Turun isku oli odotettu uhka-arviossa

uhka-arvio

Supo on kerotnut, että isku Suomessa oli odotettu ja tekijä sopi heidän profiiliin. Supo oli kesäkuussa kuluvaa vuotta nostanut uhka-arviota asteikollaan 1-4 kohtaan 2: kohonnut uhka.

Itse arvioin myös keväällä, että Helsingissä, Tampereella tai Turussa tapahtuu lähiaikoina terrori-isku. Tekotavoiksi arvelin ajoneuvo, veitset tai räjähde. Todennäköisimpänä pidin rautatieasemalla tai Helsingissä metroasemalla tehtävää iskua. Tapahtumat Turun torilla veitseä käyttäen oli melko lähellä yskityiskohdiltaan arviotani.

Barcelonassa terroristien tarkoitus oli räjäyttää jonkinlainen propaanikaasupommi. Se kuitenkin räjähti tekijöidensä käsiin asunnossa.

On selvää, että tällainen helposti rakennettavan pommin rjayttäminen on hyvin todennäköinen iskutapa seuraavaksi jossakin päin Eurooppaa. Todennäköisin tapahtumapaikka on jälleen Ranska, jossa on paljon radikalisoitunutta väestöä. Suomessakin räjähteitä voidaan käyttää, mutta se edellyttäisi suurempaa joukkoa tekijöitä, mikä tekee sen epätodennäköisemmäksi Suomessa kuin muualla Euroopassa.

0

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ootko nainen noin mustis musta

        Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
        Ikävä
        55
        3533
      2. Sen kerran kun siellä käyn

        Voisit olla paikalla💚💛☘️
        Ikävä
        17
        1822
      3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

        Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
        Ikävä
        36
        1821
      4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

        Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
        Ikävä
        17
        1671
      5. Miksi kaipaat

        Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
        Ikävä
        25
        1432
      6. Kauan säkin jaksoit

        Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
        Ikävä
        40
        1392
      7. Sä olet nainen kuuluisa..

        ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
        Suhteet
        61
        1329
      8. Miehelle...

        Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
        Ikävä
        90
        1095
      9. Mietin tässä T....

        Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
        Suhteet
        22
        1043
      10. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

        Tämä on ilon päivä 😊
        Kotimaiset julkkisjuorut
        128
        1035
      Aihe