne, joissa kysytään Minun tahtoani. Niitä on vain muutamia. Loput seurakunnista kysyvät omaa tahtoaan, tai toistensa, yleensä suurempien tahtoa. Ne eivät menesty, jotka kysyvät neuvoa toinen toisiltaan, vaan veri on niille vastaava. Minä lähetän tähän maahan miekan, ja veri on totisesti niille vastaava. Ne ovat lihaa ja verta kysyneet, siltä tiedustelleet, ja sitä he myös saavat. Minä käännään seurakunnat toinen toistaan vastaan. Ne syövät toisiaan, ne eivät sääli eivätkä armahda, vaan tuhoavat toinen toisensa. Mutta siihen Minä olen ne pannut: ne tuhoavat toinen toisensa, koska ne eivät ole vaeltaneet Minun neuvossani vaan omassaan, kysyneet neuvoa lihalta ja vereltä, siksi ne tuhotaan eivätkä ne menesty.

Tämän jälkeen näin näyn ja se meni näin:

Näin kirkon raunioina. Rauniot savusivat. Joku oli polttanut kirkon, sitä oli palokunta samuttamassa, mutta se ei enää auttanut, se oli myöhäistä. Näin nokisen miehen olevan raunioiden keskellä. Hän kysyi, ”Miksi, Herra, oi miksi?” Hän löi rintaansa. Taivaasta tuli ääni, ”Siksi Minä olen antanut tämän tapahtua, koska te olette pitäneet pilkkananne Minun huonettani. Te ette ole toimineet oikein, te olette tuoneet vierasta tulta Minun alttarilleni ja siksi, siksi Minä hävitän Suomen kirkosta sen, joka ei ole Minusta. Sen omavanhurskaat rakennelmat ja rakennukset, jotka se on itse rakentanut itselleen kysymättä Minulta neuvoa. Siksi Minä tämän teen. Siksi Minä annan tämän kaiken tapahtua. Älkää syyttäkö Minua siitä älkääkä palvelijoitani profeettoja, jotka ovat vuosia, vuosisatoja saarnanneet tälle kirkolle sen tulevista tuomioista. Minä annan ne tulla, Minä sen teen, sillä Minä, vain Minä olen Herra. Älkää kysykö, miksi se tapahtuu. Katsokaa ympärillenne, niin näette syyn. Hävitys on oleva valtava”, sanoo Herra. ”Kirjoita, mitä olet nähnyt, varoittaaksesi heitä”, sanoo Herra.

Seuraavassa näyssä näin kattopalkin, kantavan rakenteen oviaukon yläpuolella. Se oli murtunut. Se oli kallellaan oikealle. Sen oikea puoli oli luhistunut ja murskaantunut, vasen puoli oli vielä korkeammalla. Kysyin Herralta, ”Herra, mitä tämä on?” Herra sanoi, ”Tämä kirkko harjoittaa haureutta, sanoo muttei tee ja se tekee, muttei paljasta sitä mitä se tekee. Se sanoo olevansa Minun seurakuntani niin kuin se onkin, nimellisesti, mutta se tekee ja touhuaa aivan muuta. Siellä kyllä autetaan muukalaisia omantunnon syistä, sen syytöksiä paeten. Se haluaa näyttää vanhurskaalta, paljon vanhruskaammalta kuin se on. Se on luopiokirkko ja luopiot sitä paimentavat. Voi, jospa sen paimenet kuulisivat Minun ääneni eivätkä toisi turhaan vierasta tulta Minun alttarilleni. Kunpa he jättäisivät sen tekemättä ja olisivat tulematta Minun eteeni tahratuissa vaatteissa likaisine tekoineen. Siksi Minä tuomitsen tämän kansan kirkon, paimenet ensin. He luulevat voivansa elää onnellisina, arvostettuina, kuolla rauhassa elämänsä päättyessssä mutta sitä Minä en heille suo. Monet heistä kuolevat häpeissään ja häpäistyinä. On kuin heidän luunsa olisi poltettu alttarille. Niin saastaisia he ovat ja heidän tekonsa. Mutta Minä tuomitsen heidät heidän tekojensa mukaan ja sinä päivänä he saavat palkan, palkkansa omista töistään, sillä Minä olen puhunut”, sanoo Herra, ”ja puhun vastakin, kun sen aika on. Odottakaa sitä, sillä tuomiot tulevat, eivätkä ne enää viivy”, sanoo Herra.

