Käykö uroshiirelle asumukseksi L kokoinen exoterra faunatarium eli 37 x 22 x 25?
Hiiren asumus
pienihiirulainen
6281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Käykö sinulle asumukseksi verkkokellari 100x200cm?
Olipa kivan asiallinen vastaus ja nimimerkki <3 <3 <3 . Kysyin koska hiiriterra meni muutossa rikki ja iskän mielestä se voisi asua tuossa boxissa, mielestäni se on liian pieni. Olisin näyttänyt hänelle tämän aiheen että uskoo mutta uskoi ilmankin ja huomenna hiiri saa ihka uuden terraarion.
Oli tai ei, pointti siinä oli aivan oikea. Ei kannata penätä asiallisuutta, jos et itse vaivaudu tarkistamaan asiaa esimerkiksi eläinsuojelulaista, vaan kyselet keskustelupalstalla, jossa kuka vaan voi antaa vaikka minkälaisia neuvoja. On hiiren onni, että sait tuollaisen vastauksen sen sijaan, että joku olisi sanonut vain, että anna mennä. Ainakin idea meni näemmä perille.
Ehdottamasi boksi ei tosiaan mene edes eläinsuojelulaista läpi, ja jopa eläinsuojelulain vaatima koko on aivan naurettava. Tuon kokoiseen boksiin ei mitään eläintä pidä tunkea kuin korkeintaan kuljetuksen ajaksi, sanoohan sen jo järkikultakin. Hyvä siis, että hiiri saa asiallisen asumuksen.
Vaikka joku olisikin sanonut että anna mennä olisin kyllä silti iskän vaatinut ostamaan sille isomman, sanoinhan että mielestäni tuo on liian pieni. Iskä kyllä tajusi onneksi ihan ilmankin.
Sitä ei kukaan olisi voinut tietää, sillä kysyit selvästi vain sitä käykö se asumukseksi.
Noissa Faunariumeissa on järjettömän huono ilmanvaihtokin eikä niitä missään nimessä ole tarkoitettu jyrsijöiden pitkäaikaiseksi pitopaikaksi. Alkavat taatusti haisemaan järkyttävälle vuorokaudessa, kosteus ei haihdu ja ammoniakkipitoisuus nousee hiirelle myrkylliseksi. Lisäksi kannet eivät ole missään nimessä hiiren pitäviä, vaan ne kyllä pureskelevat itsensä siitä läpi, jos haluavat. Kriittistä mietintää kannattaa siis ehdottomasti harrastaa itsekin ja faktat voi itsekin tarkistaa esim. eläinsuojelulaista, hiirifoorumilta tai muusta luotettavasta lähteestä.
Tää vastaaja ei selvästikkään tajunnut, että kysyjä kysyi sen takia, että voisi näyttää isälleen, sen että pitää olla suurempi ja kysyjä ei olisi näyttänyt isälleen, jos vastaus olisi kysyjänkin mielestä ollut väärä, ei kysyjä olisi sitä isälleen edes näyttänyt.
Aivan itsestään selvä asia, kuinka kysyjä aikoi toimia.