Miksi ennustellaan maailmanloppuja?

nnunuu

Se tuo vain pelottelua ja ahdinkoa ihmisille. Kuuluuko tämä uskontoihin?

7

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Odotan-Jeesusta

      Ei tartte pelätä, jolla suhde ylöspäin on kunnossa.

      • kfkz

        Ja sinä kuvittelet olevasi jokin erityistapaus;-D

        Maailmanloppuun uskominen on tyypillistä vähemmän koulutetuille ihmisille, joille totuuden ja tarun erottaminen on usein ylivoimaista.


      • Jos sitä aikaa ei lyhennettäisi, yksikään ihminen ei säästyisi. Mutta valittujen tähden se aika lyhennetään. Matt.24:22 niin valittujen vuoksi lyhennetään. Ahdinko on oleva niin suuri, ettei sellaista ole ollut maailman alusta tähän päivään asti eikä tule koskaan olemaan. Matt.24:21 parata kääntyä ajoissa että pelastuisitte,Jeesus odottaa luokseen sekin aika päättyy ei ijäti otoda.


    • Tämä ei kuulunut uskontoihin ennen kuin vasta kuningas Nebukadnessarin aikana 609 eKr Israel joutui Babylonian vankeuteen ja Profeetta Daniel alkoi nähdä näkyjä maailmanlopullisista tapahtumista. Yksinomaan tuo kirja, mutta myös muutama 12:sta pienestä profeetasta esittävät profetioita, joilla on maailmanlopullinen luonne.

      Asiaa voi yrittää selittää monelta kantilta. Eräs profeetoista kertoo esim. että Profeetat ja Juudan kuninkaat palvoivat tähtiä ja aurinkoa. Gnostilaisissa teksteissä taas kerrotaan, että tähdillä on tapana lähettää sanomia avaruuteen silloin kun ovat kuolemaisillaan. Eli jokainen kuoleva tähti lähettää varoitussanomia kohtalostaan avaruuteen muille tähdille.

      Toinen selitys voisi olla, että koska aikamatkailut ovat olleet Jumalan Pojille mahdollisia (myös Melkisedek ja kuningas Salomo) jo kauan, että kuningas Nebukadnessar, joka ilmestyi tyhjästä historian näyttämölle voisi olla aikamatkaaja tulevaisuudesta käsin. Sen vuoksi hänen alaisuudessaan toimineet viisaat varoittelivat ennalta tulevaisuuden tapahtumista.

      Mitään luonnollista ei ole MAAILMANLOPUN ENNUSTELUISSA, VAAN NE PERUSTUVAT EPÄNORMAALEIHIN JA YLILUONNOLLISIIN KYKYIHIN JA VOITAISIIN ESITTÄÄ, ETTÄ JOS ON PSYYKKEELLÄ YLIMINÄ NIIN KOKO MAAILMANKAIKKEUDELLA ON JONKINLAINEN YLISIELU, JOKA KOORDINOI KAIKKEUDEN OSASTEN TIETOJA JA TIETÄMYSTÄ.

      Mutta varsinainen kysymys on siitä ovatko nuo kuolevat tähdet tai kaikkeuden ylisielu täysissä järjissään? Jos ne eivät ole järjissään niin käsitys maailmanlopusta on ainakin osittain harhainen. Mutta luultavasti ne ovat kyllä aikamatkaajia tulevaisuudesta.

      On uskonnollisia tekstejä, joissa oletetaan maailman säilyvän 13000 vuotta, 40000 vuotta ja jopa 400000 vuotta ilman, että lopusta on tietoakaan.

    • Se tuo rahaa ennustelijoille jos homma hoidetaan taitavasti.
      Kirjankustantajatkin tykkäävät.

    • Herättelevä

      Jos pieni lapsi menee heikolle jäälle, niin tekeekö ne väärin jo varoitavat peloittelevat että se jää voi pettää minä hetkenä ja missä kohtaa tahansa. Ja lapsi sitten peloissaan palaa siltä heikolta jäältä rantaan ja mahdollisesti pelastuu hukkumiselta. Tekevätkö oikein vai väärin vakavasti varoitellessaan "peloitellessaan"?

    • kirjaksi

      No maailmanloppuun on ainakin 1007 vuotta,ensin on tulossa seitsemän vuoden vihan aika(antikristuksen aika).Sen jälkeen Jeesus perustaa tuhatvuotisen rauhan valtakunnan ,sitten tulee ns.maailmanloppu se on kerrottu mm.Pietarin kirjeissä Raamatussa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe