p-korea ongelmat pahenee

http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005319291.html
.. alkanu vaikuttaa et pääsevät tuonne varastoja tyhjentämää

eihä esim. irak uhannu mitenkää ja sen jättisodan syyksi riitti epäily joukko tuho aseista, sit yhtää mitää ei löytynyt

vertaa tuohon miten p-k vuoden ympäri uhkailee ja nyt viimeisin uhkaus 1000x kostosta.. ei ihme että trumpi hiillostui ja sanoo miten tuol lukee.. niinhän pitää kyl sanoakin vastineeksi

ku vertaa irak , ni perusteet sotaan p-k vastaan on jo erittäin paljon suuremmat? milloin siis alkaa
19593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

muistas vaa aikoinaan, mikä mahtoi motiv. olla sinne vietnami viidakoihin mennä tapattamaaan sotilaita, saatiin elokuva teollisuudelle lavastattua keinotekoisel sodalla aihetta rambo ja muihi braddock elokuvii loputtomasti, näin se piiri pieni pyörii ja matkalaukut täynnä seteleitä vaihtaa omistajaa salassa

Äänestä

Pohjois-Korea reagoi Trumpin uhkaan sanoen, että se "harkitsee vakavasti" ennaltaehkäisevää ydinvoimaa Guamissa
http://www.zerohedge.com/news/2017-08-08/north-korea-responds-trump-threat-says-it-seriously-considering-pre-emptive-strike-g

"Haaste hyväksyttiin: Pohjois-Korean valtiollinen KCNA-uutistoimisto raportoi hetkiä sitten, että N.Korea paitsi jännitteiden lieventämiseen myös toisella tasolla, mutta nimenomaan varoitti, että se voisi toteuttaa "ennaltaehkäisevän operaation, kun Yhdysvallat osoittaa todisteita provokaatiosta" , Ja että se "harkitsee vakavasti strategiaa Guamin lyö- miseksi keskipitkän tai pitkän kantaman ohjuksilla"."

Trump uhkaa Pohjois-Koreaa "Tulta ja raivoa kuten maailma ei ole koskaan ennen nähty"
http://www.zerohedge.com/news/2017-08-08/trump-threatens-north-korea-fire-and-fury-world-has-never-seen

"Pohjois-Korea ei ole paras uhka Yhdysvaltoihin, vaan ne tulevat tulella ja raivoilla kuten maailma ei ole koskaan nähnyt."

Näissä on amer:n ym. kommentteja. Trump taisi uhata tehdä lopun Kimin uhkailusta aikaisemmin jo. Konkressi estää Trumpin muuta ohjelmaa ja kädet vähän sidottu. Milloin alkaisi? Ehkä elokuun lopulla?

Äänestä

"what was the motive to Vietnam war" Kymmeniä selityksiä:
https://duckduckgo.com/?q=what was the motive to Vietnam war&t=ffsb&ia=web
https://www.google.fi/search

Imperialismi.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Vietnamin_sota

Iraq War Motives, Ten Years Later
http://lobelog.com/iraq-war-motives-ten-years-later/

The Causes of the Vietnam War
http://www.english.illinois.edu/maps/vietnam/causes.htm

Vietnam-sota
http://www.history.com/topics/vietnam-war
"Vietnamin sota oli pitkä ja kallis aseellinen konflikti, joka piti Pohjois-Vietnamin ja sen eteläisten liittolaisten kommunistihallintoa, joka tunnettiin nimellä Viet Cong, Etelä-Vietnamiä vastaan ja sen pääliittoutuneelle Yhdysvalloille. Jakamainen sota, joka on yhä epäsuosittu kotona, päättyi Yhdysvaltojen joukkojen vetäytymiseen vuonna 1973 ja Vietnamin yhdistyessä kommunistisen valvonnan alaisuudessa kaksi vuotta myöhemmin. Yli kolme miljoonaa ihmistä, joista 58 000 amerikkalaista, tapettiin konfliktissa."

https://www.howardzinn.org/tag/vietnam-war/

Niistä sotilaista tuli ..., lopputulos huono.

Äänestä

Voisikohan tuonne pk levittää lentolehtisillä uusia sille kansalle että missä oikein mennään.
Kansa ei taatusti ole ajan tasalla mistään, realiteeteistä. Heidän hirmujohtaja toimii täysin idioottimaisesti jossa pahin asia on oman kansan alistaminen kurjuuteen hänen typerän kunnianhimonsa takia.

