Lohjan polkypyöräilijät

Pyöräilijä87

1.
Olin liikkeellä yöllä pimeään aikaan ja talutin polkupyörääni ja olin tulossa risteykseen (olin juuri ollut pysähtyneenä juomaan sivutielle eikä minulla ollut valoja päällä ja talutin pyörääni risteykseen jolloin näin, että kauempaa oli tulossa mies pyörällä polkien ilman valoja jolloin tapojeni mukaisesti annoin hänelle paljon tilaa jolloin tämä mies ohi ajaessaan kyselee ”Ei ooo valoja pyörässä?” eli ilman valoja pyöräilevä valittaa pyöräänsä taluttavalle ja hänelle reippaasti tilaa antavalle valoista?

2.
Olen taas liikkeellä yöllä ja tietysti valot päällä ja näen, että kauempaa pyörätietä tulee vastaan kaksi teiniä tietysti ilman valoja, vierekkäin ajaen ja reunasta reunaan seilaten.
Vaihdan vasempaan reunaan jotta voin väistää heitä tien puolelle (toisella puolella metsää) jos ovat esim. humalassa tai muuten eivät ymmärrä väistää.
Pääsen heistä ohi jolloin toinen tytöistä vinkuu ”Oikean puoleinen liikenne” hienoa, että pimeässä ilman valoja molempia kaistoja ajavat kehtaavat vinkua liikennesäännöistä.

3.
Ajan pyörätietä oikeassa reunassa ja näen, että vastaan tulee nainen vasenta reunaa ajaen ja edessä on pieni risteys josta käännytään kaupan tms. pihalle ja pyörätie hieman koukkaa jolloin siirryn vasempaan reunaan jotta en aja suoraan tätä naista päin ja kaarran samalla hieman extraa tuossa risteyksessä, että vastaantulijalla riittää varmasti tilaa jatkaa sitä samaa puolta mitä hän ajoi aikaisemminkin.
Siinä vaiheessa, kun olin katsonut ettei muuta liikennettä tule ja katsoin taas eteenpäin oli tämä nainen vaihtanut kaistaa oikealle puolelle eli oli tulossa suoraan minua päin ja sain viime tipassa väistettyä häntä jolloin hän kehtasi huudella ”Minne sinä oikein olet menossa?” tms. oli lähellä etten huutanut takaisin, että väistämään sinua, kun et osaa päättää missä reunassa ajat etkä katsoa eteesi mutta rauhallisena pyöräilijänä päätin etten väittelyssä laskeudu idioottien tasolle kuten on tapana sanoa.



Ehkä minun pitäisi vain lopettaa liikenteessä joustaminen ja ajaa tasan sääntöjen mukaisesti vaikka päin vastaantulijaa.

5

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gdfdgfd

      Ehkä sun pitäisi opetella liikennesäännöt tai sitten pysytellä pois liikenteestä. Selvästikin olet vaarallinen kanssakulkijoille. Yksi tärkeä sääntö, jota rikoit ainakin 2. ja 3. kohdissa: Suomessa polkupyöräilijän paikka on ajoradan (tai kevyenliikenteenväylän) oikeassa reunassa. Mahdatko olla se, jota päin meinasin kerran törmätä. Huusit "Onko pakko päin ajaa". Huusin takaisin: "oikeanpuoleinen liikenne".

      • gegweew

        Kannatat siis selvästi sitä minkä lopuksi kirjoitin:
        "Ehkä minun pitäisi vain lopettaa liikenteessä joustaminen ja ajaa tasan sääntöjen mukaisesti vaikka päin vastaantulijaa."


        "Mahdatko olla se, jota päin meinasin kerran törmätä. Huusit "Onko pakko päin ajaa". Huusin takaisin: "oikeanpuoleinen liikenne"."

        Hienosti keksitty tarina josta puolet jouduit lainaamaan viestistäni. Yritä seuraavaan viestiisi keksiä jokin parempi satu. Tosin eihän sinulla mitään asiaa edes ollutkaan vaan halusit vain trollata.


      • Hdjfkfkg

        Ei ole mikää satu, vaan kaksi kesää sitten kävi juuri noin. Vastaan tuleva keski-ikäinen nainen ajoi vasenta laitaa, eli minun kulkusuuntaani oikealla. Siirryin niin oikealle kuin mahdollista, jotta rouva olisi tajunnut siirtyä omassa kulkusuunnassaan oikeammalle, mutta ei... Muuten olis vielä ollut ihan ok, mutta jos aletaan vielä huuteleen tilanteessa, niin mielestäni on ihan aiheellista vastata.


    • Spandepelle

      Olet mielestäni toiminut täysin oikein. Liikenteessä täytyy pystyä joustamaan.
      Älä välitä näistä gdfdgfd ja Hdjfkfkg kirjoittajista sillä he ovat selviä elämässään epäonnistuneita tapauksia. Heidän ansiostaan elämme sääntösuomessa jossa mistään ei osata joustaa vaan eletään täysin sääntöjen mukaan käyttämättä lainkaan omaa järkeä.

    • Monarkkiperho

      Pyöräilen paljon. Kevyenliikenteen väylällä kävelijät seilaa laidasta laitaan, en tiedä, mistä ohittaisi. Jos soitan kelloa, saan kiroilua ja päin vastoin, eikö sinulla ole kelloa, jos en soita.

      Koiria kuljetetaan pitkässä fleksissä ja nyt on ilmiönä, ettei koira ole kiinni ollenkaan.

      Autoilijoille pitää antaa kiitosta, tämä kesä on ollut heidän puolelta esimerkillinen, sääntöjä on noudatettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      12
      3169
    2. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1801
    3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      19
      1642
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1555
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1543
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      23
      1511
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1360
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1334
    9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1274
    10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      34
      1252
    Aihe