Se on iloa, rauhaa ja vapautta

Kristittynä oleminen ei ole pakkopaita vaan etuoikeus sanoo Martti Orajes. Erittäin hyvin ja kuvaavasti ilmaistu.
480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Lapsia ei pitäisi kastaa, eikä lapsia enää painostaa riparille. Tai lapsethan sen pakkopullan kestävät moporahojen toivossa.

Äänestä
  • No tuo on totta. Enään ei tosin väki mene riparille sen Uuden "Nokian 5510 matkapuhelimen" vuoksi, vaan Iphonen :) Vähän samaa Iphonessa ja Jeesuksessa,vuoden päästä se on poissa muodista.

    Äänestä

En vain tiedä miksi on näin. Palstalla, olen huomannut kristityistä kirjoittajissa paljon ahdistusta ja epätoivoa ja jopa vihaa muita kohtaan.

Äänestä

Tuntemani kristityt näyttävät olevan koko ajan vihaisia ja ahdistuneita ja pelokkaita. Joko siksi että näkevät joka puolella demoneja ja lopun ajan merkkejä ja syntejä ja turmelusta, tai siksi että todellisuus ei vastaa heidän uskonnollisia harhakuvitelmiaan.

Eivät kykene edes katsomaan television luontodokumenttejä saamatta silmitöntä raivokohtausta, koska siellä puhutaan evoluutiosta eikä luomisesta ja miljoonien vuosien iästä eikä 6000 vuodesta. Toinen takuuvarma silmittömän raivon aihe on homoseksuaalit ja heidän oikeutensa. Silloin vasta sappi kiehuukin ja sysimusta vihamyrkky purkautuu alkukantaisella raivolla.

Synkeää vihaa, ahdistusta ja vapautta kaikesta järjestä ja ajattelemisesta, sitä se usko lähinnä on. Alkukantaista typeryyttä ja ummehtunutta löyhkää jostain varhaiskeskiajan pimeydestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


atesimionmitäon kirjoitti:

Kristittynä oleminen ei ole pakkopaita vaan etuoikeus sanoo Martti Orajes. Erittäin hyvin ja kuvaavasti ilmaistu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu