Se maanantai on viikon ensimmäinen päivä.
jeesus täällä
jeesusjumalanpoika
10153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hyvää sunnuntaita, viikon ensimmäistä päivää ja paavin määräämää lepopäivää. Hyvää sapatin korvauspäivää ja paavin kirkon kumartamispäivää. Hyvää vanhaa pakanallista auringonpäivää!
Hyvää sunnuntaita vaan kaikille adventisteille, joiden sädekehä kirkastuu sunnuntai sunnuntailta!
Ensi talvena ei varmaan tarvita enää sähkövalojakaan Adventtikirkoissa, kun tuo sapatti loistaa jo niin kirkkaissa kehyksissä, kuten myöskin adventtikansa.
Ei kuule kannata viettää auringonpäivää. Raamatussa nimittäin kerrotaan, että uudessa maassa ei ole enää aurinkoa, vaan Herramme Jeesus Kristus on valona. Kun aurinkoa ei tulevaisuudessa tarvita, niin miten auringonpalvojien päivää sitten enää juhlitaan? Eikö olisi järkevämpää juhlia jo nyt Herraamme Jeesusta Kristusta ja hänen siunaamaansa sapattia (lauantaita). Ei Jeesus siitä ilahdu, että pyhitämme auringonpäivää Hänen pyhittämänsä sapatin sijasta!
Ilm. 22:5
"Yötä ei enää ole, eivätkä he tarvitse lampun tai auringon valoa, sillä Herra Jeesus on heidän valonsa. He hallitsevat kuninkaina aina ja iankaikkisesti.".
Kumpi on sapatti, lauantai vai sunnuntai? Vastaus: lauantai.
2 Moos. 20:8-11
8 "Muista pyhittää lepopäivä. 9 Kuutena päivänä tee työtä ja hoida kaikkia tehtäviäsi, 10 mutta seitsemäs päivä on Herran, sinun Jumalasi, sapatti. Silloin et saa tehdä mitään työtä, et sinä eikä sinun poikasi eikä tyttäresi, orjasi eikä orjattaresi, ei juhtasi eikä yksikään muukalainen, joka asuu kaupungissasi. 11 Sillä kuutena päivänä Herra teki taivaan ja maan ja meren ja kaiken, mitä niissä on, mutta seitsemännen päivän hän lepäsi. Sen vuoksi Herra siunasi lepopäivän ja pyhitti sen.
>> Ei kuule kannata viettää auringonpäivää. Raamatussa nimittäin kerrotaan, että uudessa maassa ei ole enää aurinkoa, vaan Herramme Jeesus Kristus on valona. Kun aurinkoa ei tulevaisuudessa tarvita, niin miten auringonpalvojien päivää sitten enää juhlitaan? <<
Juu, samaa mieltä, ettei kannata juhlia auringonpäivää, mutta mitenkäs sitä sapattiakaan enää juhlitaan, kun ei ole aurinkoa, joka laskisi ja nousisi?
<<Juu, samaa mieltä, ettei kannata juhlia auringonpäivää, mutta mitenkäs sitä sapattiakaan enää juhlitaan, kun ei ole aurinkoa, joka laskisi ja nousisi? >>
Kannattaa olla tarkka (itsenikin) tuossa Raamatun kohdassa. Sanassa sanotaan, että yötä ei enää ole. Ihminen ei siis vanhene vaan elää iankaikkisesti. Aurinkoakaan ei tarvita, koska Kristus on valona. Sanassa kerrotaan, että uudessa maassa vietetään sapattia, uudenkuun päivää ja lehtimajan juhlaa, siis viikoittaista, kuukausittaista ja vuosittaista juhlaa. Sanassa sanotaan myös, että elämän puu antaa uuden sadon joka kuukausi. Kerran me, jotka pysymme Jumalan avulla uskollisina loppuun asti, saamme nähdä minkälaista siellä on, jota nyt vielä emme ymmärrä.
Yötä ei enää ole, siis tätä ateismin ja Jumalankielteisyyden aikaa, vaan Sanan Valkeus on kaikkien kohdalla ja sapatti kertoo, vapaudesta, Jumalan työstä.
Tuo yö - on siis viesti näitten ateismin pimeydestä.
Kalenterissa on maanantai viikon ensimmäinen päivä.
Vikipedia kertoo:
"Sunnuntai (lyhenne su tai sunn.[1]) on lauantain ja maanantain väliin jäävä viikonpäivä. Se on nykyään eurooppalaisen SFS-EN 28601-standardin mukaan seitsemäs ja viimeinen viikonpäivä. Ennen vuotta 1973 sunnuntai oli viikon ensimmäinen ja lauantai viimeinen päivä. Tällöin kyseinen muutos toteutettiin Kansainvälisen standardoimisjärjestön (ISO) suosituksesta.
Sapatti perustuu Ensimmäisen Mooseksen kirjan luomiskertomukseen, jossa Jumala lepäsi luomisen seitsemäntenä päivänä. Sapatti on asetettu myös neljäntenä käskynä kymmenessä käskyssä (2. Moos. 20:8–12). Juutalaiset ovat noudattaneet sapattia mahdollisesti jo 1000-luvulta eaa. alkaen. Sapattia vietti pyhäpäivänään myös kristillinen alkuseurakunta, ja sitä viettää edelleen osa nykyisistä kristillisistä seurakunnista. Suurin sapattia viettävä kristillinen ryhmä on seitsemännen päivän adventistit."
Raamattu kertoo, että Herran antama ja siunaama sapatti on pyhitetty.. Se on siis pyhä Herran Jeesuksen toimesta ja hän on antanut sen ihmistä varten.
Sapatti ei ole sunnuntai, eikä maanantai,.. Sapatti on lauantaina.
Mark.16:2. Biblia (1776). Ja he tulivat haudalle ensimmäisenä sabbatin päivänä sangen varhain auringon noustessa. (Ja viikon ensimmäisenä päivänä).
Minä en lepää mikään viikonpäivä, lepopäivä on jumalaa varten koska hän on heikko.