Kun henkilö menettää äkkiarvaamatta henkensä Suomessa keskellä kaupungin keskusta, antaako se oikeuden pelolle? Supo tiedotti eilen, että Suomessa ei ole uhkaa. Mitä tästä pitäisi ajatella?
Joko on lupa antaa pelolle valta?
sivustaseuraajana
46587
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Ei pidä antaa pelolle valtaa
olen nimittäin ihan turvassa: minulla 6 henkivartijaa ja panssroitu mersu asun aidatulla ja varitoidulla / aluleella, eli oma perce turvassa kaikki siis hyvin
-J Sipilä
Voimia Turun puukotusten uhrien omaisille.
Ihmetyttää kun poliisit ja virkamiehet kovasti aina tyynnyttelee, että ei syytä huoleen ja Suomi on turvallinen maa.
Ei tietty pelolle tule antaa valtaa, mutta realisti tulisi olla ja tunnustaa, että ei ole turvallista Suomessa.
Ruotsista puhumattakaan.
Kyllä tuolla kaikenlaisia jengejä ja hulluja liikkuu, niin että ei sitä mielellään kulje vaikka asematunnelissa perjantai yönä.
Ja ihan varmasti noita puukottajia on enempikin Suomessa.
Onhan se selvä, jos ihminen tulee katkomasta kauloja ISIS in riveistä Suomeen, niin ei sille ihmishenki tai arvo ole kovin kummoinen.
No hyvä näin.Jatketaan siis elämää niin kuin ennenkin.Torilla tavataan aivan kuin tehtiin vuonna 95.Onnea 100 vuotias Suomi.
Terroristeja suvaitsevien henkilöiden (Sipilä, Risikko, ym...) mielestä ei missään tapauksessa!
uskokaamme heitä
Ei tämä mitään sairasta allahin kunniaa huutanut. Silminnäkijät ovat erehtyneet tai peräti kuvitelleet asian näin. Ehkä vain propagandasyistä kertovat näin kuulleensa.
Ihan vaan yksittäistapaus, mielenterveysongelmaa. Näitähän sattuu valitettavasti.
Islamin kanssa ei ole mitään tekemistä. Islam on rauhan uskonto, näin uskomme.
mistäs tiedät?
Kyllä, nyt on lupa antaa pelolle valta! Itsesuojelun näkökulmasta se on jopa välttämätöntä!
Ihanaa
Virkavalta tietysti kansaa lepyttelee sanoilla,ettei ole hätää ja kaikki hallinnassa. Muutenhan tyhmä kansa saattaa jopa ottaa ohjat omiin käsiin.
menikse näin, pakene, piiloudu ja äläkä ainakaan polpolle paljasta sijaintiasi
KUKAkutsui36000isisTEROAsuomeenONpäivänselvääETTÄsuomenHERRATtilasivatTEROLAUMANjaKAUTTAKULKUoliSOVITTUmuidenMAIDENkanssaJOTENmikäNYTmättääMIKSEIVÄTvaanMYÖNNÄturvapaikkaoikeuttaKAIKILLEvaiOLIVATKOsittenkinSUOMIHERRATtaasNIINsinisilmäisiäJAuskoivatUSANvalheet
Pelolle ei saa antaa tilaa! Tekijä olisi voinut olla vaikka äärioikeistolainen kansalliskiihkoilija. He ovat edelleen maallemme suurempi uhka kuin muslimit. Perussuomalaisissa piilee suurin uhka ja vaara.
Äänestäkää Vasemmistoliittoa, SDP:tä, Vihreitä ja Kokoomusta niin jatkamme liberaalilla monikulttuurisuuden hyvällä tiellä. Saamme murskattua kansalliskiihkoilijoiden aikeet. Tavoite on saada maahamme miljoona maahanmuuttajaa lisää.
Milloin kansa tajuaa, että vallassa ovat täysin väärät ihmiset - sellaiset, joilla ei ole motivaatiota ja/tai osaamista turvallisuustilanteen korjaamiseksi?
tää on pahinta mitävoi olla,tämmöistä ei voi estää mitenkään ,kaikki jotka on ollut sotimassa ulkomaoilla niin takaisin lentokoneella ,ei mitään väliä mitä noille Rotille tapahtuu
Ei saa antaa pelolle valtaa! meillä kun on unelma. Suloisia poikia revityissä farkuissa kaduillemme lisää niin suomalaiset rasistit kansainvälistyy.
Turussa jaettiin unelmaa oikein urakalla, 2 ruumista on tämänhetkinen luku. Kyllä unelmaporukalla on täydellinen ilta.
Oliskohan nyt jokin tasa-arvo ja kansainvälisyys marssi paikallaan? Paleface ja Tähkä johtamaan nyt suurta joukkoa Turun toreille. Sellaisella marssilla on niin suuri vaikutusvalta, että kukaan ei enää pelkää ja monikulttuurisuus kasvaa vaan!
Suurin murhe päättäjillä on ettei vihakirjoittelu netissä lisäänny, nettipoliisien määrää on lisättävä muutamalla sadalla.
Suvakit ovat olleet ihmeen HILJAA tänään iltapäivällä. Miksi?
Silminnäkijöiden mukaan se eka oli huutanut aika kovaa :)
No naapurilta se vasta kaula viillettin auki. Siis ei vielä syytä henkilökohtaisesti huoleen.
