Juomasekoituksen nimi hukassa 1980-luku

HauskatMuistot

Muistaako kukaan minkä nimistä oli Alkossa myyty valmis juomasekoitus 1980-luvulla. Maku muistutti rommin ja colan sekoitusta, oli väriltään tumman ruskeaa ja maultaan tosi makeaa. Oli kotimainen. Siitä tuli elämää suurempi krapula pariinkin kertaan ja aloin inhota koko juomaa. En millään muista sitä, ja ärsyttää niin. Olen yrittänyt etsiä sitä. Sitä myytiin sekä isossa kolmen vartin pullossa, että pienessä puolen litran tms. Nimessä on ehkä jokin "Cola" -nimestä vedetty johdos..colana...ei.....mikä?

sori kun laitan tämän kyselyn kahteen paikkaan, en huomannut heti että täällä oli omia osastoja eri juomille.

7

5004

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kostarimekki

      Nicolana

      • HauskatMuistot

        Kostarimekki! Tuo nimenomaan!!! Yritin muistella, että nimessä oli Rommi ja Cola tai jompi kumpi niistä, kumman lähelle osuin, vahingossa. Tuhannet kiitokset! <3 Satutko muistamaan mistä ihmeestä se oli tehty? Muistaakseni se katkerona myytiin. Siitä tuli aivan hirveä kankkunen.


      • Kostarimekki

        En jaksa muistaa tarkemmin. Katkeroihinhan se Alkon hinnastossa lukeutui. Olin tuolloin alaikäinen ja tuolla aineella opeteltiin juopottelemaan - ja aika imakka kankkunenhan siitä kieltämättä tuli. Maultaan Nicolanaa etäisesti muistuttaa italialainen Averna-likööri, joka on Alkon tilausvalikoimassa ja siihen voi tuurillaan törmätä myös viinahammashoitolassakin.


      • HauskatMuistot
        Kostarimekki kirjoitti:

        En jaksa muistaa tarkemmin. Katkeroihinhan se Alkon hinnastossa lukeutui. Olin tuolloin alaikäinen ja tuolla aineella opeteltiin juopottelemaan - ja aika imakka kankkunenhan siitä kieltämättä tuli. Maultaan Nicolanaa etäisesti muistuttaa italialainen Averna-likööri, joka on Alkon tilausvalikoimassa ja siihen voi tuurillaan törmätä myös viinahammashoitolassakin.

        Heippa! Jännä että sulle tulee Averna mieleen. Averna on jalo sisilialainen yrtti- ja hedelmäkatkero, ja omasta mielestä muistuttaa enempi Fernet Brancaa. Avernaa aina Italiassa asuessani tavattiin ottaa ruoan päälle ja allekin "ruoansulatukseen".

        Mutta en mitenkään itse miellä Nicolanaa siihen kategoriaan, kun oli sellainen imelän makea rommicolalta maistuva. Nicolana näin jälkikäteen muistan pelkästään ylimakeana sotkuna, kuin joku Minttusuklaa-sekoituskin. Sekin oli muistaakseni kahdeksankymmentäluvun juoma.

        Muistonsa kullakin. Vieläkin saan suuhuni sen Nicolanan maun, ja krapulan. Muistan nimen omaan, kun pakatessani Italian matkalle join sellaisen minipullon sitä edellisenä iltana fiilistelläkseni matkaa. Seuraavana aamuna en meinannut päästä sängystä ylös ja jos olisin jotenkin voinut perua matkan niin olisin sen tehnyt, niin kauhea olo jo vähästäkin määrästä tuli. Varmaan epäpuhdasta alkoholia ja mahdollisesti kaikkia lisäaineita, jotka vaikutti. Silloinhan ei ollut niin tarkkaa lisäaineiden kanssa. Oli pitkältä tuntuva junamatka Pohjanmaalta Helsinkiin. Tampereella alkoi vasta olo parantua. Kumma että tuollaiset karmeat asiat jääkin noin hyvin mieleen. :D


    • jalluh

      Nicolana kuin myös minttusuklaa hyviä juomia molemmat. oli myös golden vodka ja ruska viini ja herba sekä prinssi everesti,triple sec ,kaikki hyvät on loppuneet alkon valikoimista,HARMI!

    • Anonyymi

      Ai että. Minäkin hartaudella muistelen tuota Nicolanaa. Sitä kun lantrasi hieman kokikseen niin aivan mahtavaa. Kyllä sillä kotibileisiin kehtasi mennä....

    • Anonyymi

      Nicolana nimisiä oli kaksi eri alkoholipulloa,
      Toinen oli miedompi liköörinä, toinen viskiä tai rommia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      302
      1239
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      309
      1193
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      88
      931
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      889
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      14
      618
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe