IS: Piispa luistaa kokouksista, ottaa palkkiorahat

Helsingin hiippakunnan piispa Irja Askola on jälleen erottamassa ihmisiä kirkosta. Ilta-Sanomien uutisen (4.8.2017) mukaan Askola istuu Suomi sata vuotta -työryhmän hallituksessa (miksi, sitä juttu ei kerro) ja on kuitannut kokouspalkkioita (verovaroilla maksettuja) 15 000 euron edestä. Silti Askola on jättänyt suuren osan hallituksen kokouksista väliin. Rahat kelpaavat piispalle, työnteko sen sijaan ei näytä maittavan. Piispan kuukausipalkka on noin 10 000 euroa.

https://eroakirkosta.fi/
4112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei sentään ole viinitarjoilua noissa kokouksissa. Mistä niin päättelen? No siitä, että piispa Askola jättää noin paljon kokouksia väliin, se oli jossain 15 paikkeilla se luku, tekee noin 5 000e kokouspalkkioita kokouksista, joissa ei ole ollut läsnä, 350e kokoukselta.

Toki vastuu on myös maksajalla, joka on käsittääkseni valtioneuvoston kanslia, Suomen hallitus - eli viime kädessä me veronmaksajat, mutta edustuksellisessa demokratiassamme meiltä ei tokiaan mitään kysytä.

Räppäri Peilfeis taisi olla pahin kokouksista luistelija, yli 20 poissa oloa, ilmaista vastikkeetonta rahaa kokouspalkkioina n. 8 000e edestä! Siitä voisi tehdä räpäytyksen!

Äänestä
  • Aika tarkkaan muistit. Askola on skipannut 14 kokousta. IS:n juttu: http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005314075.html

    Vähän mietityttää, mitä annettavaa piispalla on ollut niissä kokouksissa, joihin hän on vaivautunut saapumaan. Tuskin mitään.

    Äänestä

  • Paljonkin. Jos jonkinlaisia Suomi100 -tilaisuuksia kirkkoihin ympäri Suomen on varmaan ehdotellut.

    Äänestä

  • Ehkäpä Askola on esittänyt itsenäisyyden juhlavuoden tapahtumia kirkkoihin ja seurakuntiin oikein urakalla, ja kenties vaatinut vielä että valtion ne kustantaa. Ja kenties vastaanotto on ollut nuiva, ja sen takia ei ole huvittanut enää raahata bebaansa kokouksiin - mitä turhaa kun kokouspalkkion saa menemättäkin.

    Onkohan kirkko tosiaan maksanut juhlavuoden tunnuksen käyttöoikeudesta jotain - vai onko se siitäkin maksusta vapautettu, niin kuin monista muista maksuista/veroista?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ahneuden_huippu kirjoitti:

Helsingin hiippakunnan piispa Irja Askola on jälleen erottamassa ihmisiä kirkosta. Ilta-Sanomien uutisen (4.8.2017) mukaan Askola istuu Suomi sata vuotta -työryhmän hallituksessa (miksi, sitä juttu ei kerro) ja on kuitannut kokouspalkkioita (verovaroilla maksettuja) 15 000 euron edestä. Silti Askola on jättänyt suuren osan hallituksen kokouksista väliin. Rahat kelpaavat piispalle, työnteko sen sijaan ei näytä maittavan. Piispan kuukausipalkka on noin 10 000 euroa.

https://eroakirkosta.fi/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu