Teidän satu-jumala on pelkkää mielikuvitusta

TotuusPaistaaLäpi

1. Vielä 2000 vuotta sitten juutalaiset olivat kirjoitus ja lukutaidottomia kiertäviä paimentolaosia. Eivöt asuneet edes kunnon taloissa eivätkä osanneet viljellä maata, vaan kulkivat tuhkan peittäminä pitkin hiekka-aavikoita.
2. Aivopestyt uskovaiset uhrasivat äärimmäisen väkivaltaielle ja sotaisalle Jahwe -verijumalalleen vanhimman poikansa veriuhrina tavan mukaan.
3. Ensimmäisen kaupungin nykyisen Jerusalemin paikalle perustivat roomalaiset vuonna 70 Aelia Capitolina nimellä ja nykyisen nimen kaupungille antoivat islamilaiset vasta 600-luvulla. Niin sanotulla "temppelivuorella ei edes koskaan ole ollut mitään temppeliä.
4. Roomalainen keisari Konstantinus suuri kirjoitti koko Raamatun ensimmäisestä luvusta viimeiseen lukuun asti pönkittääkseen omaa keisarin valtaansa, eikä sen typerämpää lasten satukirjaa ole olemassa.
5. Yhtään jumalaa ei ole todistettu olevan olemassa, ei ole valokuvaa eikä äänitettä. Sellainen voi vain syntyä pikku lapsen tasolle jääneen ihmisen jälkeenjääneestä mielikuvituksesta. Ateismi voittaa lopulta aina.

13

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mietin tässä yksi päivä, että kyllä Luoja on ihmeellinen, antaa kasvun ja ruokkii kaikki metsän eläimet. Toinen syö toisenlaista toinen toisenlaista, kaikille hän järjesti jotakin, eikä peri maksua.

      Kun ihmisten maailmassa kaikella on hintansa, eikö ihminen ole silloin vastakkainen Luojaan nähden. Kuin kuvajainen tyynen veden pinnassa, nurinpäin. Kun puunlatva kurottaa korkeuksiin, menee se kuvajaisessa vastaavasti vain alaspäin, aina vain syvemmälle.

      Joku sen on oivaltanutkin sanoesaan ; Syvyyksistä minä huudan sinua

      • oletNiinSyvällä

        mustassa mielesi syvyydessä,
        ei sinua kukaan kuule...


      • oletNiinSyvällä kirjoitti:

        mustassa mielesi syvyydessä,
        ei sinua kukaan kuule...

        No voi perhana, Sinä ainakin kuulit, kun vielä vastasitkin.


      • saivariNäkyyVielä

        tihkuessaan murhanhimoa...


      • KTS--

        Kyllä luonto perii eläimiltä maksun ravinnosta. Ei rahalla vaan verellä, hiellä ja kyyneleillä.


    • älä.kuule

      Kyllä jo 500 e.Kr juutalaisilla oli A4 paperia ja IBM pallopääkoneita.

    • Harvoin törmää noin täydelliseen asiantuntemattomuuteen kuin aloituksessa.
      1. Miten me voimme lukea juutalaisten kirjoituksia paljon pitemmältäkin ajanjaksolta kuin 2000 vuotta.
      3. Suosittelen ainakin Simon Sebag Montfioren kirjaa Jerusalem. Kaupungin elämäkerta. Hän aloittaa kirjansa Daavidin ajasta, jolloin Jerusalem oli jo ikivanha. Aelia Capitolina oli lyhyt välivaihe.
      4. Raamatun syntyvaiheista sinun kannattaa etsiä tietoa uskontotiedon kirjoista.

      Koet uskonnot ja jumalat vastenmielisinä. Se on jokaien oma asia. Sillä et kuitenkaan voi kiistää historiaan liittyviä tosiasioita.

      • zionistit

        ovat vastenmielisä fasisteja,
        murhaavia terroristeja...


      • zionistitTerroristit

        tappoivat toisiaankin,
        kiistellessään aseista...


      • Derondalle.... kirja Jerusalem

        Tuo kirja onkin niin eloisasti ja kiehtovasti kirjoitettu, että sitä on vaikea jättää käsistään, kun aloittaa. Jos on aiheesta kiinnostunut.

        Mitä tämän ketjun aloittajaan tulee, jokainen tietysti näkee, että sitä ei ole vakavasti otettavaksi tarkoitettukaan.


    • MopotonSkootteri

      Viestissäsi ei ole voittaja-ainesta.

      Helposti tarkastettava fakta: islamilaisten antama nykyinen nimi Jerusalemille on Al-Quds. Edes sinä et käyttänyt tuota Jerusalemin "nykyistä nimeä" Jerusalemista.

    • Miksi ei käytä Quds nimeä?

      Koska se ei ole ikiaikainen.

      Ja Quds Forseen en ole tarkemmin perehtynyt. Liittyy jotenkin islamilaisen vallankumouksen suojelijoihin.
      Miten päin vallankumous ajatellaan, islamin sisällä olevaksi, vai maailman valtaa vastaan. Se tuntuu kuitenkin olevan Iranin näpeissä.

    • Poimintoja Wikistä.... googlen käännöksenä


      Quds Day on todellakin tullut päivä Iranin ja muiden yhteiskuntien mielenosoittajille "hyökätäkseen Israelin valtion legitiimiyttä ja uhkailemaan Yhdysvaltoja".

      "Mukaan BBC , kun ajatuksena Quds Päivä alunperin oli koota kaikki muslimit vastustamaan Israelin olemassaoloa, tapahtuma ei ole kehittynyt pidemmälle Iranin kokemus. Niiden rallien lisäksi, joita Iran itse rahoitti ja järjestivät useissa pääkaupungeissa, rituaali ei koskaan juurtunut muslimien keskuudessa. "

      Quds Day -tapahtumia

      "Shamshad Haider muslimi-kongressista, joka puhui vuoden 2015 Qud-rallissa Chicagossa.
      Iranissa hallitus rahoittaa päivän paraatteja. [17] [18] Tapahtumat sisältävät massamarsetteja ja rallia. Iranin johtavat johtajat antavat tulisia puheita, jotka tuomitsevat Israelin sekä Yhdysvaltain hallituksen. Väkijoukot reagoivat "Israelin kuoleman" ja " Kuoleman Amerikalle ". [16] Roger Howardin mukaan monet alle 30-vuotiaat iranilaiset jatkavat osallistumistaan ​​Quds Day -tapahtumiin, joskin suhteellisesti vähemmän kuin kaduilla. Hän lisää, että monet iranilaiset opiskelijat kampuksella kertovat yksityisesti, että arabien ja israelilaisten konfliktien "ei ole mitään tekemistä kanssamme".


      Näyttää näinollen, että Quds-idea on haihtumassa olemattomiin. Voittiko se, vai hävisikö se. Ainakaan se ei toiminut.
      Viimeisen temppelivuorella olevan kiistan yhteydessä, Iranin johtaja yritti villitä kaikkia maailman muslimeja osoittamaan mieltään palestiinalaisten puolesta, erityisesti hän mainitsi ' Haagin pyhiinvaeltajat. "
      Mutta oliko niitä muualla kuin Turkissa, ei ainakaan huomattavia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2283
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      123
      1936
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1591
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1222
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1217
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1046
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1043
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      66
      1028
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      30
      930
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    Aihe