Yhtälö:
6÷2(1 2)=
onko vastaus 1 vai 9?
21
1373
Vastaukset
Yhdeksän. Eihän tuosta saa yhtä millään laskusäännöllä.
- martta00
9 on
- bugilaskin
Mitä sanoo Windowsin laskin?
- Kanootti3
9 jos tehdään laskutoimitukset järjestyksessä vasemmalta oikealle (sulut tietenkin ensini) kuten on tapana,
1 jos tehdään oikealta vasemmalle, eli olisi 6/( 2*(1 2) ), jossa normaaliinkin tapaan 2*3 tehdään ensin- LaskuSääntö
Ensin lasketaan sulkeiden sisältä 2 1=3 ja sitten edetään vasemmalta oikealle 6/2x3=9. Helppoa kolmannen luokan matematiikkaa peruskoulusta.
- outoakohmm
Jos laskimeen kirjoittaa näin:
6÷2(1 2)
tulee 1
Jos taas näin:
6÷2*(1 2)
tulee 9Näin on, ainakin minunkin laskimessani. Pitää vaan muistaa, että tuo ensimmäinen syöttötapa on väärin, eli laskin sen perusteella laskee aivan kuin myös 2x(1 2) olisi sulkujen sisällä.
- pedantikko
mikä on yhtälö?
- martta00
mitä sillä tai millään muullakaan on väliä...oikea vastaus on silti 9
- neromagimus
6 2 * (1 2) = 24 (ensin sulut(3) kertaa 6 2 = 20
Helppoa kun osaa... - Huutiukko
No jo nyt taas on varsinaisten matemaatikkojen kinkerit!
6/2*(1 2)
3*3=9
9 on siis ainoa oikea vastaus kysymykseen!
Helpottaa ajatella tuo jakolasku murtolukuna, jolloin se on 3 ja lasku muotoa 3*(1 2)=3 6=9
Lasku on eri jos tulos on 1.
- Laskimelle on ihan sama laittaako * merkin vai ei. 2(3 1) on sama kuin 2*(3 1)
- esimerkissä 6/( 2*(1 2) ) tulos on sama kuin 6/( 2(1 2) ), se miksi näistä tulee vastaukseksi 1 johtuu kaksoissuluista. Kannattaa taas ehkä ajatella murtolukuna jossa alaosa lasketaan erikseen 6/(2*3)=6/6=1 kaksoissulkeet määrittää murtoluvun alaosan.
Itse laskin kahdella eri laskimella ja kaikilla tulos 9. En tiedä mitä laskimia teillä käytetään itsellä
casio classpad2 ja casio fx-991esRiippuu laskimesta. 1990-luvun Casiot pitivät implisiittistä kertolaskua jakolaskua korkeampana. Uudemmissa ne ovat samanarvoisia. kumpaakin voi perustella. Jos joku kirjoittaa 1 / 2x, niin tuskin hän ajattelee jakolaskua tehtävän ensin. Toisaalta on loogista, jos kertolasku on aina samanarvoinen.
Tämä on yksi syy miksi kannattaa käyttää jakoviivaa eikä jakomerkkiä.
1997 hankittu Casio-115w antaa 1. Samoin 1998 hankittu fx-9750G. Joskus 2010 hankittu fx-82ES antaa 9. Laskujärjestys on periaatteessa sopimuskysymys. Asia ei matemaattisesti ole mielekäs. Minua noissa uusissa Casioissa ärsyttää, kun funktioiden jälkeen panevat aina sulun, joka pitää sulkea. Fx-82ES:ssä on Math-IO moodi, joka mahdollistaa jakoviivan käytön.okaro kirjoitti:
Riippuu laskimesta. 1990-luvun Casiot pitivät implisiittistä kertolaskua jakolaskua korkeampana. Uudemmissa ne ovat samanarvoisia. kumpaakin voi perustella. Jos joku kirjoittaa 1 / 2x, niin tuskin hän ajattelee jakolaskua tehtävän ensin. Toisaalta on loogista, jos kertolasku on aina samanarvoinen.
