Teidän satu-jumala on pelkkää mielikuvitusta

TotuusPaistaaLäpi

1. Vielä 2000 vuotta sitten juutalaiset olivat kirjoitus ja lukutaidottomia kiertäviä paimentolaosia. Eivöt asuneet edes kunnon taloissa eivätkä osanneet viljellä maata, vaan kulkivat tuhkan peittäminä pitkin hiekka-aavikoita.
2. Aivopestyt uskovaiset uhrasivat äärimmäisen väkivaltaielle ja sotaisalle Jahwe -verijumalalleen vanhimman poikansa veriuhrina tavan mukaan.
3. Ensimmäisen kaupungin nykyisen Jerusalemin paikalle perustivat roomalaiset vuonna 70 Aelia Capitolina nimellä ja nykyisen nimen kaupungille antoivat islamilaiset vasta 600-luvulla. Niin sanotulla "temppelivuorella ei edes koskaan ole ollut mitään temppeliä.
4. Roomalainen keisari Konstantinus suuri kirjoitti koko Raamatun ensimmäisestä luvusta viimeiseen lukuun asti pönkittääkseen omaa keisarin valtaansa, eikä sen typerämpää lasten satukirjaa ole olemassa.
5. Yhtään jumalaa ei ole todistettu olevan olemassa, ei ole valokuvaa eikä äänitettä. Sellainen voi vain syntyä pikku lapsen tasolle jääneen ihmisen jälkeenjääneestä mielikuvituksesta. Ateismi voittaa lopulta aina.

13

344

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mietin tässä yksi päivä, että kyllä Luoja on ihmeellinen, antaa kasvun ja ruokkii kaikki metsän eläimet. Toinen syö toisenlaista toinen toisenlaista, kaikille hän järjesti jotakin, eikä peri maksua.

      Kun ihmisten maailmassa kaikella on hintansa, eikö ihminen ole silloin vastakkainen Luojaan nähden. Kuin kuvajainen tyynen veden pinnassa, nurinpäin. Kun puunlatva kurottaa korkeuksiin, menee se kuvajaisessa vastaavasti vain alaspäin, aina vain syvemmälle.

      Joku sen on oivaltanutkin sanoesaan ; Syvyyksistä minä huudan sinua

      • oletNiinSyvällä

        mustassa mielesi syvyydessä,
        ei sinua kukaan kuule...


      • oletNiinSyvällä kirjoitti:

        mustassa mielesi syvyydessä,
        ei sinua kukaan kuule...

        No voi perhana, Sinä ainakin kuulit, kun vielä vastasitkin.


      • saivariNäkyyVielä

        tihkuessaan murhanhimoa...


      • KTS--

        Kyllä luonto perii eläimiltä maksun ravinnosta. Ei rahalla vaan verellä, hiellä ja kyyneleillä.


    • älä.kuule

      Kyllä jo 500 e.Kr juutalaisilla oli A4 paperia ja IBM pallopääkoneita.

    • Harvoin törmää noin täydelliseen asiantuntemattomuuteen kuin aloituksessa.
      1. Miten me voimme lukea juutalaisten kirjoituksia paljon pitemmältäkin ajanjaksolta kuin 2000 vuotta.
      3. Suosittelen ainakin Simon Sebag Montfioren kirjaa Jerusalem. Kaupungin elämäkerta. Hän aloittaa kirjansa Daavidin ajasta, jolloin Jerusalem oli jo ikivanha. Aelia Capitolina oli lyhyt välivaihe.
      4. Raamatun syntyvaiheista sinun kannattaa etsiä tietoa uskontotiedon kirjoista.

      Koet uskonnot ja jumalat vastenmielisinä. Se on jokaien oma asia. Sillä et kuitenkaan voi kiistää historiaan liittyviä tosiasioita.

      • zionistit

        ovat vastenmielisä fasisteja,
        murhaavia terroristeja...


      • zionistitTerroristit

        tappoivat toisiaankin,
        kiistellessään aseista...


      • Derondalle.... kirja Jerusalem

        Tuo kirja onkin niin eloisasti ja kiehtovasti kirjoitettu, että sitä on vaikea jättää käsistään, kun aloittaa. Jos on aiheesta kiinnostunut.