Tämän jälkeen näin vielä jatkon tähän näkyyn ja se meni näin:

Näin kun vasemmanpuoleista osaa kattopalkista korotettiin. Herra sanoi näin, ”Näin myös Minun huoneessani korotetaan sitä, mikä on vasemmalla, niitä hyviä tekoja, puhutaan kyllä armosta, mutta synnistä halutaan vaieta. He vaikenevat juuri siitä, mistä heidän tulisi puhua, mutta kuinka he näkisivät, puhuisivat siitä, sillä he eivät halua nähdä totuutta. He haluavat vain katsoa vasemmalle, kuinka sitä nostetaan, kuin kirkon hyviä tekoja korotetaan, mutta muu jätetäään sikseen.”

Tämän jälkeen vielä tämä näky jatkui:

Äänestä

Näin nosturin nostavan palkkia, piispat, Irja Askola edessä, katsoivat kuinka palkkia nostettiin. Irja Askola oli hyvin arvovaltaisen näköinen. Mitä enemmän palkin vasenta puolta nostettiin, sitä enemmän palkin oikea puoli oli alhaalla. Näin kirkossakin sen hyvät teot kyllä nostetaan ihmisten nähtäville, niitä korotetaan. Mutta sen oikea puoli, sen oikea oppi laahaa maata, on murskattuna, paloina maassa. Näin että nosturilla nostettiin palkkia vasen puoli edellä aina vain ylemmäs, niin että ympärille kerääntyneet ihmiset alkoivat taputtaa. Herra sanoi, ”Kirkko hakee suosiota ihmisiltä, toinen toisiltaan, mutta ei Minulta, joka yksin olen Herra. Siksi Minä tuomitsen tämän kirkon ja sen johtajat. He saavat vielä maistaa sitä, mitä ovat itse itselleen ja toinen toiselleen juottaneet.”

Sitten tämä näky vielä jatkui:

Näin kirkon johtajat maistamassa viiniä kullatuista pikareista, ehtoollisastioista, joissa oli timantteja, lukuisia erivärisiä timantteja: keltaisia, punaisia, sinisiä, vihreitä, liiloja. He joivat niistä mutta eivät tienneet, että heidän hyvä viininsä olikin verta. Muutamat heistä tiesivät, ne, jotka olivat petoksella kansan juovuttaneet. Näin heidän juopuvan siitä verestä, jota he olivat juoneet, ja tappelevan, tuupertuvan kirkon raunioille, toinen toisensa päälle. He olivat kompastuneet kuka mihinkin. He olivat toisiaan kampittaneet eivätkä he enää nousseet.

Tämän jälkeen minulle näytettiin vielä yksi näky:

Näin pienen joukkion, jossa oli muutama ihminen. Ihmiset muodostivat piirin, he puhuivat keskenään, olivat erillään muista. Herra sanoi, ”Tämä on se pieni jäännös, joka jää jäljelle tästä kansasta, sen kirkosta. He eivät haureutta harjoita, vaan tekevät sitä, mikä on Minulle otollista. Heitä ei tuomita, vaan he ovat se siunattu jäännös, joka jää. Ja jäljelle jääneistä Minä kasvatan suuren seurakunnan, sitä eivät tuonelan portit voita eikä sitä tuomita kuten muita. Ja siitä Minä annan kasvaa paljon vesoja ja virpiä ja ne kasvavat nopeasti”, sanoo Herra, joka on sen tekevä, totisesti. Aamen.

