Tampereen ratikka tarvitsee lempinimen. Palstalla mainituista ehdotuksista Mansu alkaa jo vakiintua. Mansu on manselainen, senhän näkee heti. Nimenä Mansu muistuttaa sellaisia sanoja kuin Hansu tai Ransu.
Mansu vakiintuu
Mansu.vakiintuu
58878
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Mansu? No ei helevetti!
aivan. Mansu herättää tunteita ja jää mieleen. :)
Mensu.
Hyvää yritettiin, mutta sutta tuli. Mansesterin susi, mansu.
Voisiko sitä kutsua leikkimielisesti vaikka ratikaksi?
Tai vielä leikkimielisemmin pikaratikaksi.
No eipäs aleta revittelemään.
Mansesterin susi. :) L O L
Mansu on Mansu. Mansu tulee ja siitä on oltava iloinen ja ylpeä.
Parempaakaan ei ole eikä mitään muutakaan ole tiedossa.
Kyllä sille aikanaan nimi keksitään
Ikosen vossikka.
Ikosen velkaveturi.
Mikä vi##n Mansu?
Lempinimen pitää olla enemmän kohdettaan kuvaava, ehkä - Matu-su saattaisi kelvata, olisi ainakin paaaljon parempi.
Matusu kuvaisi tulevaa käyttäjäkuntaa matuja ja suvakkeja. Normaalit ihmiset kun ratikoilla tuskin kulkee, tämä video voisi hyvinkin olla tulevaisuuden Tampereen Matusun linjoilta, Hervannan insinöörit rankaisee vääräuskoista ja väärän väristä matkustajaa ->
http://mvlehti.net/2017/08/05/video-afrikanamerikkalaiset-pieksavat-miehen-junassa/
Todella hyvä! Veit jalat suustani. Matusu, loistavaa!
Susi jo suunnitelmissa. Mansen susi = Mansu.
Mansu on suuri menestys, Tampesterin kasvun suunta ja matkailuvaltti. Mansu on hyvin ja asiantuntevasti suunniteltu!
Tamburiini, eteinen jonka avulla jokainen pääsee nauttimaan keskustamme paljon ja turhaan haukuttua pääkatuamme,Ikosen olohuoneesta.
Birra, onhan se yhteinen hanke maakunnallemme.Laajenee kuin lehehemän pee. Maalaisetki jymmärtöö
Kuulemma juuri aletaan kilpailuttaa suunnittelijoita seuraavia jatkourakoita varten. Mansu menee yli kuntarajojen ja komeasti.
Mansen suden reviiri laajenee.
Nuo koskee vain ratikan 2. vaihetta. Lentävänniemen osuus pitäisi saada tehtyä 44 miljoonalla. Näin meille ainakin on uskoteltu. Voi olla, että niitä muita infratöitä tulee sitten päälle 50 miljoonalla. Nyt ei siis suunnitella mitään reviirin laajennusta naapureihin.
Kuntarajat ylittävän Mansun suunnittelu sopisi parhaiten varmaankin jollekin kuntarajat ylittävälle organisaatiolle. Sellaistakin toimintaa lienee Tampereen kaupunkiseudulla.
Mee nyt saatanan hullu hoitoon!
Pitkässäniemessä sitä on suunniteltu jo.
Onkohan toi Mansusta jankuttava idiootti raitiotieallianssin palkkalustoilla?
Yrittää jankuttamalla saada siitä vitun kaupunkijunasta jotenkin söpön.
Mutta tuo vitun mansu on ärsyttävä ja lapsellinen.
Se on joku pakkomiellemansu. Lievästi sanoen todella ärsyttävä. Mansu Mansu Mansu ja nyt ei sanaakaan enää Mansusta!
Kutsuttakoon se siis rysseksi..
kannatan : ) eherottomasti kun tuloo kerran punaaanenki
Mansu on helppo omaksua. mitä muutakaan Mansu voisi olla kuin kaikkien tamperelaisten oma ratikka?! kätevä nimi kertakaikkiaan.
Ainoastaan Greenway on yhtä idiootti kuin mansufani. Liekö samoja henkilöitä.
Mansu on nimi siinä kun muutkin. Antaa kaikkien kukkien kukkia.
Vedä sinäkin se mansu päähäs!
Tarvittavaan lisäbudjetin myötä sopiva nimi voisi olla : Kaivo.
Parempi olisi Viemäri.
Tai Moolok...
Tai MOLO.
Mansen susi menee suoraan kankkulan kaivoon.
VOIT LOPETTAA SEN MANSU-HÖPÖTYKSEN.
Mansu on erään osakeyhtiön nimi, joten sitä ei voi käyttää.
No jo on firmalla höynä nimi. Tekee varmaan jtkn tyttöjen hötsöntötsöntuotteita.
Ratikka ainakaan ei tunnu lempinimeltä.
Joko Mansu on virallistettu pinkin ratikan lempparinimeksi?
Työnnä nyt se pinkkimansu sanonko minne!
Rahalla saa Mansuun matkalipun ja pinkillä Mansulla sitten pääsee 🚋🙋
.......hullujenhuoneelle!
Niinkuin aikaisemmin kommentoin, Mansu on erään osakeyhtiön nimi, joten se ei voi olla ratikan nimi. Lopetetaan pöhköt trollaukset.
RaitiomoIo!
Mansu on ihan hyvä. On positiivinen sana eikä sisällä R-kirjainta, joka pärisee pahasti sanottaessa.
Mansupolin ihanat Mansunkuljettajat tarvitsevat virka-asuikseen pinkit univormut :-)
Mapu, mansikanpunainen.
pikari tai hituri, hinuri.. punane
punikki
Tuohan on muuten samalla kannanotto siihen että pinkki väri ei kelvannut. Pysäkilläkin voi alkuunsa olla pieni paniikki päällä odotellessa.
DILDO. Tai jos haluatte sen ärrän sinne, niin RILDO.
Miksi yrität vääntää jotain "nimeä" sellaiselle jolla se jo on. Ratikkaa ei tulla koskaan kutsumaan muuksi kuin RATIKAKSI.
Oletpa tylsä. Sinä kutsut varmaan nysseäkin linjuriautoksi.
Eipäs kun se on onnikka!
Raikussa on raikulimeno, etenkin Raikun mennessä.
Marski sopisi hyvin punaisen raitiovaunun nimeksi.
Kaiken tämän jaanauksen lopputuloksena Jaana 🚊