Miksi mamut ei tuo mitään osaamista suomeen

..videolla näkee että ainakin joissakin maissa monenlaista osaamista on kaikenlaista.
https://www.youtube.com/watch?v=Rop9f6A6Udk
13201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Osaa ne ainakin "lentää" helikopterilla, lentäjistä ei luulisi olevan pulaa?

Äänestä

Onhan tänne tuotu uusi kulttuuri sinne, missä on paljon väkeä. Osataan taharrusta ja ajetaan kuorma-autolla väkijoukkoon. Osataan elää täysin sosiaalitukien varassa ja silti hallitus rakastaa heitä. Ei suomalainen osaa tuollaisia taitoja.

Äänestä

mitä osaamista, men meilläpäin vaan ei ole käyttöä ko osaamiselle.

Äänestä

Meille valitaan parhaat päältä. Ei täällä muita tarvitakaan.

Äänestä

tuhannes osa on noita jotai ammatti urheilijoita tai erikois asiantuntija johokin teknoyrityksee

sit loput siis noita ketkä raahaa metsikköön ja pieksää hengiltä jonku työttömän spurgun=? saalis on sitte heikko, eli kätee vanutuskin jatkuu, suomen prostituutio naiset kalliita

Äänestä

Ei välttämättä minkäänlaista osaamista, mutta uusia tauteja tuovat tullessaan.

Äänestä

Suomi valkkaa mamut huonosti. Piilaaksoossa valtaosa uusista yrittäjistä on mamuja

Äänestä

Ja kauhua kantaväestön naisten keskuuteen, jos ei ole suvakki lortto.

Äänestä

Sen takia, kun sossu ei vaadi mitään, maksaessaan kaikki tuet näille mamuille.

Äänestä
  • Sossuhan päinvastoin vaatimalla vaatii, että hakijalla pitää mennä huonosti ja mitä huonommin, sitä parempi. Hmm? Onkohan tässä nyt jotenkin järki nyrjähtänyt?

    Olen kokoajan ihmetellyt, mistä sossu tietää, ettei ulkomaalaisilla ole rahaa vaikka rutkastikin taskussaan, Sveitsin tai kotimaan tilillä ja ettei hän jo nosta tukia muutamasta muustakin eunukkimaasta? Tutkitaanko taskut ja reppa, ja vakoillaanko tilisiirtoja? Tuskinpa vain. Rahat vain toimitetaan perille ja tarvíttaessa vaikka Somaliaan rahanvälitysliikkeen kautta, kun suoraa tilisiirtomahdollisuutta ei ole. Käteistä kuulemma joillakin mamuilla on paljonkin ja sen reitithän ovat pimeitä pankkiseurannalta.

    Äänestä

  • Käteinen pitäisi ehkä kieltää. Silloin on valvonta täydelllistä ja Isoveli saavuttanut tavoitteensa. Vrt. George Orwell: Vuonna 1984.

    Äänestä

Uutisissa on aina nähty korkeakeulaisia merikelpoisia veneitä joilla merirosvousta harjoitettiin.
Misttä ne ovat tulleet, olisiko siellä vaikka oikeita veneenveistäjiä ettei jonkun madventure-pellen tarvisi esittää typeryyksiä kaarnalaivojen vuoleskelusta?
Jos kykyjä on niin toimeksi vaan. Kalastusveneitä ja muita veistämään oikeasti. Tyhjentyneitä maatiloja on karjankasvattajille ja pienleipomoita ja etnisen ruoan valmistajia ei ole liikaa.
Systeemi vain passivoi sen moniosaajien voimavaran joka piti olla rikkaus.
Kun kaiken saa helpolla ei sille mitään arvoa anneta mutta mitään ei itsekään edes yritetä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


89kkkkjkttttttt kirjoitti:

..videolla näkee että ainakin joissakin maissa monenlaista osaamista on kaikenlaista.
https://www.youtube.com/watch?v=Rop9f6A6Udk

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu