Supo on kerotnut, että isku Suomessa oli odotettu ja tekijä sopi heidän profiiliin. Supo oli kesäkuussa kuluvaa vuotta nostanut uhka-arviota asteikollaan 1-4 kohtaan 2: kohonnut uhka.
Itse arvioin myös keväällä, että Helsingissä, Tampereella tai Turussa tapahtuu lähiaikoina terrori-isku. Tekotavoiksi arvelin ajoneuvo, veitset tai räjähde. Todennäköisimpänä pidin rautatieasemalla tai Helsingissä metroasemalla tehtävää iskua. Tapahtumat Turun torilla veitseä käyttäen oli melko lähellä yskityiskohdiltaan arviotani.
Barcelonassa terroristien tarkoitus oli räjäyttää jonkinlainen propaanikaasupommi. Se kuitenkin räjähti tekijöidensä käsiin asunnossa.
On selvää, että tällainen helposti rakennettavan pommin rjayttäminen on hyvin todennäköinen iskutapa seuraavaksi jossakin päin Eurooppaa. Todennäköisin tapahtumapaikka on jälleen Ranska, jossa on paljon radikalisoitunutta väestöä. Suomessakin räjähteitä voidaan käyttää, mutta se edellyttäisi suurempaa joukkoa tekijöitä, mikä tekee sen epätodennäköisemmäksi Suomessa kuin muualla Euroopassa.
Turun isku oli odotettu uhka-arviossa
uhka-arvio
0
58
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553533- 171822
- 361821
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171671Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251432Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401392- 611329
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901095Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221043- 1281035