Joku tällä palstalla kyseli että mikä siinä pelottaa että kreationistista tulee presidentti.
Niin, kreationismi on sinänsä vaaratonta hihhulointia. Mutta olisi varsin huolestuttavaa jos todellisuudesta irtaantunut henkilö olisi armeijan ylipäällikkö:
"Puolustusvoimien ylipäällikkö on tasavallan presidentti, joka päättää[16](31§)
- valtakunnan sotilaallisen puolustuksen keskeisistä perusteista
- sotilaallisen puolustusvalmiuden merkittävistä muutoksista
- sotilaallisen puolustuksen toteuttamisen periaatteista sekä
muista puolustusvoimien sotilaallista toimintaa ja sotilaallista järjestystä koskevista laajakantoisista tai periaatteellisesti merkittävistä sotilaskäskyasioista."
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Suomen_puolustusvoimat
Nukun yöni paremmin kun tiedän että Suomen puolustusvoimia johtaa rationaalinen ihminen eikä joku joka kuuntelee ohjeita korvaan kuiskuttelevalta juutalaiselta zombilta.
Tässä hyvä tiivistys aiheeseen liittyen:
"Kreationismi ja litteään maahan uskominen ovat melko harmittomia asioita, mutta laajemmin ajateltuna yleinen sivistys takaa vakauden ja antaa eväät rakentaa uutta. Valeuutiset ja räikeä propaganda eivät uppoa sivistyneisiin ihmisiin. Sitä vaille jääneet ovat helppoja värvättäviä milloin minkäkin asian edistäjiksi."
https://seura.fi/isanpikajuna/2017/08/06/katsokaa-tata-naamaa-kun-mietitte-seuraavia-koulutusleikkauksia/?shared=8045-702864cb-1
Kreationistista Suomen presidentti?
4
163
Vastaukset
- jäänähtäväksi
Jos kyseessä on puolihullu toinen puoli voi olla äärimmäisen oikeassa.
- niinniinn
Miksi vain Laura Huhtasaaren oudot maailmankuvakäsitykset kiinnostavat mediaa?
http://beta.oikeamedia.com/o1-32423#- UskoKorvaaJärjen
" Kehitysopin mukaan nytkin pitäisi olla kehitysvaiheessa olevia "puoli-apina-ihmisiä" jossakin, ei kuitenkaan ole. "
Tuota samaa liturgiaa hokee tälläkin palstalla ainakin Jyri. Jostain kressulähteestä tuokin on lainattu ja lausuttu julki ilman, että väite olisi kulkenut aivoiksi nimitetyn ajatteluapparaatin läpi.
Silloin kun kressujen väitteet ovat noin lapsellisia, ei heihin kannata ruutia tuhlata. Jokainen täysipäinen lukion käynyt näkee väitteen perättömäksi. Miksi dissata Huhtasaarta, kun hän tekee sen itse tehokkaammin?
Eduskunta on poikkileikkaus kansasta. Eivät kaikki suomalaiset suinkaan ole järjen jättiläisiä tai edes koulusivistystä omaksuneita. Siksi eduskunnassa on aina muutama huhtasaarikin. Ihmetyttää vaan, että miksi lähes kaikki kahdessa puolueessa. - hkhkhkhkhkjh
UskoKorvaaJärjen kirjoitti:
" Kehitysopin mukaan nytkin pitäisi olla kehitysvaiheessa olevia "puoli-apina-ihmisiä" jossakin, ei kuitenkaan ole. "
Tuota samaa liturgiaa hokee tälläkin palstalla ainakin Jyri. Jostain kressulähteestä tuokin on lainattu ja lausuttu julki ilman, että väite olisi kulkenut aivoiksi nimitetyn ajatteluapparaatin läpi.
Silloin kun kressujen väitteet ovat noin lapsellisia, ei heihin kannata ruutia tuhlata. Jokainen täysipäinen lukion käynyt näkee väitteen perättömäksi. Miksi dissata Huhtasaarta, kun hän tekee sen itse tehokkaammin?
Eduskunta on poikkileikkaus kansasta. Eivät kaikki suomalaiset suinkaan ole järjen jättiläisiä tai edes koulusivistystä omaksuneita. Siksi eduskunnassa on aina muutama huhtasaarikin. Ihmetyttää vaan, että miksi lähes kaikki kahdessa puolueessa.Vastasin yllä olleeseen täysin asialliseen kommenttiin. Kun lähetin viestin, kommentti oli poistettu. Miksi poisto?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3493678Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun192388Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151980Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141655Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko4171552Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t431515Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2821468- 171324
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631126- 171048