Miten rikkaiden veroale auttaa työllisyyttä?

Valehtelijoidenclubi

orpo poika on taas tusaamassa rikkaille veroalea ja
kiristämässä köyhien veroja ja eläkemaksuja

MIKSI JA MITEN HELVETISSÄ KOKKAREET
SAAVAT JATKAA TÄTÄ MENOA?


https://www.mtv.fi/uutiset/talous/artikkeli/orpo-veroratkaisut-kokonaisuutena-budjettiriihessa-keskiossa-palkansaajan-ostovoima/6529240#gs.nkkc==8


KOKKAREIDEN LAUSEKONE: jos tavoitteena on laskea rikkaiden veroja ja laskuttaa köyhiä: ja se pitää tehdä salaa: sanotaan "TYÖLLISYYS, TYÖLLISYYS, TYÖLLISYYS".

Vaikka rikkaiden veroalella ei olisi mitään tekemistä työllisyyden lisäämisen kanssa,
se toimi pitää naamioida - joo selvällä valheella - mutta kokkareet ovat sellaisia.

1) esimerkki: kuntapomon palkkaa pitää korottaa, eikä siihen ole rahaa. Joten ne rahat pitää ottaa koulutukselta ja pienituloisilta (jotta tulotasoeroja saadaan korotettua mahdollisimmaan paljon kerralla), VARSINKIN LOMARAHOISTA. Sanotaan, että " Seee....SE TEHDÄÄN VIENNIN KASVATTAMISEKSI".


2) annan naapurin juopolle ilmaista viinaa 2l, jotta se pysyisi tyytyväisenä, ja perustelen teille, että teen sen...."teen sen viennin edistämiseksi".

Selitys pitää olla mahdollisimman sekava ja syy& yhteys mahdollisimman vaikeasti ymmärrettävissä. Jotta kuulijalla menisi kauemmin tajuta kusetus - puhuja ehtii poistua paikalta ennenkuin sitä syytetään valehtelijaksi.

ORPO on tämän maan pahin kusettaja ja troijalaiskokelas.
samaa kastia ztubbi pölvästin ja vajaavuoren tyhjäpään kanssa.
Hyvänä aikana, sisistysmaassa tuollaiset olisivat siivoamassa tai kaupan kassana ja
jäisivät sielläkin kiinni varastamisesta.

12

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taitavia.ovat

      Jotkut osaa, toiset ei. Nämä ovat vallassa juuri nokkeluutensa ansiosta.

      • roletaari

        Valtaan liittyy aina vastuu! Vastuuttomuus liittyy ainoastaan kehitysmaiden diktaattorien toimiin. Johtopäätös?


      • valtakausi.jatkuu
        roletaari kirjoitti:

        Valtaan liittyy aina vastuu! Vastuuttomuus liittyy ainoastaan kehitysmaiden diktaattorien toimiin. Johtopäätös?

        Vastuu on olemassa vain jos vastuuttomuus aiheuttaa seuraamuksia. Niitä ei näytä olevan koska nämä samat henkilöt ovat jatkuvasti vallassa. Toinen syy tälle on että eivät ole vastuuttomia kansan mielestä.


    • roletaari

      Eräs väittämä. Rikkaiden hyvinvointi "valuu" köyhemmille!?
      Hyvänä esimerkkinä 1800 luvun valuminen Englannissa jossa lainsäädännöllisesti oli rajoitettava mm. lasten käyttämistä kaivoksissa yms.
      Selvimmin "valuminen" näkyi jo aikaisemminkin Englannin kurjaliston halukkuutena muuttaa siirtomaihin pakoon "valumista".

      Ahneus ruokkii ahneutta ilman todellista tarvetta.

    • köyhätrauhaan

      Miten köyhien lomaraha leikkaukset auttavat YHTÄÄN KETÄÄN JA VARSINKAAN
      - sitä jolta raha on otettu pois
      - kunnalta jonka asiakas ja kuluttaja hän on
      - valtiota - jolta jää saamatta verotulot lomarahoista ja leikatuista palkoista

      PIENITULOISEN PALKKOIHIN EI SAA ENÄÄ KOSKEA
      (varsinkaan laskevasti)

      POMOKERROSTA ON LIIKAA JA NIILLÄ ON LIIKAA PALKKAA

      VALTION YRITYSTEN JOHDON PALKKAUS ON TÄYSIN HOLTITONTA JA
      KOHTUUTTOMAN KORKEAA

    • verosuunnittelunmuutos

      nyt jätetään ja unohdetaan se "vaurauden valumiset köyhille"

      rikas ostaa audin (kaupan kalleimman saksalaisen ), osakkeita ja loput se piilottaa
      ulkomaisille tileille
      "verosuunnittelun" nimissä. VALUUTAN ULOSVIENTI

      RIKKAAN PALKITSEMINEN KÖYHDYTTÄÄ MAATA
      JA KÖYHÄN PALKKAAMINEN JA PALKITSEMINEN VAURASTUTTA JA HYÖDYTTÄÄ KOKO YHTEISÖÄ

    • ahtaitaaikojatullep

      HALOO PAHVIT!
      JOS TOSILTA LEIKATAAN TAAS KERRAN HERRAT SAA A L E N VEROIHIN NIIN TOISILLE MÄÄRÄTÄÄN K O R O T U S .
      ja ketähän ne toiset on ?
      NE ON MUUT JOILLA ON TULO PIENENPI.

      EIPÄTÄMÄ TURPO SITÄ OLE KERTONUT VOEPI OLLA KERTOMATTAKIN.

      ammattiliittojennokkamiehet joutuu koville NEUVOTTELUISSA pitämään työläistenpuolta.

      EI IKINÄ OO TILANNETTA VALTIOLLA ETTÄ TYÖMIHILLE VINKUMATTA TULIS KOROTUS.

    • kyllä.se.auttaa

      Auttaahan se, Köyhiä voidaan verottaa nyt enemmän ja vähimmäiselintason ylläpitämiseksi (= hengissä pysymiseen)pitää tehdä enemmän työtä. Myös sairauksien hoitoon tarvitaan vähemmän julkista rahaa kun ei ole enää varaa maksaa terveyskeskusmaksuja eikä lääkkeitä.

    • näinyksinkertaista

      Veroalet vaikuttavat vain tulonjakoon. Työllisyys on kiinni pelkästään työnjaosta. Rikkaatkin voitaisiin pistää valokaapeliojia kaivamaan karenssin uhalla, jos tyhmällä kansalla olisi poliittista selkärankaa.

    • mitä-sekoilet

      mikä rikkaiden veroale?

    • AHNEHyväSikaKerho2

      Pieni hyvä-sika-kerho on lahjonut ahneet poliitikon paskiaiset mafiajoukkoonsa, pahimpia ja ahneimpia ovat Orpopiru, Sippilä, Berser, Katalainen, Häkämyrkytyspönttö.

    • Hyvätuloisten verotusta korotettiin yli 90000 €/vuosi ansaitsevilla. Väliaikaisesti raja laskettiin 72000 €/vuosi ansaitseviin ja nyt nostetaan takaisin 90000 €/vuosi. Katsokaa verottajan sivuilta paljonko maksaa veroja tuon summan ansaitseva. Eikö se ole ihan riittävä määrä? Omat ansioni ovat siellä 5-60000 €/vuosi ja minunkin veroprosenttini on RIITTÄVÄN iso. Jään eläkkeelle ensi vuonna ja veroprosentti tulee olemaan lähes sama. No, silloin ei ole mitään vähennyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      59
      3521
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2846
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2683
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2341
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2083
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1800
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1505
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1348
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1313
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1234
    Aihe