        Mitä tämän ketjun aloittajaan tulee, jokainen tietysti näkee, että sitä ei ole vakavasti otettavaksi tarkoitettukaan.


    • MopotonSkootteri

      Viestissäsi ei ole voittaja-ainesta.

      Helposti tarkastettava fakta: islamilaisten antama nykyinen nimi Jerusalemille on Al-Quds. Edes sinä et käyttänyt tuota Jerusalemin "nykyistä nimeä" Jerusalemista.

    • Miksi ei käytä Quds nimeä?

      Koska se ei ole ikiaikainen.

      Ja Quds Forseen en ole tarkemmin perehtynyt. Liittyy jotenkin islamilaisen vallankumouksen suojelijoihin.
      Miten päin vallankumous ajatellaan, islamin sisällä olevaksi, vai maailman valtaa vastaan. Se tuntuu kuitenkin olevan Iranin näpeissä.

    • Poimintoja Wikistä.... googlen käännöksenä


      Quds Day on todellakin tullut päivä Iranin ja muiden yhteiskuntien mielenosoittajille "hyökätäkseen Israelin valtion legitiimiyttä ja uhkailemaan Yhdysvaltoja".

      "Mukaan BBC , kun ajatuksena Quds Päivä alunperin oli koota kaikki muslimit vastustamaan Israelin olemassaoloa, tapahtuma ei ole kehittynyt pidemmälle Iranin kokemus. Niiden rallien lisäksi, joita Iran itse rahoitti ja järjestivät useissa pääkaupungeissa, rituaali ei koskaan juurtunut muslimien keskuudessa. "

      Quds Day -tapahtumia

      "Shamshad Haider muslimi-kongressista, joka puhui vuoden 2015 Qud-rallissa Chicagossa.
      Iranissa hallitus rahoittaa päivän paraatteja. [17] [18] Tapahtumat sisältävät massamarsetteja ja rallia. Iranin johtavat johtajat antavat tulisia puheita, jotka tuomitsevat Israelin sekä Yhdysvaltain hallituksen. Väkijoukot reagoivat "Israelin kuoleman" ja " Kuoleman Amerikalle ". [16] Roger Howardin mukaan monet alle 30-vuotiaat iranilaiset jatkavat osallistumistaan ​​Quds Day -tapahtumiin, joskin suhteellisesti vähemmän kuin kaduilla. Hän lisää, että monet iranilaiset opiskelijat kampuksella kertovat yksityisesti, että arabien ja israelilaisten konfliktien "ei ole mitään tekemistä kanssamme".


      Näyttää näinollen, että Quds-idea on haihtumassa olemattomiin. Voittiko se, vai hävisikö se. Ainakaan se ei toiminut.
      Viimeisen temppelivuorella olevan kiistan yhteydessä, Iranin johtaja yritti villitä kaikkia maailman muslimeja osoittamaan mieltään palestiinalaisten puolesta, erityisesti hän mainitsi ' Haagin pyhiinvaeltajat. "
      Mutta oliko niitä muualla kuin Turkissa, ei ainakaan huomattavia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      140
      1216
    2. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      97
      909
    3. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      78
      854
    4. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      113
      805
    5. Ne katseet, ei niitä

      Voi unohtaa. Se, miten molemmat katsoi
      Ikävä
      32
      601
    6. Mä olin ihan peloissani sun lähellä

      Huomasitko? En uskaltanut edes katsoa sua. Näin sivu silmällä sun vinon hymyn. Oliko hyvä vai paha juttu kun tulit lähel
      Ikävä
      20
      529
    7. Miten jotkut kehtaa aikuisiällä kiusata

      Ihmisiä? Eikö se ole aika noloa?
      Ikävä
      98
      527
    8. On ikävä sinua ihana

      En jaksa syvempiä tuntoja enää kirjoittaa. Kaipaan sinun läsnäoloa ja läheisyyttä nainen. Hyvää yötä.
      Ikävä
      28
      513
    9. Mitä jos näkisimme

      Vyöryisikö samat tunteet uudelleen?
      Ikävä
      45
      494
    10. Kaipaamalleni naiselle

      Hyvää iltaa! Täytyy vain toivoa että törmäämme toisiimme pian Toivoo. mies
      Ikävä
      29
      447
    Aihe