Live Iltalehdessä:
"Perussuomalaisista loikannut Timo Soini jalkautuu kansan pariin - IL seuraa livenä
Tiistai 15.8.2017 klo 11.02
Uusi vaihtoehto -ryhmän kansanedustajat ja ministerit tapaavat kansalaisia tiistaina pääkaupunkiseudulla."
"Perussuomalaisista loikannut Timo Soini jalkautuu kansan pariin - IL seuraa livenä
Tiistai 15.8.2017 klo 11.02
Uusi vaihtoehto -ryhmän kansanedustajat ja ministerit tapaavat kansalaisia tiistaina pääkaupunkiseudulla."
Vastaukset 25
Vanhimmat
Lähetys on keskeytetty teknisten ongelmien vuoksi.
Lähetyksessä Soini puolusti voimakkaasti VR:n avaamista kilpailulle.
Lisäksi hän paljasti hillotolppa-termin alkuperäisen merkityksen tietämättömälle kansalaiselle.
Missä oli se uuvattien hehkuttama "kansa"? Ei ainakaan kuvissa näkynyt. Vähiin ovat menneet Soinin kannattajat. Siellä Soini orpona torilla huuhaili. Kolme ohikulkijaa jäi sentään turisemaan.
Tuosta pitää räkätolpan taas aloittaa:
https://www.youtube.com/watch?v=Is6Sf227V7o
ei pysty jalkautumaan loikkauksen jälkeen, ottaa niin polviin ja perseeseen, persu ei myy persettään Leppävaaran torilla, ei myy ei
Että kehtaavatkin roikkua hallituksessa. Mutta kyllähän he kehtaavat!
Toivottavastti saa mitä tilas..
Soini on EU:n. pelastusveneessä. 24 000 euron kuukausipalkka odottaa kansan ja äänestäjien pettämisestä. Muut uuvatit uhrataan Soinin hillotolpan vuoksi.
Pistääkin miettimään: oliko Soini tarkoituksellisesti ns. agentti jonka kautta tyytymättömyys kanavoitiin eliitin suuremman suunnitelman mukaisesti?
Oliko Soini eräänlainen ukkosenjohdin, yhdessä muiden puolueiden/eliitin kanssa sumplittuna?
Siltä se ainakin nykyhallituksen (v. 2015-) osalta näyttää. Kysymys kuuluukin, kuinka pitkään tätä Soinin PS:n kautta tapahtunutta operaatiota on oikein sumplittu? Jopa ennen nykyhallitusta?
Soinistahan on sanottu että hän johti erittäin itsevaltaisesti PS:ia puheenjohtajana olleessaan, kävi keskusteluja ja teki päätöksiä ohi puolueen elimien vastoin itse korostamaansa puoluedemokratiaa ("aito kansanliike").
On siis selvää, että hän on tällöin tehnyt joitain diilejä jotka aukeavat tulevaisuudessa.
Historia tulee arvioimaan Soinin roolin näiden diilien valossa sekä PS:n jatkon sen oman jäsenistön toimien aktiivisuuden mukaisesti,
Soinihan toimii hallituksessa takuumiehenä.
Vai että ihan "agentti"? Kas kun ei saman tien ufo? Kyllä on epätoivoisen tuntuinen selitys kaverilta jota Soini kusi linssiin oikein kunnolla.
Olisit uskonut meitä antipersuja ennen vaaleja kun sanoimme että Soini lupaa asioita joita hän ei pysty täyttämään. Nyt ei tarvitsisi haahuilla "agenttiteorian" parissa.
Huomasit ehkä termin "ns. agentti"?
Ei mitään epätoivoa vaan selkeästi nykytilanteeseen perustuvaa analyysia ao. henkilön omaan toimintaan perustuen. Faktat edellä mennään, eli ilman mitään anti-persu-silmälaseja.
"Olisit uskonut meitä antipersuja"
Teiltä tulee sen verran värikästä ja faktoihin perustumatonta tuubaa koko ajan ettei teidän puheita ainakaan voi käyttää minkäänlaisen vakavasti otettavan arvioinnin perustana ensalkuunkaan.
Soini oli kansan parissa. Kansa vain puuttui.
Ennen massat velloivat hurmiossa Soinin ympärillä. Nyt saa Timppa potkiskella yksin torilla pulunpaskoja ajankulukseen. Katoavaista on mainen henkilöpalvonta.
