Kävi sen verran hassusti että auton tankki rupesi vuotamaan juuri kun ajoin katsastuksen pihalle. Hylkyhän siitä tuli. En ollut pahemmin itse katsonut pohjaa aikasemmin, mutta kyllähän se tankin liitosreuna oli aika karun näköinen. Sinänsä harmittaa että korjauspaja ei edes maininnut asiaa kun sieltä tuli juuri päivä sitten. Mutta omahan se on syy kun en katsonut tarkemmin. Eikä se tankki vuotanutkaan vielä tänä aamuna. Täydellä tankilla alkoi tiputtaa melko reilusti, puolikkaalla ei melkein mitään. Nyt on kuitenkin sellainen tilanne että auto pitäisi saada katsastuskuntoon mutta rahat ovat lopussa. Maksoi jo maltaita muiden vikojen korjaus. Mietin että onkohan se mahdollista/järkevää yrittää paikata liitosreunaa esim. Kemiallisella metallilla? Päälle sikaflexia, lasikuitua, hiontaa, vähän maalia.. Jotain sellaista. Uutta tankkia tai hitsausta ei ole varaa kustantaa, ainakaan tässä kuukauden sisällä. Joten jonkinmuotoinen väliaikaisratkaisu pitää saada tähän vuotoon että menee katsastuksesta läpi. Saa sitten todennäköisesti samalla leimalla lähteä myyntiin lähitulevaisuudessa.
Liitän kuvalinkit tähän niin voi katsoa miltä tilanne näyttää. Kiitos kaikille.
https://ibb.co/eCOGUv
https://ibb.co/hoF8ba
https://ibb.co/ef85NF
https://ibb.co/bQBs2F
Mazda 626 2.2i -95 Polttoainesäiliö vuoto korjaus
2
539
Vastaukset
- Romikseltauusitankki
Jotain sellaista mikä kestää bensiiniä jatkuvasti. Kemiallisella metallilla saat kovanpinnan, mutta kestääkö bensiiniä jatkuvasti? Itse paikkasin muovisen moottorikelkan bensatankin bensiinin kestävällä massalla, clas ohlssonilta sininen putkilo, jotain marinea? N.10e luokkaa. Saattaa putsatessa vuotokohta suurentua vielä. Kannatta mennä aika tyhjällä tankilla leimalle sitten.
Ajattelin tilata semmoista ainetta kuin Pattexin Plastic Padding, tuttu oli korjannut tällä ja oli pitänyt. Valmistaja takaa bensa-sun muut kestävyydet. Jos sitä pistäisi ihan alimmaksi kerrokseksi, päälle sitten vielä kemiallista metallia. Vai onkohan siitä mitään hyötyä.. lasikuitua ehkä? Jotenkin vaan haluisin kahden aineen kerrokset, tuntuu varmemmalta. Tiedä sitten saako tähän ikinä mitään varmaa vastausta. Kokeilla pitää ainakin. Kiitos vastauksesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko851957- 431550
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!581226- 761100
- 731100
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon251025- 591011
- 35967
- 37850
- 39814