Tämä on yksi syy miksi kannattaa käyttää jakoviivaa eikä jakomerkkiä.
1997 hankittu Casio-115w antaa 1. Samoin 1998 hankittu fx-9750G. Joskus 2010 hankittu fx-82ES antaa 9. Laskujärjestys on periaatteessa sopimuskysymys. Asia ei matemaattisesti ole mielekäs. Minua noissa uusissa Casioissa ärsyttää, kun funktioiden jälkeen panevat aina sulun, joka pitää sulkea. Fx-82ES:ssä on Math-IO moodi, joka mahdollistaa jakoviivan käytön.Kaivoin uteliaisuuttani esiin ikivanhan originaalin Casio fx-82 -funktiolaskimeni jostain 80-luvun puolivälistä ja kyllä: tulos on oikein: 9.
TI-85:ssäni tulos on siis 1.
Olikohan tässä eräs syy siihen, miksi japanilaiset vetivät kaulaa amerikkalaisiin erityisesti 70 - 80 -luvuilla...Casion laskimissahan numero kertoo laskimen luokan. Nämä ovat yksinkertaisimmasta monimutkaisimpaan loogisesti 82 => 350 => 115 => 991. Perässä olevat korjaimet sitten kertovat "vuosimallin", joka vaikuttaa mm. syöttötapaan. W-sarjassa on matriisinäyttö syötteelle ja segmenttinäyttö vastaukselle ja vain edellistä riviä voi muokata. ES-sarjassa on kokomatriisinäyttö ja useita rivejä voi muokata. Välissä oli ainakin MS-sarja. Minulla on myös alkuperäinen fx-991 ilman mitään kirjaimia perässä. Se on perinteinen laskin, joka laskee sitä mukaa kun syötetään. Se antaa vastaukseksi 2. Laskimessa ei ole implisiittistä kertolaskua vaan se unohtaa koko kakkosen.
Olennaista on muistaa, että laskin on vain työkalu. Sitä pitää osata käyttää oikein. Ei ole laskimen vika, jos tulos on eri kuin olettaa, kunhan se on dokumentoinnin mukainen.- päässälasku
Eihän tuohon laskinta tarvita.
Laskujärjestys on:
1. suluissa olevat ensin.
2. sen jälkeen kerto, ja jakolaskut, vasemmalta oikealle ja
3. viimeiseksi yhteen ja vähennyslaskut
eli 6÷2(1 2)=
6÷2 x 3 =
3x3 = 9 päässälasku kirjoitti:
Eihän tuohon laskinta tarvita.
Laskujärjestys on:
1. suluissa olevat ensin.
2. sen jälkeen kerto, ja jakolaskut, vasemmalta oikealle ja
3. viimeiseksi yhteen ja vähennyslaskut
eli 6÷2(1 2)=
6÷2 x 3 =
3x3 = 9Vähän kuin jos keskusteltaisiin eri autojen ajo-ominaisuuksista tietyllä tiellä ja joku tulee siihen väliin piipittämään, että voi sen matkan kävelläkin...
- VastaanKänädä
Vastaus on Kanada, tai yhdeksän.
- Matemaatikkoko
Se mitä Suomen peruskouluissa opetetaan perusmatematiikasta, ei kaikissa erikoistapauksissa pidä paikkaansa esim. USA:ssa, Kiinassa, tai Japanissa. Eli kannattaa varmistaa ennen vastaamista eri maiden käytännöt. Täynnä pieniä yllätyksiä.
- ÄläPuhuRoskaa
Tuo lasku on täysin universaalisesti yhdeksän. Kiinassa, Jenkeissä, Koreassa, Suomessa, ihan missä tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1742984Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906- 1282290
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li351707Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3931612Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579- 871061