Joku tällä palstalla kyseli että mikä siinä pelottaa että kreationistista tulee presidentti.
Niin, kreationismi on sinänsä vaaratonta hihhulointia. Mutta olisi varsin huolestuttavaa jos todellisuudesta irtaantunut henkilö olisi armeijan ylipäällikkö:
"Puolustusvoimien ylipäällikkö on tasavallan presidentti, joka päättää[16](31§)
- valtakunnan sotilaallisen puolustuksen keskeisistä perusteista
- sotilaallisen puolustusvalmiuden merkittävistä muutoksista
- sotilaallisen puolustuksen toteuttamisen periaatteista sekä
muista puolustusvoimien sotilaallista toimintaa ja sotilaallista järjestystä koskevista laajakantoisista tai periaatteellisesti merkittävistä sotilaskäskyasioista."
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Suomen_puolustusvoimat
Nukun yöni paremmin kun tiedän että Suomen puolustusvoimia johtaa rationaalinen ihminen eikä joku joka kuuntelee ohjeita korvaan kuiskuttelevalta juutalaiselta zombilta.
Tässä hyvä tiivistys aiheeseen liittyen:
"Kreationismi ja litteään maahan uskominen ovat melko harmittomia asioita, mutta laajemmin ajateltuna yleinen sivistys takaa vakauden ja antaa eväät rakentaa uutta. Valeuutiset ja räikeä propaganda eivät uppoa sivistyneisiin ihmisiin. Sitä vaille jääneet ovat helppoja värvättäviä milloin minkäkin asian edistäjiksi."
https://seura.fi/isanpikajuna/2017/08/06/katsokaa-tata-naamaa-kun-mietitte-seuraavia-koulutusleikkauksia/?shared=8045-702864cb-1
Kreationistista Suomen presidentti?
4
196
Vastaukset
- jäänähtäväksi
Jos kyseessä on puolihullu toinen puoli voi olla äärimmäisen oikeassa.
- niinniinn
Miksi vain Laura Huhtasaaren oudot maailmankuvakäsitykset kiinnostavat mediaa?
http://beta.oikeamedia.com/o1-32423#- UskoKorvaaJärjen
" Kehitysopin mukaan nytkin pitäisi olla kehitysvaiheessa olevia "puoli-apina-ihmisiä" jossakin, ei kuitenkaan ole. "
Tuota samaa liturgiaa hokee tälläkin palstalla ainakin Jyri. Jostain kressulähteestä tuokin on lainattu ja lausuttu julki ilman, että väite olisi kulkenut aivoiksi nimitetyn ajatteluapparaatin läpi.
Silloin kun kressujen väitteet ovat noin lapsellisia, ei heihin kannata ruutia tuhlata. Jokainen täysipäinen lukion käynyt näkee väitteen perättömäksi. Miksi dissata Huhtasaarta, kun hän tekee sen itse tehokkaammin?
Eduskunta on poikkileikkaus kansasta. Eivät kaikki suomalaiset suinkaan ole järjen jättiläisiä tai edes koulusivistystä omaksuneita. Siksi eduskunnassa on aina muutama huhtasaarikin. Ihmetyttää vaan, että miksi lähes kaikki kahdessa puolueessa. - hkhkhkhkhkjh
UskoKorvaaJärjen kirjoitti:
" Kehitysopin mukaan nytkin pitäisi olla kehitysvaiheessa olevia "puoli-apina-ihmisiä" jossakin, ei kuitenkaan ole. "
Tuota samaa liturgiaa hokee tälläkin palstalla ainakin Jyri. Jostain kressulähteestä tuokin on lainattu ja lausuttu julki ilman, että väite olisi kulkenut aivoiksi nimitetyn ajatteluapparaatin läpi.
Silloin kun kressujen väitteet ovat noin lapsellisia, ei heihin kannata ruutia tuhlata. Jokainen täysipäinen lukion käynyt näkee väitteen perättömäksi. Miksi dissata Huhtasaarta, kun hän tekee sen itse tehokkaammin?
Eduskunta on poikkileikkaus kansasta. Eivät kaikki suomalaiset suinkaan ole järjen jättiläisiä tai edes koulusivistystä omaksuneita. Siksi eduskunnassa on aina muutama huhtasaarikin. Ihmetyttää vaan, että miksi lähes kaikki kahdessa puolueessa.Vastasin yllä olleeseen täysin asialliseen kommenttiin. Kun lähetin viestin, kommentti oli poistettu. Miksi poisto?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,794343Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt222793Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242708Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172469Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1122454Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1112214Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1002173Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6322026MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141965Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka321836