JOHANNES LEIJONA - https://www.youtube.com/watch?v=56hzA3th1vI

Äänestä

Hes. 7:19

Hopeansa he viskaavat kaduille, ja heidän kultansa tulee heille saastaksi. Heidän kultansa ja hopeansa eivät voi heitä pelastaa Herran vihan päivänä, eivät he sillä nälkäänsä tyydytä eivätkä vatsaansa täytä; sillä siitä tuli heille kompastus syntiin.

---------

Room. 11:

8 niinkuin kirjoitettu on: "Jumala on antanut heille uneliaisuuden hengen, silmät, etteivät he näkisi, ja korvat, etteivät he kuulisi, tähän päivään asti".

9 Ja Daavid sanoo: "Tulkoon heidän pöytänsä heille paulaksi ja ansaksi ja lankeemukseksi ja kostoksi,

10 soetkoot heidän silmänsä, etteivät he näkisi; ja paina yhäti heidän selkänsä kumaraan".

Äänestä

Jaak. 5:

1 Kuulkaa nyt, te rikkaat: itkekää ja vaikeroikaa sitä kurjuutta, joka on teille tulossa.

2 Teidän rikkautenne on mädännyt, ja teidän vaatteenne ovat koin syömät;

3 teidän kultanne ja hopeanne on ruostunut, ja niiden ruoste on oleva todistuksena teitä vastaan ja syövä teidän lihanne niinkuin tuli. Te olette koonneet aarteita viimeisinä päivinä.

4 Katso, työmiesten palkka, jonka te vainioittenne niittäjiltä olette pidättäneet, huutaa, ja leikkuumiesten valitukset ovat tulleet Herran Sebaotin korviin.

5 Te olette herkutelleet maan päällä ja hekumoineet, te olette sydäntänne syötelleet teurastuspäivänä.

6 Vanhurskaan te olette tuominneet ja tappaneet; hän ei vastusta teitä.

Äänestä

Ilm. 16:

8 Ja neljäs enkeli vuodatti maljansa aurinkoon, ja sille annettiin valta paahtaa ihmisiä tulella.

9 Ja ihmiset paahtuivat kovassa helteessä ja pilkkasivat Jumalan nimeä, hänen, jolla on vallassaan nämä vitsaukset; mutta he eivät tehneet parannusta, niin että olisivat antaneet hänelle kunnian.

10 Ja viides enkeli vuodatti maljansa pedon valtaistuimelle, ja sen valtakunta pimeni; ja he pureskelivat kielensä rikki tuskissansa

11 ja pilkkasivat taivaan Jumalaa tuskiensa ja paiseittensa tähden, mutta eivät tehneet parannusta teoistansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AjatelkaaItse kirjoitti:

"Pelastus helvetin kauhuista, kadotuksesta, ei ole lapsikasteen kautta, ei myöskään hyvien tekojen"

Miksi hyville teoillekaan ei enää anneta arvoa? Tuolla on lukemattomia Jeesuksesta tietämättömiä, ja he elävät hyvää elämää, kuten esi-ismme, toisiaan auttaen ja rakastaen. Heidätkö pitäisi tuomita helvettiin? Kuinka kukaan uskaltaa Jeesukseen viitaten julistaa ihmisille kadotustuomiota?

Ilm. 20:12 Näin myös kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä. Kirjat avattiin, avattiin myös elämän kirja, ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli merkitty, kukin tekojensa mukaan.
Ilm. 20:13 Meri antoi kuolleensa, Kuolema ja Tuonela antoivat kuolleensa, ja kaikki heidät tuomittiin tekojensa mukaan.

Samoin kuin tuli polttaa kuivan aineen ja nielaisee sen oliivipuuta, sypressiä ja palmua erottelematta, niin myös JUMALA ARMAHTAA JOKAISEN OIKEAMIELISEN, tekemättä eroa uskonnon tai kansalaisuuden perusteella. (ote Barnabaan evankeliumista)

Jeesus ei ole Helvetin Herra!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu