Miten rikkaiden veroale auttaa työllisyyttä?

Valehtelijoidenclubi

orpo poika on taas tusaamassa rikkaille veroalea ja
kiristämässä köyhien veroja ja eläkemaksuja

MIKSI JA MITEN HELVETISSÄ KOKKAREET
SAAVAT JATKAA TÄTÄ MENOA?


https://www.mtv.fi/uutiset/talous/artikkeli/orpo-veroratkaisut-kokonaisuutena-budjettiriihessa-keskiossa-palkansaajan-ostovoima/6529240#gs.nkkc==8


KOKKAREIDEN LAUSEKONE: jos tavoitteena on laskea rikkaiden veroja ja laskuttaa köyhiä: ja se pitää tehdä salaa: sanotaan "TYÖLLISYYS, TYÖLLISYYS, TYÖLLISYYS".

Vaikka rikkaiden veroalella ei olisi mitään tekemistä työllisyyden lisäämisen kanssa,
se toimi pitää naamioida - joo selvällä valheella - mutta kokkareet ovat sellaisia.

1) esimerkki: kuntapomon palkkaa pitää korottaa, eikä siihen ole rahaa. Joten ne rahat pitää ottaa koulutukselta ja pienituloisilta (jotta tulotasoeroja saadaan korotettua mahdollisimmaan paljon kerralla), VARSINKIN LOMARAHOISTA. Sanotaan, että " Seee....SE TEHDÄÄN VIENNIN KASVATTAMISEKSI".


2) annan naapurin juopolle ilmaista viinaa 2l, jotta se pysyisi tyytyväisenä, ja perustelen teille, että teen sen...."teen sen viennin edistämiseksi".

Selitys pitää olla mahdollisimman sekava ja syy& yhteys mahdollisimman vaikeasti ymmärrettävissä. Jotta kuulijalla menisi kauemmin tajuta kusetus - puhuja ehtii poistua paikalta ennenkuin sitä syytetään valehtelijaksi.

ORPO on tämän maan pahin kusettaja ja troijalaiskokelas.
samaa kastia ztubbi pölvästin ja vajaavuoren tyhjäpään kanssa.
Hyvänä aikana, sisistysmaassa tuollaiset olisivat siivoamassa tai kaupan kassana ja
jäisivät sielläkin kiinni varastamisesta.

12

353

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taitavia.ovat

      Jotkut osaa, toiset ei. Nämä ovat vallassa juuri nokkeluutensa ansiosta.

      • roletaari

        Valtaan liittyy aina vastuu! Vastuuttomuus liittyy ainoastaan kehitysmaiden diktaattorien toimiin. Johtopäätös?


      • valtakausi.jatkuu
        roletaari kirjoitti:

        Valtaan liittyy aina vastuu! Vastuuttomuus liittyy ainoastaan kehitysmaiden diktaattorien toimiin. Johtopäätös?

        Vastuu on olemassa vain jos vastuuttomuus aiheuttaa seuraamuksia. Niitä ei näytä olevan koska nämä samat henkilöt ovat jatkuvasti vallassa. Toinen syy tälle on että eivät ole vastuuttomia kansan mielestä.


    • roletaari

      Eräs väittämä. Rikkaiden hyvinvointi "valuu" köyhemmille!?
      Hyvänä esimerkkinä 1800 luvun valuminen Englannissa jossa lainsäädännöllisesti oli rajoitettava mm. lasten käyttämistä kaivoksissa yms.
      Selvimmin "valuminen" näkyi jo aikaisemminkin Englannin kurjaliston halukkuutena muuttaa siirtomaihin pakoon "valumista".

      Ahneus ruokkii ahneutta ilman todellista tarvetta.

    • köyhätrauhaan

      Miten köyhien lomaraha leikkaukset auttavat YHTÄÄN KETÄÄN JA VARSINKAAN
      - sitä jolta raha on otettu pois
      - kunnalta jonka asiakas ja kuluttaja hän on
      - valtiota - jolta jää saamatta verotulot lomarahoista ja leikatuista palkoista

      PIENITULOISEN PALKKOIHIN EI SAA ENÄÄ KOSKEA
      (varsinkaan laskevasti)

      POMOKERROSTA ON LIIKAA JA NIILLÄ ON LIIKAA PALKKAA

      VALTION YRITYSTEN JOHDON PALKKAUS ON TÄYSIN HOLTITONTA JA
      KOHTUUTTOMAN KORKEAA

    • verosuunnittelunmuutos

      nyt jätetään ja unohdetaan se "vaurauden valumiset köyhille"

      rikas ostaa audin (kaupan kalleimman saksalaisen ), osakkeita ja loput se piilottaa
      ulkomaisille tileille
      "verosuunnittelun" nimissä. VALUUTAN ULOSVIENTI

      RIKKAAN PALKITSEMINEN KÖYHDYTTÄÄ MAATA
      JA KÖYHÄN PALKKAAMINEN JA PALKITSEMINEN VAURASTUTTA JA HYÖDYTTÄÄ KOKO YHTEISÖÄ

    • ahtaitaaikojatullep

      HALOO PAHVIT!
      JOS TOSILTA LEIKATAAN TAAS KERRAN HERRAT SAA A L E N VEROIHIN NIIN TOISILLE MÄÄRÄTÄÄN K O R O T U S .
      ja ketähän ne toiset on ?
      NE ON MUUT JOILLA ON TULO PIENENPI.

      EIPÄTÄMÄ TURPO SITÄ OLE KERTONUT VOEPI OLLA KERTOMATTAKIN.

      ammattiliittojennokkamiehet joutuu koville NEUVOTTELUISSA pitämään työläistenpuolta.

      EI IKINÄ OO TILANNETTA VALTIOLLA ETTÄ TYÖMIHILLE VINKUMATTA TULIS KOROTUS.

    • kyllä.se.auttaa

      Auttaahan se, Köyhiä voidaan verottaa nyt enemmän ja vähimmäiselintason ylläpitämiseksi (= hengissä pysymiseen)pitää tehdä enemmän työtä. Myös sairauksien hoitoon tarvitaan vähemmän julkista rahaa kun ei ole enää varaa maksaa terveyskeskusmaksuja eikä lääkkeitä.

    • näinyksinkertaista

      Veroalet vaikuttavat vain tulonjakoon. Työllisyys on kiinni pelkästään työnjaosta. Rikkaatkin voitaisiin pistää valokaapeliojia kaivamaan karenssin uhalla, jos tyhmällä kansalla olisi poliittista selkärankaa.

    • mitä-sekoilet

      mikä rikkaiden veroale?

    • AHNEHyväSikaKerho2

      Pieni hyvä-sika-kerho on lahjonut ahneet poliitikon paskiaiset mafiajoukkoonsa, pahimpia ja ahneimpia ovat Orpopiru, Sippilä, Berser, Katalainen, Häkämyrkytyspönttö.

    • Hyvätuloisten verotusta korotettiin yli 90000 €/vuosi ansaitsevilla. Väliaikaisesti raja laskettiin 72000 €/vuosi ansaitseviin ja nyt nostetaan takaisin 90000 €/vuosi. Katsokaa verottajan sivuilta paljonko maksaa veroja tuon summan ansaitseva. Eikö se ole ihan riittävä määrä? Omat ansioni ovat siellä 5-60000 €/vuosi ja minunkin veroprosenttini on RIITTÄVÄN iso. Jään eläkkeelle ensi vuonna ja veroprosentti tulee olemaan lähes sama. No, silloin ei ole mitään vähennyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      502
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe