YKSITYISYYDEN SUOJAA PARANNETTAVA

On perin röyhkeää ja hyvin ajattelematonta käyttää terroristeja ns. "likaisen työn tekijöinä"
kotimaan valtapoliittisten agendojen ajamisessa.

Suomen Kansa suree nyt epäonnistunutta maahanmuuttopolitiikkaa
viattomine uhreineen ja samaan aikaan politiikot alkavat jo puhua jo
ryssimisestä ja heikentämisestä vielä entisestäänkin.

Suomen kannattaa parantaa Kansalaisten erittäin
uhanalaista ja heikkoa yskityisyyden suojaa (mm. nsa, windows, appsit, kamerat, jne)
eikä puhua mistään päinvastaisesta yksityisyyden viemisestä.

Mitä tulee terrorismiin, niin ongelma löytyy päätöksnteostamme ja
maahanmuuttopolitiikasta.

Arvostamme toki eri kulttuureja kovasti mutta se ei tarkoita
että kaikkien tarvisi muuttaa tänne Suomeen: onhan meidän
kiva käydä ulkomaillakin tutustumassa eri kulttuureihin.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Yksityisyyden_suoja
5114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tässä yritetään nyt viedä Suomen Kansalaisilta Kansainvälisiä perusoikeuksia!

mukset

Kansalais- ja poliittisten oikeuksien sopimus sisältää yksityis- ja perhe-elämän suojan ja lapsen oikeuksien sopimus tarkentaa, että myös lapsella on oikeus yksityisyyteensä.

Euroopan ihmisoikeussopimus

Euroopan ihmisoikeussopimus korostaa, että joskus mm. yleisen turvallisuuden suojeleminen voi oikeuttaa yksityiselämään puuttumisen.

Euroopan ihmisoikeussopimuksen perhe- ja yksityiselämää koskevasta 8. artiklasta on tullut eräs useimmin sovelletuista sopimusmääräyksistä. Myös Suomea koskevista Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen käsittelemistä tapauksista huomattavan suuri osa on koskenut juuri perhe- ja yksityiselämän suojaa. Eräs uusi kehityssuunta on ympäristötekijöiden sisällyttäminen perhe- ja yksityiselämän suojan piiriin.
YK:n ihmisoikeussopimukset

Kansalaisoikeuksia ja poliittisia oikeuksia koskeva kansainvälinen yleissopimus

17 artikla

Kenenkään yksityiselämään, perheeseen, kotiin tai kirjeenvaihtoon ei saa mielivaltaisesti tai laittomasti puuttua eikä suorittaa hänen kunniaansa ja mainettaan loukkaavia hyökkäyksiä.
Jokaisella on oikeus lain suojaan tällaista puuttumista tai tällaisia hyökkäyksiä vastaan.

Yleissopimus lapsen oikeuksista

16 artikla

Lapsen yksityisyyteen, perheeseen, kotiin tai kirjeenvaihtoon ei saa puuttua mielivaltaisesti tai laittomasti eikä hänen kunniaansa tai mainettansa saa laittomasti halventaa.
Lapsella on oikeus lain suojaan tällaiselta puuttumiselta ja halventamiselta.

Euroopan ihmisoikeussopimus

8 artikla

Oikeus nauttia yksityis- ja perhe-elämän kunnioitusta

Jokaisella on oikeus nauttia yksityis- ja perhe-elämäänsä, kotiinsa ja kirjeenvaihtoonsa kohdistuvaa kunnioitusta.
Viranomaiset eivät saa puuttua tämän oikeuden käyttämiseen, paitsi kun laki sen sallii ja se on välttämätöntä demokraattisessa yhteiskunnassa kansallisen ja yleisen turvallisuuden tai maan taloudellisen hyvinvoinnin vuoksi, tai epäjärjestyksen tai rikollisuuden estämiseksi, terveyden tai moraalin suojaamiseksi, tai muiden henkilöiden oikeuksien ja vapauksien turvaamiseksi.

http://www.ihmisoikeudet.net/opi-ihmisoikeuksista/ihmisoikeuksien-sisalto/oikeus-yksityis-ja-perhe-elaman-suojaan/

Äänestä
  • Ikävä kyllä tämä ei toteudu nykypäivän Suomessa. Eikä asia myöskään kiinnosta asiaa valvovia valtion viranomaisia.

    Äänestä

Yksityisyyden suoja on Suomessa, varsinkin länteen päin, olematon.

Äänestä

Rakentakaa tietokoneenne itse ja käyttäkää vain ohjelmia ja laitteita joissa ei ole takaportteja.

Äänestä

Noh!

Yks hyvä puoli asiassa on se, et toi vakoiluhommeli vaatii ensin muutosta perustuslakiin, ja sellasen käpivienti ei olekaan mikään ihan huutoäänestyksellä tehtävä pikku juttu, vaan se tulee kestämään ainakin pari vuotta!

Mitään hyötyähän siitä ei toki tu terrorismin torjunnassa olemaan, kunhan nyt pääsevät kyttäämään meitä kunnon kansalaisia helpommin, koska useessa Keski-Euroopan maassa on ollu moiset vakoilulait voimassa jo kauan aikaa, mut yhtäkään terroritekoa ne ei o noissakaan maissa saanu estettyä, vaikka vakoilla saavatkin! :/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


987654567 kirjoitti:

On perin röyhkeää ja hyvin ajattelematonta käyttää terroristeja ns. "likaisen työn tekijöinä"
kotimaan valtapoliittisten agendojen ajamisessa.

Suomen Kansa suree nyt epäonnistunutta maahanmuuttopolitiikkaa
viattomine uhreineen ja samaan aikaan politiikot alkavat jo puhua jo
ryssimisestä ja heikentämisestä vielä entisestäänkin.

Suomen kannattaa parantaa Kansalaisten erittäin
uhanalaista ja heikkoa yskityisyyden suojaa (mm. nsa, windows, appsit, kamerat, jne)
eikä puhua mistään päinvastaisesta yksityisyyden viemisestä.

Mitä tulee terrorismiin, niin ongelma löytyy päätöksnteostamme ja
maahanmuuttopolitiikasta.

Arvostamme toki eri kulttuureja kovasti mutta se ei tarkoita
että kaikkien tarvisi muuttaa tänne Suomeen: onhan meidän
kiva käydä ulkomaillakin tutustumassa eri kulttuureihin.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Yksityisyyden_suoja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu