Tietokoneeni on ollut kauan käyttämättä. Kun kytken sen virtaan ja laitan päälle se raksuttaa, mutta näyttöön tulee "no signal" Pitäisikö antaa vaan raksutella.. Johdot on oikein kytketty.
Vastaukset 11
- Paina.sitä
Pientä nappia siinä etulevyssä niin käynnistyy uudestaan ja voi alkaa kuva tulemaan näytölle
- raksuttaaa
ei auta :(
- xdfhhilöxdfhy
Tuollaista voi ilmoittaa jos näytönohjain tuottaa vga-signaalia mutta näytössä asetus on esimerkiksi DVI. Näytössäni on "source" -nappi josta saa valittua signaalin tyypin. Tuo nappi on on niin surkea kosketusnappi että joskus epähuomiossa tulee painettua sitä ja "no signal."
xdfhhilöxdfhy kirjoitti:
Tuollaista voi ilmoittaa jos näytönohjain tuottaa vga-signaalia mutta näytössä asetus on esimerkiksi DVI. Näytössäni on "source" -nappi josta saa valittua signaalin tyypin. Tuo nappi on on niin surkea kosketusnappi että joskus epähuomiossa tulee painettua sitä ja "no signal."
Eilen korjasin tuollaisen "vian". Täti oli tyytyväinen kun kone pelasi taas. "source" nappi voi olla aika pieni ja teksti huonosti luettavissa. Epäilen, että näytönohjain on rikki tai huonosti paikallaan. Jos näytönohjain ei ole kunnolla paikallaan kone ei käynnisty. Toki voi koettaa vaikka TV.tä näyttönä jos muita ei löydy. Kun valitsee oikean signaalin näyttö toiminee taas.
- raksuttava_windows
Windows on kovin raksuttava.
- matti_jaksaa
Matti se jaksaa
- raksuttaaaaaaa
Ei ole näytössä vikaa. Kokeiltu toisella koneella.
- smör.oss
Raksuttelu tullee kovalevyltä johon on pesiytynyt kuolemankello (Hadrobregmus pertinax).
- kovalevy_ameeba
Rouskuttelu on vielä huonompi juttu.
- raksuttaja
Näytön ohjain on riki.
- win_defraggaa.ko
HDD mallia oleva kiintolevy raksuttaa, ainakin kun se on saanut kolhun. Taitaa olla niin että 2 kertaa sekunnissa kuuluu raks(vähän kuin windowsin automaattinen tiedostojärjestelmän eheyttäminen tai jokin muu toiminto).
Minulla otti ulkokuoreen 2.5" jostain lommon ja siinä se. Viis sekkaa hurahtelee ja raksuttaa ja sammuu. Pakko(ei ihan) viedä/lähettää johonkin firmaa joka palauttaa tiedostot. Pöljänä menin sen kannen aukaseen ja oikomaan kun luulin että lommo on syynä, mutta ei ollut ja sitten sen jälkeen luin ohjeita ;)
Voisit kokeilla Ubuntun livellä että mitä asema sanoo, se kun ei tarvitse kiintolevyä, vaan toimii RAM-muistilta. Sieltä voit aukaista Tiedostot(Files) ohjelman josko on liitettynä, tai Levyt(Disks) joka näyttää levyn kunnon ja voit ajaa testejä. Voi myös asennella tilapäisesti(sammutuksessa poistuu) muitakin ohjelmia, jos edes on tarvis. Voisit kokeilla niitä bootrepair ohjelmia, tai kokeilla lopuksi korjata käynnistys windowsin omalla asennusmedialla. Muutama komento olis tuossa tyrkyllä jolla korjasin win kympin käynnistyksen....
Myös CD/DVD-asemat raksuttaa käynnistyksessä(kerran kaksi), ettei vaan ole joku win-virus iskenyt ja raksutus on alituinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1261496Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1431338Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak109814Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen
800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja120771- 62705
- 53691
- 37571
Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?
Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero144549Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt286519- 6515