Soini on pikkupolitikoija, kivoja virkoja kavereille (Mäntylä, Torvinen ...) itselle (24 000 kuussa ja poissa näkyvistä ehkä-virka 2018) temppuilija (lex-Soini Lex Vennamon tilalle kusi omaan kenkään tosin), matkustelua ravikilpailuissa, kärryistä pudonneen kansan soinipalvontaa maaseudun porukka ihailee, porukka uhraa ja tuo lahjoja kuten pitkää piimää, talkkunaa, sianihraa, ravihevosia, täkänöitä ... kotiin vietäväksi, kiva rakennella hovia, autokuskia, näytellä
eräänlaista mafiajohtajaa Corleonea MUTTA
SITTEN EI MITÄÄN, EI POLIITISTA IDEAA, EI KOKEMUSTA (esim. Väyrynen on ulkopolitiikan dosentti Rovaniemen yliopistossa, väitellytkin ulkopolitiikasta, kirjoittanut liudan kirjoja
SOINI EI OLE KIRJOITTANUT TAI TEHNYT KONKREETTISTA MITÄÄN ULKOPOLITIIKASTA, PÄÄSI VAHINGOSSA ULKOASIANVALIOKUNNAN PUHEENJOHTAJAKSI JA SIITÄ POMPPASI MINISTERIKSI
ei siis mitään JA TÄMÄ NÄKYI SELVÄSTI JO SMP-JULISTUSTÖRKYKIRJASSA PERUSPOMO mutta itse ajattelin että koska HAho kiertää Suomea 2015 eduskuntavaaleissa vaikkei ollut ehdokkaana, tässä on jokin idea
ei ollut
ja siihen se sitten loppui, loppu on tuskaista katsottavaa kuntavaalit aivan pelleilyä PS:n osalta, huudeltiin sisään uusia tuntemattomia ja Kiemungille annettiin potkut soinilaiten taholta jne tuhottiin Tampereen vaalitulos jne.
https://www.suomenuutiset.fi/vapaavuori-vastusti-suurmoskeijahanketta-vaalien-hamuaa-helsinkiin-maahanmuuttajia-halla-aho-yhteinen-savel-vihreiden-vasemmiston-loytynyt/
HeHE svenska ylellä näytettiin kuinka surkeassa jamassa uuvatit ovat
Niinkuin helkutin huonoja lomaosakkeen myyjiä
Uuvatit menivät torille kauppaamaan aatettaan. Mutta huomasivat sitten, etteihän heillä ole muuta myytävää vieläkään kuin perse. Eikä se mene enää kaupaksi. Aika jännää?
Taitaa olla vaikeaa saada tuota 5000 kannattaja korttia? Jos Espoossakin joka on ollut Soinin kotikenttää vain muutama henkilö luumuli kiukuissaan. Ei kortin täyttäjiä. Kun Tampereelle tulevat niin varmasti tulee kovaa kritiikkiä täälläkin.
Timo Soini sai tylyä palautetta torilla: "Teit suurimman mahdollisen petoksen Suomen poliittisessa historiassa"
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201708152200326945_pi.shtml
.
Kuitenkin:
Hän torppasi, museon, sallan, veneveron ja paransi 23 kohdan ohjelmallaan monen pienen ihmisen asemaa. Hän ei myynyt percettään.
Pekka Koskenkorva on agitaattori.
Vielä näköjään jaksat jauhaa samaa skeidaa.
- Museon torppasi Helsingin kaupunginvaltuusto; persu Pacckalén kannatti siellä museota.
- Sallan kanssa Soinilla ei ollut mitään tekemistä. Tulijavirta katkesi, kun presidentti otti asian puheeksi Putinin kanssa.
- Venevero oli Soinin oma ehdotus. Oman esityksen kaataminen ei sankaruutta edusta.
- Jne.
Salla ja Soini.
Katso poika Salmisen ohjelma, jossa T.S. esiintyi. Siellä tämä Roope-poika kysyi Soinin osuuutta rajan "sulkemisesta" ja vastaus tuli kun tykinpiipusta.
Jos ja kun Juudakset Timo Soini ja Simon Elo aikovat tulla syyskuussa Espoon Leppävaarassa pidettäville legendaarisille Raittikarnevaaleille sutkauttelemaan, niin voin vakuuttaa että he tulevat saamaan ennennäkemättömän BUUAUS -konsertin.
http://www.raittikarnevaalit.fi/
Sinisen Tulevaisuuden "johtohahmo" Simon Elo on tulossa mikrofoneineen pitämään Timo Soinin kirjoittamaa puhetta Leppävaaran Raittikarnevaaleille.
Samalla Timo ja Simon yrittävät saada Uivelo-kannattajakorttejaan allekirjoitetuksi.
Pari palkattua trollia kirjoittelee sarjana paskaa soinista,onneksi jytky tulee siittä huolimatta
Katsoitteko jo MTV-klipin: Siniset koirat ällistyttävät Mumbaissa!
Ei tiedä hyvää Sinisille tämä profetia, tunnetustihan uussuomalaisten piirissä ei koiria arvosteta oli koirien väri mikä tahansa.
Kun ei edes sokeat saa nousta uussuomalais-kuljettajien bussiin jos sokealla on opaskoira mukana!