Juomasekoituksen nimi hukassa 1980-luku

HauskatMuistot

Muistaako kukaan minkä nimistä oli Alkossa myyty valmis juomasekoitus 1980-luvulla. Maku muistutti rommin ja colan sekoitusta, oli väriltään tumman ruskeaa ja maultaan tosi makeaa. Oli kotimainen. Siitä tuli elämää suurempi krapula pariinkin kertaan ja aloin inhota koko juomaa. En millään muista sitä, ja ärsyttää niin. Olen yrittänyt etsiä sitä. Sitä myytiin sekä isossa kolmen vartin pullossa, että pienessä puolen litran tms. Nimessä on ehkä jokin "Cola" -nimestä vedetty johdos..colana...ei.....mikä?

sori kun laitan tämän kyselyn kahteen paikkaan, en huomannut heti että täällä oli omia osastoja eri juomille.

7

4030

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kostarimekki

      Nicolana

      • HauskatMuistot

        Kostarimekki! Tuo nimenomaan!!! Yritin muistella, että nimessä oli Rommi ja Cola tai jompi kumpi niistä, kumman lähelle osuin, vahingossa. Tuhannet kiitokset! <3 Satutko muistamaan mistä ihmeestä se oli tehty? Muistaakseni se katkerona myytiin. Siitä tuli aivan hirveä kankkunen.


      • Kostarimekki

        En jaksa muistaa tarkemmin. Katkeroihinhan se Alkon hinnastossa lukeutui. Olin tuolloin alaikäinen ja tuolla aineella opeteltiin juopottelemaan - ja aika imakka kankkunenhan siitä kieltämättä tuli. Maultaan Nicolanaa etäisesti muistuttaa italialainen Averna-likööri, joka on Alkon tilausvalikoimassa ja siihen voi tuurillaan törmätä myös viinahammashoitolassakin.


      • HauskatMuistot
        Kostarimekki kirjoitti:

        En jaksa muistaa tarkemmin. Katkeroihinhan se Alkon hinnastossa lukeutui. Olin tuolloin alaikäinen ja tuolla aineella opeteltiin juopottelemaan - ja aika imakka kankkunenhan siitä kieltämättä tuli. Maultaan Nicolanaa etäisesti muistuttaa italialainen Averna-likööri, joka on Alkon tilausvalikoimassa ja siihen voi tuurillaan törmätä myös viinahammashoitolassakin.

        Heippa! Jännä että sulle tulee Averna mieleen. Averna on jalo sisilialainen yrtti- ja hedelmäkatkero, ja omasta mielestä muistuttaa enempi Fernet Brancaa. Avernaa aina Italiassa asuessani tavattiin ottaa ruoan päälle ja allekin "ruoansulatukseen".

        Mutta en mitenkään itse miellä Nicolanaa siihen kategoriaan, kun oli sellainen imelän makea rommicolalta maistuva. Nicolana näin jälkikäteen muistan pelkästään ylimakeana sotkuna, kuin joku Minttusuklaa-sekoituskin. Sekin oli muistaakseni kahdeksankymmentäluvun juoma.

        Muistonsa kullakin. Vieläkin saan suuhuni sen Nicolanan maun, ja krapulan. Muistan nimen omaan, kun pakatessani Italian matkalle join sellaisen minipullon sitä edellisenä iltana fiilistelläkseni matkaa. Seuraavana aamuna en meinannut päästä sängystä ylös ja jos olisin jotenkin voinut perua matkan niin olisin sen tehnyt, niin kauhea olo jo vähästäkin määrästä tuli. Varmaan epäpuhdasta alkoholia ja mahdollisesti kaikkia lisäaineita, jotka vaikutti. Silloinhan ei ollut niin tarkkaa lisäaineiden kanssa. Oli pitkältä tuntuva junamatka Pohjanmaalta Helsinkiin. Tampereella alkoi vasta olo parantua. Kumma että tuollaiset karmeat asiat jääkin noin hyvin mieleen. :D


    • jalluh

      Nicolana kuin myös minttusuklaa hyviä juomia molemmat. oli myös golden vodka ja ruska viini ja herba sekä prinssi everesti,triple sec ,kaikki hyvät on loppuneet alkon valikoimista,HARMI!

    • Anonyymi

      Ai että. Minäkin hartaudella muistelen tuota Nicolanaa. Sitä kun lantrasi hieman kokikseen niin aivan mahtavaa. Kyllä sillä kotibileisiin kehtasi mennä....

    • Anonyymi

      Nicolana nimisiä oli kaksi eri alkoholipulloa,
      Toinen oli miedompi liköörinä, toinen viskiä tai rommia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      101
      3258
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      3
      2628
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2506
    4. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      72
      1483
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      92
      1472
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1055
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      975
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      334
      964
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      877
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      834
    Aihe