Kuinka pääsen ujoudesta eroon ?!?

Sairaanujotyyppi

Eli siis oon tosi ujo, sosiaaliset tilanteet on vaikeilta. vastakkaiselle sukupuolelle on vaikeaa puhua. En jaksais enää olla ujo

4

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei
      Kirjoituksestasi ei ilmene minkä ikäinen olet. Jos olet nuori tai nuori aikuinen, uskon, että aika ja elämänkokemus tulevat auttamaan sinua paljon. Se ei tietysti ehkä nyt tässä hetkessä lohduta.

      Toinen ajatukseni on, että mitä jos koettaisit hyväksyä ujouden sinuun kuuluvana ominaisuutena. Olet ainutlaatuinen persoonallisuus ja ujous on eräs sinun ikioma piirteesi. En tarkoita, että on kiva jos sosiaalisissa tilanteissa kokee vaikeuksia. Eihän ujous pelkästään hyväkään ominaisuus ole. Sitä paitsi se ei ole sinuun mitenkään kiveen hakattu piirre. Ajan mittaan saatat huomata, että pärjäät yhä paremmin sosiaalisissa tilanteissa. Kokemus ja harjoittelu erilaisissa tilanteissa auttavat varmasti. Jos et niin paljoa koettaisi päästä eroon ujoudesta, se siis jo voisi helpottaa. Nyt tarkkailet itseäsi ja tuomitset ujoutesi. Jos pystyisit relaamaan ja hyväksymään paremmin tuon piirteen itsessäsi, niin se jo sinällään saattaisi auttaa.

      Käväisehän Nyyti Ry:n nettisivuilla. Siellä on puhetta ujoudesta.

      Lämmöllä,
      pappi Elisabet

      • relaxor

        Kuuntelevan kirkon papit eivät luota Raamatun sanan voimaan, aina ohjataan muuta lukemaan. Äläkä härregyyd rukoile, vaan relaa relaa relaa relaa relaa


    • TsemppiäSinulle

      Moi, tiedän millaista on olla ujo, koska olen itsekin ujo mies ja varsikin sosiaaliset tilanteet jännittää. Erityisesti kuten sanoit, vastakkaisen sukupuolen kanssa on miltei mahdotonta alkaa puhumaan, kun menee jollakin tavalla lukkoon.
      Pahimmillaan ujous voi johtaa siihen, ettei enää uskalla mennä kauppaan, kun pelkää sosiaalisia tilanteita.
      Ainoa keino on vaan altistaa itseään pikkuhiljaa sosiaalisiin tilanteisiin, sanon sen kokemuksesta.
      Puoli vuotta sitten en olisi uskaltanut jutella naiselle yhtään mitään, mutta yli kuukausi sitten uskalsin ensimäisen kerran jutella naiselle, johon olen ihastunut, vaikka se on vielä haastavampaa.
      Aluksi en uskaltanut kuin moikata muutama kuukausi sitten.
      Ajattelin, että on pakko voittaa ujous, koska jos vain moikkaan, niin moikkaan lopun elämääni.
      Myös sitä ajattelin, että näytäkö typerältä ja tyhmältä, kun alan juttelemaan vieraalle ja varsikin naiselle, nolaanko itseni täysin ja mitä nainen ajattelee.
      Jännitti aivan järjettömästi avata suunsa ensimmäistä kertaa ja jutella naisen kanssa.
      Ensimmäisen kerran sain puhuttua vaan päivän säästä, mutta yllätyin todella paljon.
      Nainen suhtautui jutteluun positiivisesti, ei haukkunut, eikä sanonut mitään negatiivista, vaan tuntui iloiselta, kun sai jutella vieraan miehen kanssa.
      Nyt olen muutaman kerran jutellut tämän naisen kanssa ja joka kerta on vähän helpompaa alkaa juttelemaan, mutta jännnittää kuitenkin aina vähän.
      Nyt kun olen useamman kerran jutellut tämän naisen kanssa ja uskaltanut kysyä hänen kuulumisiaan, niin hän suhtautuu minuun aivan toisella tavalla, kuin alussa, kun en uskaltanut, kuin moikata.
      Hymyllään hän kannustaa minua alkamaan juttelemaan hänen kanssaan.

      Rohkaisen sinuakin alkaa juttelemaan naisen kanssa, jos tapaat naisen, josta olet kiinnostunut, niin moikaa häntä ja ala juttelemaan. Ujona tiedän, että tilanne jännittää, ei tahdo saada sanottua mitä haluaa ja on vaivautunut olo, koska jännittää.
      Ei siinä kuitenkaan mitään menetä, jos alkaa juttelemaan naisen kanssa, enemmän menettää, jos jättää juttelematta, vaikka kuulostaa vaativalta esitykseltä ujon näkökannalta.
      Muista, että ainoa keino ujouden voittamiseen on altistaa itseään sosiaalisiin tilanteisiin.
      Aluksi riittää, kun liikkuu paikoissa, joissa on mahdollisuus joutua sosiaalisiin tilanteisiin.
      Sitten kun uskaltaa liikkua, niin vaativampi haaste on lähestyä ihmisiä ja vaativin haaste on puhua vastakkaiselle sukupuolelle, mutta usko vaan, niin sekin sinulta tulee onnistumaan, usko pois vaan.
      Eikä kannata välittää muista ihmisistä mitä ne sinusta ajattelevat.

      • Terve.vaanmenoa

        On kaverilla pahasti pönttö sekaisin...ja antaa vielä "hyviä neuvoja" ...eihän tuossa sepustuksessa ole päätä ei häntää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5054
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2733
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1280
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1257
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      763
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      732
    Aihe