Suomessa luvatta oleskeleva terroristi jää ilmeisesti Suomeen vankilaan. Miksi?
Eikö hänet pidä toimittaa omaan maahansa, koska hänellä ei ole oikeutta eikä lupaa oleskella Suomessa? Entä maksaako Marokko vankilakulut? No eipä tietenkään.
Miksei asiat hoidu niin kuin terve järki näkee oikein olevan? Miksi on mahdotonta mikään muu kuin se, että aina jäädään Suomeen?
Kaikki keinot mamu-ongelmiin puuttumiseen tuntuvat olevan jotenkin - emme voi mitään, vaikka olisi kuinka väärin suomalaisia kohtaan.
Eikö hänet pidä toimittaa omaan maahansa, koska hänellä ei ole oikeutta eikä lupaa oleskella Suomessa? Entä maksaako Marokko vankilakulut? No eipä tietenkään.
Miksei asiat hoidu niin kuin terve järki näkee oikein olevan? Miksi on mahdotonta mikään muu kuin se, että aina jäädään Suomeen?
Kaikki keinot mamu-ongelmiin puuttumiseen tuntuvat olevan jotenkin - emme voi mitään, vaikka olisi kuinka väärin suomalaisia kohtaan.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Niinpä!
Paluulennolle ei tarvitse enää lähteä. Suomi järjestää hälle lokoiset oltavat vankilaan.
Oleskelulupa Suomessa on nyt taattu.
Joutuvat varmaan Iljushkan kanssa samaan eristysselliin. Tiedä vaikka siellä löytäisivät vuosien mittaan yhteisen sävelen ja rakastuvat?
Entä jos lähtömaahan palauttamisen jälkeen henkilö vapautetaan? Ei joudukaan vankilaan. Se on mahdollista.
Ei Marokko vapauta terroristia, se on varma. Sinne vaan kaikki, myös Barcelonan pojat. Samaan selliin mahtuu. Sopu sijaa antaa.
Sormenjäljet kaikilta ja ikuinen maahantulokielto.
Saattaa päästä Marokossa vapaaksi. Ei tiedä heidän oikeuslaitoksestaan varmaa.
Ei ole mitään Barcelonan poikia joita laittaa vankilaan. Muualla nämä asiat hoidetaan kerralla kuntoon.
paperittomalta tpimittaja kysyi palautus vai suomalainenvankila jättisanomatta koska suomenvankila voittaa karkotukset muut koska siellä on niin löhösetolot.
vartioidaan ruokitaan 5xpäivää.
siellähoidetaan heitä paremminkuin vanhuksia sairalassa tai ylipäätäänmissään.
nope käsittely ilmanvalitusoikeutta ja maastapoisto heti.
Nyt on tärkeetä et vanki laitetaan muiden vankien pariin ettei se enää uudestaan radikalisoidu.
Jos Marokko ei suostu vastaanottamaan, niin silloin vanki jää suomalaisten riesaksi. Ilmeisesti vankeinhoitopalveluja ei voida ostaa ulkomailta? Suomalaisiin vankiloihin tullaan kyllä viihtymään ulkomailta. Hyvää tiliäkin voi tehdä.
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/20126-ulkomaalaiset-viihtyvat-suomen-vankiloissa
"Palkka yli kaksi tonnia kuukaudessa, asunto, ateriapalvelu ja lomat pyörivät. Miltä kuulostaa? Sellaista on vankilapäiviään Keravan avo-osastolla viettävän vangin elämä parhaimmillaan."
Marokossa katulapsia liikaa jo nyt, ei kai siellä ruveta elättämään tällaista tapausta, johan sen järkikin sanoo, paitsi ei suomalasille suvaitsevaisille, täällä verovaroja kirstusta kaivetaan, maksoi mitä maksoi, korotetaan vähän kiinteistöveroja, sieltähän sitä rahaa saadaan elättien ylläpitoon!
Ei täältä saada enää ketään laitonta ulos.On keksitty uusi tapa palauttaa heidät tänne. Joku täti kirjoittaa heille työmmaahanmuuttoluvan kuten tälle afgaanille. Jos suomalaisille nuorille ja muille etsittäisiin tuolla vimmalla työpaikka ei työttömiä olisi.Veronmaksajathan tietysti maksaa asumistuet ym.
Näin on Rasmus auttaa
katotaankukavoiittaa vaalit.