Terveellinen syrjäytyminen

Janäintälläkertaa

Syrjäytyminen materiaalisesta sekä ahneuden ihannoimasta maailmasta joka sodalla korjaa virheitään.
Tulipahan sitä vietettyä aivopesu laitoksissa 9 vuotta ammatillista opiskelua n.3v imien toisten "totuuksia" ajatuksiin jotka myöhemmällä iällä ovat osoittautuneet vähintäänkin moraalittomiksi "opeiksi" joilla ihminen saadaan palvelemaan olevinaan omia unelmiaan (paskan marjat).
Ihminen täällä on sairastettu valtion/yhteiskunnan toimesta juoksemaan niiden asioiden perässä jotka täyttävät sitä henkistä tyhjiötä joka henkisyyden puuttuessa syntyy.
Rahalla väitetään saavan onnellisuutta ja "täyttymystä", ainoa asia onkin vaan että mikä elämäsi tarkoitus normien mukaan on se työ ja eläkkeelle päästessäsi. ..toivotaan pikaista lähtöä jos ei niin laitokseen hautumaan paskavaippojen muhitellessa kivuliaita haavaumia alueelle. Ja tällaista järjestelmää suomalaiset suorastaan palvoo:D .
12 vuotta yhtä soittoa on elämäsi laitoksissa oppimassa valtion totuutta ja työelämään käytetty aika...ja joku luulee sitä vapaudeksi vaikka kyseessä on vähintäänkin egyptin orjuutta vastaava asia mutta suomalainen teollistumisen aikana pesty mieli pitää sitä todellakin vapautena . ..todellakin, vapautena täyttää sairaaloisia mielihalujaan, täyttää tyhjyyttä sisällään ,nollata päätä ja popsia mielialalääkkeitä,masentua kun ei saakaan kaikkea siten miten sen päässään fantasioi.
Tosiaan 10 vuoden ajan töitä tehden joista pari meni rosvoillessa kunnes koin selittämättömiä asioita joihin löysin yhteneviä piirteitä raamatusta ja monista muista vastaavista teoksista...Itse olin siinä ansassa/kuplassa elämässä josta ylhäällä kerron mutta luojalle kiitos että pääsin kytkeytymään irti tuosta sairaasta ihmisten rakentamasta ajatusmaailmasta jonka tarkoitus on ainoastaan imeä ihmisen elinvoima vääriin tarkoituksiin.
Hienot autot,peilistä itsensä kyttääminen,naisten himoitseminen, tuskailu ja valittaminen , materiaalinen elämä on vaihtunut luonnon keskellä elämiseen ,kalastamiseen, pienimuotoisen viljelyn suunnitteluun /omavaraisuuden toteuttamiseen (kesken) , filosofointiin ja siihen liittyvien kirjojen lukuun, omien lapseni kanssa välit ovat parhaimmillaan koska nykyään olen läsnä hetkessä toisin kuin ennen mielihalujen ajamana itseäni ajatellen niin kuin yhteiskunta halusi minun olevan.
Syrjäytyminen on ihmismielen pelastus, paastotkaa ajatuksenne ja Herätkää.
Raha on yksi piru ja sitä ei tule kumartaa vaikka täällä toisin sanotaankin ja toimitaan. Sen näkee välittömästi älylaitteista,televisiosta ja kaupunkien läheisyydessä....mielihalujen täyttömestoja paikat täynnä .

Ihmisen tarpeet ; ruoka,suoja ja seurakin joskus....muut ovat kehiteltyjä tarpeita,ihmismielen heikkojen kohtien hyväksikäyttöä.

F#ck the world , God is good.

6

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Janäintälläkertaa

      Tosiaan tämä irrottautuminen/Jumalalle antautuminen on vaatinut totaalisen muutoksen vieden lähes kaiken yhteiskunta kelpoisuuteni katsojan silmissä mutta ensimmäistä kertaa koen olevani vapaa.
      Ilman Jeesusta tätä oivallusta en olisi pystynyt käsittämään.
      On niin monenlaista orjaa, mielihalujensa vankia, muiden "unelmien" eläjiä vaan ajatuksettomuudessa piilee vapautumisen yksinkertaisuus.

    • Janäintälläkertaa

      Mitä vähemmän ihmisellä on tarvetta rahalle sitä vapaampi yksilö on ajatuksen ja tekojen osalta joita ohjaa ahneus ja maailma.

    • Xyxy

      Itse en katso lähes ollenkaan telkkaria, vaikka sitä pidetään 'pakollisena' toimintona. Sieltä tulee vaan valtiollista ja maksukanavien propagandaa ja moraalitonta väkivaltaviihdettä, jonka katsominen tekee pahaa. Itse tykkään tietystä mielenrauhasta ja pään tyhjyydestä, enkä täyttää aivojani kaikella hälällä, on jotenkin valmiimpi nauttimaan maailmasta.

    • hjhjhgjjgh

      On myös ihan yrittäjiäkin joiden ympärivuorokautinen työtahti voidaan lähes kuvata syrjäytymiseksi kun urakoit korvessa.

    • Nipsuzzz

      Joskus olin ateisti enkä ymmärtänyt miksi kukaan uskoo mihinkään... Mutta lopulta ihmisten ahneus ja pahuus sai minutkin löytämään Jeesuksen risteineen. Hän ihmeellisesti välittää minusta ja sinusta, vaikka koko yhteiskunta tai jopa maailma olis meitä vastaan. Noh, mikäs sen parempi juttu :) God is good indeed

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3545
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      108
      2337
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      592
      2266
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2016
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1638
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1638
    7. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      73
      1635
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1502
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1436
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      92
      1401
    Aihe