Ei vihalla. Viha johtaa aina suurempaan vihaan, kuolemaan, sotaan ja yhteiskunnan romahtamiseen. Rakkaus sen sijaan rakentaa, parantaa, korjaa sielua ja auttaa selviämään vaikeista tilanteista. Muslimien syyllistäminen väestöryhmänä ei ole ollenkaan oikea ratkaisu ongelmaan nimeltä terrorismi. Kun me suomalaiset osoitamme kuinka paljon arvostamme heitä osana yhteiskuntaa ja että meillä on kykyä hyväksyä heidät rakentamaan Tulevaisuuden Suomea yhdessä, niin riski päätyä huonoon seuraan pienenee huomattavasti ja tulevaisuudesta tulee paljon valoisampi. Viha, syyttely ja ennakkoluulot sen sijaan ruokkivat terrorismia ja tekevät meidänkin tulevaisuutemme hyvin synkäksi ja lopulta sotaisaksi.
Turun tragediaan tulee vastata rakkaudella
LoveNotHate
11201
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tämä on justiinsa sitä suvakkien yli idyllistä Unelmaa(tm) jonka toimivuus on nähty jo monessa eteläisemmassä maassa, viimeksi Espanja. Ei vastata vihalla eikä rakkaudella vaan pidetään ne helvetin rajat kiinni !
Menehän sinäkin aloittaja halailemaan terroristia seuraavan iskun tapahtuessa. Sen jälkeen voimme ehkä toivottaa rauhaa sinunkin sielullesi.
Ainut hyvä asia tässä on että sitä kyrpää ammuttiin kyrpään 👍
Islam on mielenvikaisuutta - monituhatvuotisen kulttuurievoluution sairas ilmentymä.
-kumpujen yöstä ja mullasta maan isät katsovat poikiaan
Jos olisit saanut puukosta niin olisit vissiin vastannut rakkaudella ???
siinä meillä on juopon ymmärtäjä
(oikea perikuva)
ostat juopolle vielä yhden drinksun ja
olet hiljaa nurkassa jotta juoppo ei saisi raivaria
siksi että hengität
VÄKIVALLALLE ON AIKA SANOA "EI"
ei väkivaltaa pidä palkita haalamalla ja ymmärtämällä
vaan sanomalla sille "EI" - ja näyttää missä se raja kulkee
"syyttely ruokkii terrorismia"
- tota - mitä sä tiedät oikeasti tekijöistä ja koko tästä ilmiöstä?
Asutko sä itiksessä? yhdessäkään mamughetossa?
En ole aikaisemmin tässä ketjussa kirjoitellut, mutta maahanmuuttaja, on eri asia kuin MAAHAN TUNKEUTUJA. Itse asun Itiksen tuntumassa eikä täällä toistaiseksi ole aseen kanssa tarvinnut kulkea. Toisin kuin esim Espoossa.
espoo
voi espoo
ensin se oli wannabe- nokia- miljonääärien - asuntolaina velkaheletti ja
sitten siitä tuli
helvetti
kaukana kaikesta ja siellä ne wannabe rikkaat ja
pettyneet juopot
haluaa asua edelleen
"itiksen tuntumassa" ei ole sama asia kuin
asua samoissa laatikoissa ja kuunnella ostareilla niiden nillitystä
tai juosta karkuun niiden koiravihaa
niiden nuoret kulkee AINA laumoissa, koko tien leveydeltä
radanvarsi pitäjät siinä lähellä ovat jo kaikki piloilla
mitä se "pummilla dösään" - harrastus juttu on?
"soita poliisit" - kun ei tehdä kuten palleroinen sanoo
itiksen ostarit ja pasilan asema ovat aika kuvottavia paikkoja
käy kattomassa miten kolmannen sukupolven joutilaat viettää aikaansa
Aloitus on selvä provo.
Oliko puukko ikean mora? Vai lapinleuku? Oliko puukotus sotilas oppien mukaan? Tuleeko sen sukulaiset kattomaan sitä sairaalaan ja tuovatko marianne karkkeja ja omareita? Onhan oikeudenkäynti oikeuden mukainen uhrille? Oikeudenkäynti alkaa sammuttakaa valot! ....noo laittakaa sittenkin valot päälle eihän täällä näe mitään! Tukkikaa kuitenkin wc istuimet ettei iltalehden toimittajat pääse paikalle...kinkkusämpylä pierettää niin vitusti.