Miksi ei saisi antaa. Eikö se ole normaali reaktio kun tällaista tapahtuu. Omista lapsista tulee huoli, missä he milloinkin liikkuvat.
no kun Yleä,päättäjiä sekä poliisia kuntelee niin kaikki on hyvin ja esimerkiksi Turun tori on turvallinen paikka nyt ihan niin kuin aiemminkin
Sipilä sanoi juuri ylen haastattelussa, että mitään terrorismiin viittaavaa ei ole tullut esille ja Suomi on edelleen turvallinen maa
Se on Aamenta sille!
Sipilä, tuo luterilaisen kirkon Jumalan oma mies.
Jaa. Mitenkähän Sipilä sitten selittää sen, että turistit alkavat pikkuhiljaa etsiä muita kohteita ennen niin turvallisen Suomen sijaan?
Meillä oli turvallinen maa - ja meni...
Pari vuosikymmentä tätä kehitystä on nyt pedattu, ja huippuhan oli vuoden 2015 syksy, jolloin portit avattiin sepposen selälleen kenen tahansa tulla.
Eikä kukaan ole vastuussa. Eihän?
Sen verran nyt odottaisi kuitenkin, että vastuuhenkilöt antaisivat yhteisen julkilausuman julkaistavaksi kaikissa maailman lehdissä: Suomi palauttaa kaikki väärin perustein tulleet henkilöt ja sulkee rajansa uusilta tulijoilta.
Palautettavat häkkiin odottamaan paluukuljetusta.
Tämäkin sanoma leviäisi yhtä vikkelästi pitkin lähtömaita kuin se kuuluisa kutsuhuutokin.
Samantien voisi laittaa vanhojen mummeleiden kuvia lehtiin ja kertoa että suomalaiset naiset ovat väsyneet odottamaan, ja että enää ei tartte tulla.
Nääs silloin syksyllä 2017 arabilehdissä julkaistiin todella kauniiden, suomalaisten nuorten naisten kuvia.
Sori, mummelit, ei millään pahalla teitä kohtaan.
Päättävissä asemissa olevat henkilöt eivät puhu kansan suulla, vaan omallaan. Ovat näköjään unohtaneet keiden antamalla mandaatilla heiluvilla tuoleillaan istuvat.
Syksyllä 2015 ne kuvat julkaistiin...
Elekkääpä eppälkökääm, kyllä se suomalaisten syy on. Tai paremin kohistettuna, miesten. Kyllähän täällä aina akat on osanna laittoo miehet sotimaan. Tai mieloomin kuolemaan, turhat kapistukset.
no huh
Sipilälle läheinen ihminen kokisi täysin yllättävän ja järkyttävän väkivaltaisen kuoleman. Ja jäljelle jäisi konkreettinen mahdollisuus että tuonen viikate tulisi Sipilän huoneeseen vieraisille uudelleenkin.
Antaisiko Sipilä silloin pelolle vallan, ja tekisi kykynsä mukaan ettei viikate tulisi?
Tavallisen kansan ollessa kohteena. Sipilä vain pyörittelee silmiään.
Poliisi ilmoitti juuri, että tekijä on ulkomaalaistaustainen.
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005331982.html
mikähän oli motiivi kun teko ei kuulemma viittaa terroriin?
paha maku puuro huono tama maa ei tykka
Paha ruoka, pahempi mieli
Ei saanut haaremia eikä bemaria ja ikävää puhetta työnteosta ja rasismista.
Jaguarilla ajelevia kantiksia ainakin kannattaa juosta pakoon heti sellaisen nähdessään.
no mikäli on uskominen Suomen poliisia, niin Barcelonan iskuilla ei ole yhteyksiä Suomeen. näin tiedotti Supo eilen. Uskokaamme siis poliisia!
Tatjana ei pidä Suomea enää turvallisena maana, vaan antoi myös pelolle vallan. Kiitos Suomi!
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201708182200336727_u0.shtml
Kehitysmaamuslimit hevon vittuun Suomesta!
Illan sankari, joka ansaitsee mitalin väliintulostaan
http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005332057.html?utm_campaign=tf-HS&utm_term=1&utm_source=tf-other&share=abf4aebdd650353c8e7b03bdcd9b3621
Siinä on rohkea toimen mies eikä mikään nössö seisoskelija. Nousi autostaan ja meni estämään tappajaa sen sijaan, että olisi kaivanut kännykkäänsä ja alkanut ottaa kuvia niinkuin 50-60 muuta paikallaolijaa.
Myös suomalainen torimyyjä oli lähtenyt rohkeasti ja fiksusti takaa-ajoon. Arvostakaamme tällaisia miehiä. Ansaitsevat kiitoksen.
Torimyyjäkin toimi rohkeammin kuin poliisi!
Poliisi puhuu paskaa kuten ennenkin.....Barcelona iskun jälkeen poliisi oli sanonut: Valmius tilaa ei tarvitse nostaa....eikö tämä jo kerro poliisihallinnon kyvyttömyydestä suomessa? Naamaa vaihtoon pois loisimasta johdosta ja miehiä johtoon jotka osaavat jotain muuta kuin hypistellä jotain rukousnauhaa hieno univormu päällä...Eiköhän ole jo nautittu suojatyöpaikoista tarpeeksi kauan?
Tämä kyllä saa Suomen poliisin noloon valoon.
Helsingissä Temppeliaukion kirkon eteen on nyt tulossa pysyvät ajoesteet, kuten on aiheellistakin. Eikö myös Aleksi kaipaisi turvallisuuspäivitystä, kuten Jaguar-miehen amok-ajo osoitti. Senaatintorin päähän betoniporsaita tms.
pitäisköhän rakennuslupaan sisällyttää nykyään ajoesteet mikäli kyseessä on "vääräuskoisten" käyttöön tuleva rakennus