Muistaako kukaan minkä nimistä oli Alkossa myyty valmis juomasekoitus 1980-luvulla. Maku muistutti rommin ja colan sekoitusta, oli väriltään tumman ruskeaa ja maultaan tosi makeaa. Oli kotimainen. Siitä tuli elämää suurempi krapula pariinkin kertaan ja aloin inhota koko juomaa. En millään muista sitä, ja ärsyttää niin. Olen yrittänyt etsiä sitä. Sitä myytiin sekä isossa kolmen vartin pullossa, että pienessä puolen litran tms. Nimessä on ehkä jokin "Cola" -nimestä vedetty johdos..colana...ei.....mikä?
sori kun laitan tämän kyselyn kahteen paikkaan, en huomannut heti että täällä oli omia osastoja eri juomille.
Juomasekoituksen nimi hukassa 1980-luku
7
4393
Vastaukset
- Kostarimekki
Nicolana
- HauskatMuistot
Kostarimekki! Tuo nimenomaan!!! Yritin muistella, että nimessä oli Rommi ja Cola tai jompi kumpi niistä, kumman lähelle osuin, vahingossa. Tuhannet kiitokset! <3 Satutko muistamaan mistä ihmeestä se oli tehty? Muistaakseni se katkerona myytiin. Siitä tuli aivan hirveä kankkunen.
- Kostarimekki
En jaksa muistaa tarkemmin. Katkeroihinhan se Alkon hinnastossa lukeutui. Olin tuolloin alaikäinen ja tuolla aineella opeteltiin juopottelemaan - ja aika imakka kankkunenhan siitä kieltämättä tuli. Maultaan Nicolanaa etäisesti muistuttaa italialainen Averna-likööri, joka on Alkon tilausvalikoimassa ja siihen voi tuurillaan törmätä myös viinahammashoitolassakin.
- HauskatMuistot
Kostarimekki kirjoitti:
En jaksa muistaa tarkemmin. Katkeroihinhan se Alkon hinnastossa lukeutui. Olin tuolloin alaikäinen ja tuolla aineella opeteltiin juopottelemaan - ja aika imakka kankkunenhan siitä kieltämättä tuli. Maultaan Nicolanaa etäisesti muistuttaa italialainen Averna-likööri, joka on Alkon tilausvalikoimassa ja siihen voi tuurillaan törmätä myös viinahammashoitolassakin.
Heippa! Jännä että sulle tulee Averna mieleen. Averna on jalo sisilialainen yrtti- ja hedelmäkatkero, ja omasta mielestä muistuttaa enempi Fernet Brancaa. Avernaa aina Italiassa asuessani tavattiin ottaa ruoan päälle ja allekin "ruoansulatukseen".
Mutta en mitenkään itse miellä Nicolanaa siihen kategoriaan, kun oli sellainen imelän makea rommicolalta maistuva. Nicolana näin jälkikäteen muistan pelkästään ylimakeana sotkuna, kuin joku Minttusuklaa-sekoituskin. Sekin oli muistaakseni kahdeksankymmentäluvun juoma.
Muistonsa kullakin. Vieläkin saan suuhuni sen Nicolanan maun, ja krapulan. Muistan nimen omaan, kun pakatessani Italian matkalle join sellaisen minipullon sitä edellisenä iltana fiilistelläkseni matkaa. Seuraavana aamuna en meinannut päästä sängystä ylös ja jos olisin jotenkin voinut perua matkan niin olisin sen tehnyt, niin kauhea olo jo vähästäkin määrästä tuli. Varmaan epäpuhdasta alkoholia ja mahdollisesti kaikkia lisäaineita, jotka vaikutti. Silloinhan ei ollut niin tarkkaa lisäaineiden kanssa. Oli pitkältä tuntuva junamatka Pohjanmaalta Helsinkiin. Tampereella alkoi vasta olo parantua. Kumma että tuollaiset karmeat asiat jääkin noin hyvin mieleen. :D
- jalluh
Nicolana kuin myös minttusuklaa hyviä juomia molemmat. oli myös golden vodka ja ruska viini ja herba sekä prinssi everesti,triple sec ,kaikki hyvät on loppuneet alkon valikoimista,HARMI!
- Anonyymi
Ai että. Minäkin hartaudella muistelen tuota Nicolanaa. Sitä kun lantrasi hieman kokikseen niin aivan mahtavaa. Kyllä sillä kotibileisiin kehtasi mennä....
- Anonyymi
Nicolana nimisiä oli kaksi eri alkoholipulloa,
Toinen oli miedompi liköörinä, toinen viskiä tai rommia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p416095Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2874996Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1594831Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1314640Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193867Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192394Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32178Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251772- 731762
- 2131446