Äänestä

Elokuun astrologia neuvoo p-koreaa "päästämmän irti", luulisi uhkailujen loppuvan. Trump voi sen jälkeen taas keskittyä sisäpolitiikkaan.

Äänestä

Mitäpä se muuten auttaisi, vaikka ikeen alla oleva kansa tajuaisi tilanteen? Tietysti pitemmän ajan kuluessa voisivat koota toisiajattelijoiden kanssa ryhmiä. Ehkä ne tuhottaisiin? P-korealaiset loikkarit ovat kirjoittaneet kirjoja, ei vaan tiedä muuta sieltä.

"North Korean dissidents tell"
https://www.google.fi/search?q=North Korean defenders tell&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=_1eKWduOIIuA8Qer_oCIBA

https://duckduckgo.com/?q=North Korean dissidents tell&t=ffsb&ia=web

http://www.dailymail.co.uk/news/article-4259830/North-Korean-dissident-reveals-assassins-won-t-stop.html
Hesarin kaltainen NY Times, tietty linja
http://www.nytimes.com/2008/10/09/opinion/09iht-edlankov.1.16818156.html

Äänestä

jos lento lehtiset toimis, olis kai länsivallat sitä käyttäneet jo ajat sitten?

semmoinen paperisateen tuottava juttu vaa

Äänestä

mut eihän tuo usa voi enää ku odottaa ensi iskua p-k kun ei ydinasevaltaa vastaan uskalla usa hyökätä

Äänestä

Kyllä Kim jong iliin riittäisi 9 gr lyijyä.

Äänestä
  • Kyllä pkorealaiset on kaikki syyllisiä koska palvovat yhtä henkilöä kuin jumalaa, kommunismin ja sosialismin kanssa pkorealla ei ole mitään tekemistä.Kuolkoot paskiaiset,ei tällä planeetalla eletä ihan miten huvittaa,kukaan.
    Pienillä ydinpommeilla vaan koko idiootti valtio palasiksi,ensin tietysti pitää kutsua vapaan maailman kannattajat pois sieltä.
    Jos tyrannit vastustaa niin sitten ensin maasota jotta vapaat saadaan pois,lopuille idiooteille kuolemantuomio ja ydinpommia niskaan.

    Äänestä

Lentolehtiset eivät nykymaailmassa toimi. Eikä sitä tarvitse enää kertoakaan.

Äänestä

Kun vasurin päästää valtaan saa kärsiä lopulta nälkää ja tyranniaa - tämä on hyvä muistaa Suomessakin.

Äänestä
  • Sopii myös EU:n valtaan päästämiseen maassa. Velka ja nälkä kasvaa syödessä.

    Äänestä

Ennen kuin jatkatte Korean Kansantasavallan ja sen suurenmoisen johtajan ivaamista, muistakaa että Guamin saari on vanhaa pohjoiskorealaista aluetta kuten arktinen alue venäläistä. Amerikkalaiset sotahullut vain luulevat muuta.

Äänestä

Oikein nautin, kun joskus joku sanoo jenkeille, ettei kaikki olekkaan niin yksinkertaisen valmiina. Ja ku rummpeli tos vähä aikaa keuhkoo, Iran antaa samanlaisen viestin jne.

Äänestä

Atomi-isku olisi järkevin ratkaisu, ongelman poistamiseen

Äänestä

P korea on itse ongelma.

Äänestä

Jenkit+tappoivat+Korean+sodassa+20%+Pohjois-Korean+siviiliväestöstä+pommein+ja+napalmin.+Nyt+on+USA:n+vuoro+kärventyä+tulessa.+The+North+Remembers!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mieseuraa kirjoitti:

http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005319291.html
.. alkanu vaikuttaa et pääsevät tuonne varastoja tyhjentämää

eihä esim. irak uhannu mitenkää ja sen jättisodan syyksi riitti epäily joukko tuho aseista, sit yhtää mitää ei löytynyt

vertaa tuohon miten p-k vuoden ympäri uhkailee ja nyt viimeisin uhkaus 1000x kostosta.. ei ihme että trumpi hiillostui ja sanoo miten tuol lukee.. niinhän pitää kyl sanoakin vastineeksi

ku vertaa irak , ni perusteet sotaan p-k vastaan on jo erittäin paljon suuremmat? milloin siis alkaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu