Edellisestä alkaa jo olla aikaa..
Koska seuraava Kielialoite tulee?
MilloinLuulette
6105
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
FennoS-ryhmittymä ei usko enää itseensäkään.
Här är ju igen passande med mördande reklam för initiativet.Tre skrivare finns här som tränat igen varje dag.
Sputous on tietävinään: "FennoS-ryhmittymä ei usko enää itseensäkään."
Svekomielinen FennoS-ryhmittymä uskoo lujasti siihen, että enemmistökielisille säädetty vähemmistökielipakko muka kuuluu vähemmistön kielellisiin oikeuksiin, joten säädöstä ei mukamas saa demokraattisessa järjestyksessä kumota. Niin kuitenkin tehtiin yo-kirjoitusten pakkoruotsille.
EN (Euroopan neuvosto) on tätä mieltä vähemmistökielipaksosta: "vähemmistökielialueilla muillekin kuin alueellista kieltä tai vähemmistökieltä käyttäville [järjestetään] mahdollisuus oppia halutessaan [siis: halutessaan, ei pakotettuna] kyseistä kieltä" http://www.finlex.fi/fi/sopimukset/sopsteksti/1998/19980023
Ei tarvita enää, koska nykyhallitus on JO aloittanut pakkoruotsin murentamisen!
Onneksi se hallitus on tehokkaampi itsensä murentamisessa, joten lienee murentamiset murennettu?
Pakkoruotsia vastustetaan niin kauan, kuin se on olemassa. Ruotsinkieli ei katoa nopeasti, koska osa käy koulunsa ruotsiksi. Ruotsi häviää, koska tulee kaksikielisiä perheitä, joissa puhutaan englantia. Ulkomaalainen mies ei enää ryhdy ruotsia opiskelemaan. Ne ajat ovat takanapäin, kun mmaahanmuuttajat opiskelivat ruotsia.
Varmasti moni ruotsia puhuva muuttaa Ruotsiin, siellä on opettajilla ja hoitajilla paremmat palkat. Harmi, ettei sinne enää pääse opiskelemaan.