Vai voiko olla niin, että Jahvella oli vain taas pannu keittänyt yli, kun juhlakansa oli ollut väärän tammen alla juhlaa viettämässä?
http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005327089.html
Uskonnolliset juhlat vaarallisia.
4
84
Vastaukset
- Saatana-kortti-ei-toimi
Tapaukseen on turhaa tyrkyttäää edes sitä uskovaisten viljelemää "saatana-korttia", koska kyse oli Jahvelle osoitetusta juhlasta ja saatana ei niihin juhliin pääse, koska Jahve on suojelemassa ja varjelemassa.
No nyt sitten jää jäljelle se paras osa, eli todiste joka todistaa jostain jumalasta, eli uskovaiset alkavat nyt kiivaasti rukoilla uhrien puolesta, että jokin jumala ei rankaisisi eitä toista kertaa lyhyen ajan sisällä.
Ennen onnettomuutta rukoilusta ei todistattavasti ole mitään iloa, koska niitä onnettomuuksia kuitenkin tapahtuu rukoilusta huolimatta, niin jäljelle jää rukoilu onnettomuuden jälkeen, että se tohelo jumala sitten osoittaisi jotain armoa uhreille, jos se ilman anelua ei sitä älyäisi tehdä.Paikka on minulle tuttu. Monten kylään pääsee Funchalin keskustasta turistien suosimalla köysiradalla.
Kyseinen puu on tässä kuvassa puuryhmän oikeanpuoleisin, kaksihaarainen tammi.
https://goo.gl/maps/W3EyzwFenTz
Uskonnoilla on lopulta kovin vähän tekemistä asian kanssa.
Kaikenlaisissa perinteisissä kansanjuhlissa on väkeä niin tiheässä, että kaikkien ei ole mahdollista väistää esimerkiksi kaatuvaa puuta. Aika nopeasti se kaatuminen sitä paitsi tällä kertaa tapahtui.
Pahin moka on kuitenkin se, että puuta ei oltu kaadettu, vaikka jo kolme vuotta sitten siitä raportoitiin mahdollisesti vaarallisena. Vanhat puut ovat komean näköisiä ja siksi niiden kaatamisen kanssa vitkutellaan. Samaa tapahtuu ihan Suomessakin. Myös sitä esiintyy, että kun hengenvaaralliseen kuntoon menneitä kaupunkipuita kaadetaan, jokin kirkasotsaisten joukko nostaa siitäkin äläkän.
Nykyään pystytään ilman poraamista tarkistamaan puun rungon kunto aika hyvin. Minulla ainakin syyttävä sormi osoittaa kohti Funchalin kunnallisia päättäjiä, jotka ovat jarrutelleet puuston hoitoa.
Madeiran turismi sai taas kolauksen. Viime ja tämän vuoden metsäpalot ovat aiheuttaneet jo paljon tuhoa. Monia suosittuja patikointireittejä on jouduttu sulkemaan vaarallisina, kunnes palon jäljet on raivattu ja siihen menee vuosia.- ihminenhän.peukaloi
Onhan se urheilumenotkin vaarallisia, voi joukkue mennä kun kone tippuu, tai vaihtoehtoinen koko kuoro menee siinä tiputuksessa.
Syyt yleensä on inhimillisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 841712
Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/88918- 54912
- 8902
IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56859Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html190842Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos58813Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.173759Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.80755Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸41750