Joku tällä palstalla kyseli että mikä siinä pelottaa että kreationistista tulee presidentti.
Niin, kreationismi on sinänsä vaaratonta hihhulointia. Mutta olisi varsin huolestuttavaa jos todellisuudesta irtaantunut henkilö olisi armeijan ylipäällikkö:
"Puolustusvoimien ylipäällikkö on tasavallan presidentti, joka päättää[16](31§)
- valtakunnan sotilaallisen puolustuksen keskeisistä perusteista
- sotilaallisen puolustusvalmiuden merkittävistä muutoksista
- sotilaallisen puolustuksen toteuttamisen periaatteista sekä
muista puolustusvoimien sotilaallista toimintaa ja sotilaallista järjestystä koskevista laajakantoisista tai periaatteellisesti merkittävistä sotilaskäskyasioista."
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Suomen_puolustusvoimat
Nukun yöni paremmin kun tiedän että Suomen puolustusvoimia johtaa rationaalinen ihminen eikä joku joka kuuntelee ohjeita korvaan kuiskuttelevalta juutalaiselta zombilta.
Tässä hyvä tiivistys aiheeseen liittyen:
"Kreationismi ja litteään maahan uskominen ovat melko harmittomia asioita, mutta laajemmin ajateltuna yleinen sivistys takaa vakauden ja antaa eväät rakentaa uutta. Valeuutiset ja räikeä propaganda eivät uppoa sivistyneisiin ihmisiin. Sitä vaille jääneet ovat helppoja värvättäviä milloin minkäkin asian edistäjiksi."
https://seura.fi/isanpikajuna/2017/08/06/katsokaa-tata-naamaa-kun-mietitte-seuraavia-koulutusleikkauksia/?shared=8045-702864cb-1
Kreationistista Suomen presidentti?
4
147
Vastaukset
- jäänähtäväksi
Jos kyseessä on puolihullu toinen puoli voi olla äärimmäisen oikeassa.
- niinniinn
Miksi vain Laura Huhtasaaren oudot maailmankuvakäsitykset kiinnostavat mediaa?
http://beta.oikeamedia.com/o1-32423#- UskoKorvaaJärjen
" Kehitysopin mukaan nytkin pitäisi olla kehitysvaiheessa olevia "puoli-apina-ihmisiä" jossakin, ei kuitenkaan ole. "
Tuota samaa liturgiaa hokee tälläkin palstalla ainakin Jyri. Jostain kressulähteestä tuokin on lainattu ja lausuttu julki ilman, että väite olisi kulkenut aivoiksi nimitetyn ajatteluapparaatin läpi.
Silloin kun kressujen väitteet ovat noin lapsellisia, ei heihin kannata ruutia tuhlata. Jokainen täysipäinen lukion käynyt näkee väitteen perättömäksi. Miksi dissata Huhtasaarta, kun hän tekee sen itse tehokkaammin?
Eduskunta on poikkileikkaus kansasta. Eivät kaikki suomalaiset suinkaan ole järjen jättiläisiä tai edes koulusivistystä omaksuneita. Siksi eduskunnassa on aina muutama huhtasaarikin. Ihmetyttää vaan, että miksi lähes kaikki kahdessa puolueessa. - hkhkhkhkhkjh
UskoKorvaaJärjen kirjoitti:
" Kehitysopin mukaan nytkin pitäisi olla kehitysvaiheessa olevia "puoli-apina-ihmisiä" jossakin, ei kuitenkaan ole. "
Tuota samaa liturgiaa hokee tälläkin palstalla ainakin Jyri. Jostain kressulähteestä tuokin on lainattu ja lausuttu julki ilman, että väite olisi kulkenut aivoiksi nimitetyn ajatteluapparaatin läpi.
Silloin kun kressujen väitteet ovat noin lapsellisia, ei heihin kannata ruutia tuhlata. Jokainen täysipäinen lukion käynyt näkee väitteen perättömäksi. Miksi dissata Huhtasaarta, kun hän tekee sen itse tehokkaammin?
Eduskunta on poikkileikkaus kansasta. Eivät kaikki suomalaiset suinkaan ole järjen jättiläisiä tai edes koulusivistystä omaksuneita. Siksi eduskunnassa on aina muutama huhtasaarikin. Ihmetyttää vaan, että miksi lähes kaikki kahdessa puolueessa.Vastasin yllä olleeseen täysin asialliseen kommenttiin. Kun lähetin viestin, kommentti oli poistettu. Miksi poisto?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3218297Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1016523Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1753755- 773018
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee402630- 452603
- 1292371
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222336Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962064Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista281757