Onko siellä EU:ssa yhtään järki-ihmistä

rajatkiinnihet

Uskokaa jo. Eurooppa on täynnä - 340 miljoonaa ihmistä pienellä alueella. Amerikassa on 300 miljoonaa ihmistä suurella alueella. Väentiheys on vain yksi näkökulma. Sosiaaliset ja kulttuurilliset erot ovat suurempi ongelma.

Ministeri Orpo - miksi päästitte maahan marokkolaisiakin. Marokko on ns. turvallinen valtio. Te olette vastuussa tekemisistänne. Oikeastaan kaiken alkusyy. Ei auta, jos jälkeenpäin kiitellään poliisia ja yleisöä. Se on vain teon jälkihoitoa. Tällaista jälkihoitoa ei tarvita. Poistetaan maasta tänne laittomasti päästetyt. Seuraava tapaus odottaa jo oven takana, Ongelmien lähde pitää poistaa. Ymmärrättehän?

Ei kannata yrittää kotouttaa tänne laittomasti tulleita. Sehän on kuin ottaisit kiinni villieläimen ja yrität sitä sitten kesyttää. Mikä velvollisuus meillä on kesyttää näitä ihmisiä. Heidän elämänsä täällä vieraassa kulttuurissa ei koskaan tule olemaan elämisen arvoista, koska äidinmaidossa imetty kulttuuri pyrkii aina pinnalle tavalla tai toisella. Tänne tulleet alkavat tuntea vihaa meidän yhteiskuntaame kohtaan, jos tulee tyytymättömyyttä ja odotuksien täyttämättömyyttä. Ei se aineellinen hyvä korvaa omaa kulttuuria. Syntyy vihaa, joka purkautuu juuri tuollaisina väkivallantekoina. Sitten on poliittinen islam, joka pyrkii maailmanherruteen kuin fasistit aikanaan. Se käyttää hyväkseen näitä onnettomia. Parhaiten nämä kotoutuvat omissa maissaan. Euroopalla ei ole velvollisuutta auttaa koko Afrikkaa, Ei edes saksalaisilla, vaikka Merkelillä tuntuu vielä olevan tällainen velvollisudentunne, kun tänne haalii väkeä. Siitä kärsivät ennenkaikkea Euroopan ihmiset - poliitikkojen hölmöstä politiikasta. Sitten lohdutellaan omaisensa menettäneitä ihmisiä. Samat ihmiset ovat lohduttelemassa, jotka ovat pääsyyllisiä näihin tragedioihin. Heidän politiikkansahan tulosta tämä on.

EU on munaton - täysi fiasko. Ei saa rajojaan kiinni. Ei noudata edes omia sääntöjään. Suomeen ei EU:n sääntöjen mukaan pitänyt tulla yhtään matua. Mitä vielä - kulkivat läpi Euroopan. Eivät jääneet edes Ruotsiin, joka on tunnetu hyysärien valtakuntana. Toki Suomeen oli viritetty vielä houkutin pääministerimme taholta, jota facebookissa tarkoin seurattiin.

Kyllä maalla ja maanosalla pitää olla rajat. Miksei Suomella ole - eikä Euroopalla. Katsokaa muita suvereeneja maita - USA:aa, Australiaa, Venäjää.

0

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi

        on parasta?
        Ikävä
        93
        1496
      2. Olivia Oras

        "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
        Kotimaiset julkkisjuorut
        92
        1255
      3. Koska muru nähdään

        Kaksin?
        Ikävä
        47
        901
      4. Sanoppa ihan rohkeasti

        Mun huonot puolet! En suutu…
        Ikävä
        95
        855
      5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

        Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
        Ikävä
        67
        846
      6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

        Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
        Sinkut
        164
        803
      7. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

        MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
        Maailman menoa
        84
        758
      8. Et vaan tajua

        Että rakastan sua
        Ikävä
        20
        719
      9. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

        Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
        Ikävä
        56
        683
      10. Olen jo oppinut tuntemaan

        sinun kirjoitustyylisi
        Ikävä
        53
        638
      Aihe