Olipa ajatuksia herättävä artikkeli! Toki vammaisellakin on oikeus seksuaaliseen nautintoon ja on hyvin surullista jos ei henkilö kykene edes itseään tyydyttämään. Silloin herää kysymys ollako kokonaan ilman vai avustaisiko joku. Kynnys avun pyytämiseen on varmasti korkea ja tilanne voi olla myös äärimmäisen nolo
Ei voi mitään, mutta mielestäni on silti vastenmielinen ajatus, että vammaisen avustajan pitäisi työnsä puitteissa auttaa vammaista itsetyydytyksessä tai välineiden pesemisessä. Jos henkilö on esim. halvaantunut eikä pysty tekemään itse mitään, niin käytännössähän tämä avustaja joutuisi hoitamaan koko toimituksen ja sehän menisi jo seksityöläisen hommista. Itse en ainakaan moiseen suostuisi missään tilanteessa.
Toisaalta sillä voisi olla myös kielteisiä seurauksia siten, että vammaiselle alkaisi kehittyä ei toivottuja tunteita avustajaansa kohtaan
http://www.hs.fi/elama/art-2000005309035.html?ref=rss
Ei voi mitään, mutta mielestäni on silti vastenmielinen ajatus, että vammaisen avustajan pitäisi työnsä puitteissa auttaa vammaista itsetyydytyksessä tai välineiden pesemisessä. Jos henkilö on esim. halvaantunut eikä pysty tekemään itse mitään, niin käytännössähän tämä avustaja joutuisi hoitamaan koko toimituksen ja sehän menisi jo seksityöläisen hommista. Itse en ainakaan moiseen suostuisi missään tilanteessa.
Toisaalta sillä voisi olla myös kielteisiä seurauksia siten, että vammaiselle alkaisi kehittyä ei toivottuja tunteita avustajaansa kohtaan
http://www.hs.fi/elama/art-2000005309035.html?ref=rss
Vastaukset 10
Vanhimmat
Miksi pilkkaat sairaita ja vammaisia ihmisiä? Ovatko sinulle jotain velkaa?
Älä usko koskaan hesaria, sanoma oy:ta tai yleä. Yle on kuin BBC, tänään, britti totesi BBC:stä:
"BBC ei puhu koskaan totta, jos se puhuu harvoin totuuksia, ne eivät ole tärkeitä asioita,"
Keksiköön keksijät noille keppejä tuohon hommaan. Ei hoitajien tarvitse intiimiin puoleen sekaantua. Suojelu työntekijöidenkin muisti- ja mielikuviin. Miten nollata päivän työ?
En pilkkaa, mutta en kuitenkaan näkisi avustajan tehtävänä tuota seksipuolta. Sehän olisi verrattavissa prostituutioon, sehän on seksiä rahasta! Silti jos avustaja itse haluaa siinä auttaa, niin sehän on silloin ok. Ehkä siihen työhön voisi kuitenkin olla ihan erillinen henkilö, vaikkapa se "rakkauden ammattilainen" :)
"Toisaalta sillä voisi olla myös kielteisiä seurauksia siten, että vammaiselle alkaisi kehittyä ei toivottuja tunteita avustajaansa kohtaan"
Ihmiset joku tolkku "hullu-hesaria" ei kannata edes lukea. Iltalehden Enbuskekin on joskus ihmiselle liikaa ja ylittää sietokyvyn. Stop, herätys silloin!!!!
Olen huomannut että pakkotyöntöromantiikka, kaikki intiimiä puolta hipova "lähestyminen" verbaalisestikin AIHEUTTAA ns. ei-toivottuja tuntemuksia. Uhri saattaa pitää raiskauksesta, vaikka ei normaalisti pidä, koska mielikuvitus yrittää saada aivot normalisoimaan psyyken pakokauhutuntemuksia. On fakta, että ihmisaivot alkavat rationalisoiden pakotetun tilanteen jälkeen, tuntuu, että "EI kai se niin pahaa ollut sittenkään". Oli se pahaa kuitenkin, ihmisaivot muuntavat näin oman maailmansa, ettei uhri tulisi hulluksi.
En hae tähän linkkiä, mutta olen lukenut tuosta, psykologit osaisivat kertoa, mistä siinä on kyse.
Älä kosketelko tai helpottako mielessä ajatusta sekaantua sellaiseen tyyppiin, joka ei ole itse haluttu, lemmitty, ihasteltu, rakastettu. Se on väärin, alitajunta luovii turhaan.
Kyllä siinä olisi ainekset ei toivottuun ihastukseen. Seksi lähentää ja sehän olisi väistämättä jo seksiä jos avustaja avustaisi vammaista esim. masturboimalla tätä joko käsin tai jollakin välineellä. Suurin osa ihmisistä kaipaa seksin lisäksi myös rakkautta ja hellyyttä, eikä sitäkään ole vammaisen välttämättä helppo saada.
Hoitaja Jekyll muuttuisi sairaalla mielellään rakkauden ammattilaiseksi. Ei, ei, ei, vielä kerran EI!
Jekyll yhtä "kahjo" kuin hesari ja sanomat. Varmaan vaatisi vammaisia olemaan "ammattirakastajia" hänelle.
"Avusteinen seksi on monille henkilökohtaisille avustajille ja autettaville arkipäiväistä,"
Pitääköhän tämä paikkansa, että ihan monille on vai toimittajan unelma vain?
Päivi Räsänen ja hänen sekasikiöpartiohan halusi kieltää kaiken seksin vammaisilta.
Päivin näyttäytyminen kyllä veisi seksihalut kokonaan. Sen jälkeen olisi helppo kieltää.
Aivan hyvin voisi asian hoitaa ostopalveluna. Tosin se on nykyisin laitonta, mutta siitä huolimatta.
Ostopalveluna haetaan seksiä myös lomamatkoilla Turkista ja Espanjasta ainakin. Miksi vammainen ei saisi ostaa palveluja?
https://www.youtube.com/watch?v=Yidhr5w0XyE
Miksei SPR tule apuun ? No siksi koska...