Terrori on nyt täällä. Se harmittaa eniten, että tuo kaikki olisi ollut helposti estettävissä.
Hallitus sai mitä tilasikin
Teiskolainen
17252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Toivottavasti yksikään ministeri ei ala vi..lemaan kansalle pohjalta: "Tämä tuli yllätyksenä, kuinka tämä on mahdollista, ei pidä antaa pelolle sijaa" !!
Tyypillistä+persu+jargonia+eli+huulenheittoa.+On+mainiota+että+persut+on+nyt+asetettu+paikalleen+alle+10+%+marginaaliinsa+touhuamaan+kaikkea+turhaa+ja+huutamaan+sieltä
tylsin+päin+tuskaansa+tässä+maailmassa.+Se+sopii+oivallisesti+heitin+tyyliinsä+nyt+kun+joh-
toon+ovat+jääneet+sellaiset+suuret+ajattelijat+kuin+Huhtasaari+ja+Hakkarainen.+Kolmen+hoon
älyniekka+troikan+täydentää+Brysselin+herra+Hallisaho+joten+siinäpä+vasta+mainio+johto-
kunta+tomppeleille.+-No+hard+feelings+:)
Rkp ei ajattele kuin kielellään, häpeäisit edes kun Suomalaisia pilkkaat.
Sipilä: Tämähän on vain yksittäistapaus......Ei hätää,taloja riittää kaikille. Ja veronmaksaja kiittää...
Soini ei hyväksy kriittistä linjaa mamujen tulolle. Ensin hän imuroi Suomeen hetkessä yli 30 000 mamua ja oli sen jälkeen valmis hajottamaan jopa puolueensa, että rajat pysyisivät varmasti auki taivaaseen asti.
Turun terroristihyökkäys sataa paljon kannattajia Halla-ahon laariin. Ei yhtään uutta kannattajaa uuvatteihin.
Uskokaa jo. Eurooppa on täynnä - 340 miljoonaa ihmistä pienellä alueella. Amerikassa on 300 miljoonaa ihmistä suurella alueella. Väentiheys on vain yksi näkökulma. Sosiaaliset ja kulttuurilliset erot ovat suurempi ongelma.
Ministeri Orpo - miksi päästitte maahan marokkolaisiakin. Marokko on ns. turvallinen valtio. Te olette vastuussa tekemisistänne. Oikeastaan kaiken alkusyy. Ei auta, jos jälkeenpäin kiitellään poliisia ja yleisöä. Se on vain teon jälkihoitoa. Tällaista jälkihoitoa ei tarvita. Poistetaan maasta tänne laittomasti päästetyt. Seuraava tapaus odottaa jo oven takana, Ongelmien lähde pitää poistaa. Ymmärrättehän?
Ei kannata yrittää kotouttaa tänne laittomasti tulleita. Sehän on kuin ottaisit kiinni villieläimen ja yrität sitä sitten kesyttää. Mikä velvollisuus meillä on kesyttää näitä ihmisiä. Heidän elämänsä täällä vieraassa kulttuurissa ei koskaan tule olemaan elämisen arvoista, koska äidinmaidossa imetty kulttuuri pyrkii aina pinnalle tavalla tai toisella. Tänne tulleet alkavat tuntea vihaa meidän yhteiskuntaame kohtaan, jos tulee tyytymättömyyttä ja odotuksien täyttämättömyyttä. Ei se aineellinen hyvä korvaa omaa kulttuuria. Syntyy vihaa, joka purkautuu juuri tuollaisina väkivallantekoina. Sitten on poliittinen islam, joka pyrkii maailmanherruteen kuin fasistit aikanaan. Se käyttää hyväkseen näitä onnettomia. Parhaiten nämä kotoutuvat omissa maissaan. Euroopalla ei ole velvollisuutta auttaa koko Afrikkaa, Ei edes saksalaisilla, vaikka Merkelillä tuntuu vielä olevan tällainen velvollisudentunne, kun tänne haalii väkeä. Siitä kärsivät ennenkaikkea Euroopan ihmiset - poliitikkojen hölmöstä politiikasta. Sitten lohdutellaan omaisensa menettäneitä ihmisiä. Samat ihmiset ovat lohduttelemassa, jotka ovat pääsyyllisiä näihin tragedioihin. Heidän politiikkansahan tulosta tämä on.
EU on munaton - täysi fiasko. Ei saa rajojaan kiinni. Ei noudata edes omia sääntöjään. Suomeen ei EU:n sääntöjen mukaan pitänyt tulla yhtään matua. Mitä vielä - kulkivat läpi Euroopan. Eivät jääneet edes Ruotsiin, joka on tunnetu hyysärien valtakuntana. Toki Suomeen oli viritetty vielä houkutin pääministerimme taholta, jota facebookissa tarkoin seurattiin.
Kyllä maalla ja maanosalla pitää olla rajat. Miksei Suomella ole - eikä Euroopalla. Katsokaa muita suvereeneja maita - USA:aa, Australiaa, Venäjää.
Kansalaiset etsivät poliittista turvaa. Jussi Halla-ahon johtamista perussuomalaisista he löytävät sitä. Esim. nykyisessä hallituksessa on pelkkiä mamuttajia. Turun puukottajakin oli nimen omaan heidän kutsuvieraansa,
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005332166.html
Orpo on itse yksittäistapaus. Ja vaarallinen henkilö,
Koko-musta miettii miten saisi parhaiten rahaa tästäkin tapauksesta.
Kuuntele J.Karjalaisen kappaletta "Hän on täällä tänään" siinä on vissiä ennustusta vaikka on vanhaa perua.
Soini on ollut löysän maahanmuuttopolitiikan takuumies vuosien ajan. Turun tapahtumistakin siis "kiitokset" suoraan Isä Timolle??
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015010418972740_uu.shtml
Kauheaa!!!
turuilla ja toreilla on turvatonta...
Turussa maksettiin hintaa Soinin pankinjohtajapaikasta. Sen monimutkaisemmasta asiasta ei ole kyse. Valitettavasti.
Näin käy kun persuille annettiin hallitusvastuuta.
Soini sai hallitusvastuuta ja alkoi heti mamuttaa. Hallituksessa voi kuulemma vaikuttaa ja on Soini vaikuttanutkin - on mamuttanut oikein urakalla.
Halla-aho ei ole hallituksessa vaikuttamassa ja mamuja imuroimassa - vaikka uuvatit eivät ole sitä vielä tajunneetkaan.