Sylivauva liitetään heti syntymänsä jälkeen ev.lut lahkon jäseneksi. Tämän jälkeen alkaa 15v aivopesu ja lopuksi vielä aivopesuleiri (ripari) jossa varmistetaan että oppi on varmasti mennyt perille.
Nyt uskovaiset ovat sitä mieltä että kaikilla on oikeus valita mikä uskonto tahansa ja täten uskonvapauslaki toteutuu.
Pidän tätä menetelmää törkeänä lasten hyväksikäyttönä, jossa lasten uskonvapaus ei toteudu millään tavalla.
Kannatan uskonnoille 18v ikärajaa. Uskonnon tuputtaminen alle 18v on vakava rikos.
Nyt uskovaiset ovat sitä mieltä että kaikilla on oikeus valita mikä uskonto tahansa ja täten uskonvapauslaki toteutuu.
Pidän tätä menetelmää törkeänä lasten hyväksikäyttönä, jossa lasten uskonvapaus ei toteudu millään tavalla.
Kannatan uskonnoille 18v ikärajaa. Uskonnon tuputtaminen alle 18v on vakava rikos.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Nyt näyttää teksti siltä että aivot.hoi tuli heti takaisin palstalle :D
Aivolla oli tuosta samasta aiheesta tuollainen samanlainen kenta, aika vaffasti esitti asiansa.
Oletko siis aivot.hoi? Miksi et pysynyt poissa palstalta?
Mutta papithan joutuisivat työttömäksi, ellei tuollaista pakollista kirkkoon liittämistä olisi. Ja kirkolta loppuisivat verotulot.
Eikös Sipilän hallituksenkin ollut tarkoitus vähentää työttömyyttä.
Edelleenkään mitään pakollista kirkkoon liitämistä ei ole Suomessa.
"Sylivauva liitetään heti syntymänsä jälkeen ev.lut lahkon jäseneksi"
Itse asiassa ei liitetä.
Ketään ei automaattisesti liitetä luterilaisen kirkon jäseneksi.
Syntymänsä jälkeen lapsi liitetään Suomen valtion jäseneksi ilman kenenkään suostumusta eli ilmoitetaan väestörekisteriin, mutta vasta kasteessa lapsi liitetään kirkon jäseneksi vanhempien toivomuksesta. Mutta lapsella on kuitenkin itse oikeus päättää, mihin hän uskoo tai on uskomatta, sillä sitä ei edes vanhemmat voi pakottaa. Uskonvapaus siis toimii Suomessakin!
Uskonnonvapaus on suomessa peräti uusi asia, eli vasta itsenäisyyden myötä tuli mahdolliseksi määritellä oman maan lait ko asiasta kuten monesta muustakin.
siihen asti kirkko ja valtio yhdessä saivat tehdä mitä halusisvat kaikille joilla oli poikkeavia näkemyksiä kirkon opeista.
ja tekivätkin ihan mieluusti.
"Mutta lapsella on kuitenkin itse oikeus päättää, mihin hän uskoo tai on uskomatta, sillä sitä ei edes vanhemmat voi pakottaa. Uskonvapaus siis toimii Suomessakin!"
Jos lapsi joutuu indoktrinoivaan ympäristöön, häellä ei välttämättä ole käytännössä vapautta valita mihin uskoo.
Tosin tilanne on helpottumassa sitä kautta, että nykyään useimmat jo aika nuorenakin saavat tietoa muista katsomuksista ja netin kautta pystyvät etsimään asiatietoa niin, etteivät ole yhtä suojaamattomia kuin aikaisemmat sukupolvet.
Kirkon jäseninä kuitenkin jutuvat pysymään kunnes täyttävät 18v, elleivät vanhemmat anna kirjallista lupaa erota kirkosta.
Ja koulussa kirkkoon kuuluvalla ei ole edelleenkään oiketta osallistua et-opetukseen vaikka olisikin uskonnoton.
Onhan se väkivaltaa liittää lapsi häneltä kysymättä uskonnolliseen yhteisöön ja vielä kamalampaa on jos hänen mielensä saastutetaan uskonnollisilla uskomuksilla.
Tuo saastuttaminen ei edellytä mihinkään yhteisöön kuulumista.
Ei todellakaan toimi uskonvapaus. Heille saa tarjota vain uskonnottomuutta ja aggressiivista ateismia. Yksipuoliseksi on mennyt.
aivo.hoi, sun piti poistua täältä herjaamasta!
Lapsi, alaikäinen , joutuu monessa muussakin asiassa taipumaan vanhempien tahtoon. Täysi- ikäisenä hän voi päättää omista asioistaan.