Kirkon työntekijä tarjosi kriisin keskellä perheelle. Diakonissa tuli auttamaan perhettä jossa yksi perheen jäsen oli pahasti loukkaantunut ja sairaalassa tehohoidossa. Kriisavun aikana perheen nuori ja lapsi kertoivat asioita perheen jäsenen työstä ja diakoni vasikoi kriisiavun aikana kuulemansa asiat poliisille. Sen jälkeen kun oli vasikoinut ei enään ollut yhteydessä perheeseen. Poliisi aloitti esitutkinnan diakonilta saatujen tietojen perusteella. Perheen jäsentä syytettiin myöhemmin talousrikoksesta oikeudessa ja diakoni oli oikeudessa todistamassa mitä oli kriisin keskellä nuorelta kuullut. Mutta ei sanonut oikeudessa missä tilanteessa oli tietonsa saanut eikä sitä että salassapito perustuu omaan moraaliin.
Papeilla on vaitiolovelvollisuus kaikesta mitä kuulee mutta muilla kirkon työnteikijöillä ei olekkaan. Missä on moraali ja etiikka kun jumalan avulla udellaan ja toimitaan vasikkana. Kirkolla on oma tarina Juudaasta poliisilla on tiedonantaja ja kansankielellä vasikka.
Tilanne jossa nuori itkee koomassa olevan perheen jäsenen vieressä että älä kuole ja kirkon työntekijä tulee siihen tilanteeseen apua tarjoamaan ja kaikki mitä kuulee ja näkee perheessä silmääkään räpäyttämättä vasikoi eteenpäin. Juha Vuorinen sanoi radiossa että niin isoa ongelmaa ei ole jota juomalla ei saisi suuremmaksi. Ei näytä olevan nuorillakaan niin isoa ongelmaa jota ei diakonin avulla saisi suuremmaksi.
Itseäni tapahtunut inhottaa ja suututtaa.
Kyse ei ole siitä mikä oli rikos tuomittiinko vai ei vaan , pitääkö kirkon työntekijöiden toimia Jeesuksen vai Juudaan oppien mukaan ?
Kirkko ihmettelee miksi ihmiset eroaa kirkosta. Juudaksen kirkosta kannattaakin erota jos Kirkon arvot olisi Jeesuksen kirkko siinä kannattaisikin pysyä.
Jos tämän lukee joku vakavasti otettava toimittaja niin jätä tietosi.
Kirkon työntekijät poliisin vasikkana
4
198
Vastaukset
- MyyntimiesJethro
Onko tuo nyt ihme, Ihmiset eroaa kirkosta kirkko keskustelee vaan kirkollis veron menetyksestä. Sitten kun kirkon OMA tarina ei ola tarpeeksi hyvä pyydetään apuun Jeti ja Tami.
Samanlaisia syntisiä on kirkon työntekijät kuin me muutkin. Kateus ja pahan supaisuus on ihmisissä ei työskentely kirkossa ihmisestä hyvää tee.
Jeesus tuskin olisi niin kuuluisa jollei Juudasta olisi ollut.
Noin opetus lapset toimivat hädän hetkellä yksi kavaltaa toiset juoksee karkuun.
Onhan Vero.fi sivuilla oma juudas lomake jolla voi toisen ilmiantaa miksei kirkollakin. - kljjkkjjhghglhg
Todistajan palkkio oli varmaan 30 hopearahaa, Eikös se ollut kirkollinen vasikka palkkio.
- naurunremakka
Valtionkirkon työntekijän pitäisi siis tukea rikollista toimintaa ja olla siitä vaiti? Kohtuuttomia on teidän uskovien odotukset.
- Kirjakääröt
Jaak.1:15. Biblia (1776). Sitten kun himo on siittänyt, niin hän synnyttää synnin; mutta kuin synti täytetty on, niin se synnyttää kuoleman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211825
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991618Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy511175Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?461052Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29949Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47866Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37800Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38777