Pussilakana setti
Miehille 39,90 €
Naisille 33,10 €
Rantapyyhe
Miehille 18.90 €
Naisille 15.70 €
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/naiset-maksavat-miehia-vahemman-ostoksista-toimitusjohtajan-vaimon-tuohtumus-johti-tempaukseen-200347165/
Yritys kertoo, että syyskuussa naiset maksavat euron ostoksesta 0,83 euroa ja miehet täyden hinnan.
Miehille 39,90 €
Naisille 33,10 €
Rantapyyhe
Miehille 18.90 €
Naisille 15.70 €
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/naiset-maksavat-miehia-vahemman-ostoksista-toimitusjohtajan-vaimon-tuohtumus-johti-tempaukseen-200347165/
Yritys kertoo, että syyskuussa naiset maksavat euron ostoksesta 0,83 euroa ja miehet täyden hinnan.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Finlayson toimitusjohtaja Jukka Kurttila rikkoo tasa-arvo lakia ja samlla yhdenvertaisuus lakia. Luultavasti myös kaikki muut, kuin heteroseksuaalit maksavat tuotteistaan alhaisempaa hintaan. Alemmalla hinnalla, myydään myös ilman papereiteta oleskeleville ja muille värillisille.
Laitonta touhua. Ei muuta kuin Finlayson pakkolunastuksella valtiolle ja nykyinen johto kiven sisään.
..."kurttilan vaimo oli tuohtunut, kun miehen euro on isompi kuin naisen euro". No maksaako kurttilan vaimo saman verran talolainaa kun paremmin palkattu mies kurttila? Tai saman verran perheen menoista? Veikkaan ettei maksa.
- Ehdotan, että tämä on skandaali, ja toiseksi: mitä me nyt teemme?
(Ministeri vanhassa Spede-elokuvassa)
Moni nainen maksaa kyllä suuremman osan perheen yhteisistä kuluista kuin mies, vaikka palkka pienempi olisikin. Mies sijoittaa lähinnä itseensä. Mutta se on tietysti naisten oma syy ja naiset laittavat yleensä taloudellisissakin asioissa lasten edun omansa edelle.
Moni mies kylläkin maksaa talon, auton jne, ruokarahatkin menee suoraan tilitlä, nainen sijoittaa lähinnä omiin vaatteisiinsa, koruihin ja meikkeihin. Tutkitusti naiset myös varastaa ruokarahoista, ottavat lapsille säästetyt lapsilisät itselleen, vievät erossa kaiken mahdollisen elleivät tapa miestä henkivakuutuksen ja omaisuuden takia.
Ehkä kyseessä on oikeutettu tavoite?
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1986/19860609
8 e § (19.12.2008/1023)
Syrjintä tavaroiden ja palvelujen saatavuudessa ja tarjonnassa
Tavaroiden tai palvelujen tarjoajan menettelyä on pidettävä tässä laissa kiellettynä syrjintänä, jos henkilö asetetaan julkisella tai yksityisellä sektorilla yleisesti saatavilla olevien tavaroiden ja palvelujen tarjonnassa sukupuolen perusteella muita epäedullisempaan asemaan tai häntä muutoin kohdellaan 7 §:ssä tarkoitetulla tavalla.
Tavaroiden ja palvelujen tarjoaminen yksinomaan tai pääasiallisesti toisen sukupuolen edustajille on kuitenkin sallittua, jos se on perusteltua oikeutetun tavoitteen saavuttamiseksi ja tähän tavoitteeseen pyritään asianmukaisin ja tarpeellisin keinoin.
Tää on ihan naseva kannanotto Finlaysonilta, vielä kun ottaa huomioon että asiakaskunta taitaa kuitenkin olla naisvoittoista.
Jos sen mikälie turkulaisen rakennuslafkan kapinahuuto on joidenkin mielestä hyvä yhteiskuntavastuun kantamisesitys, pitäis tän olla moninkertaisesti viel parempi.
rasismia
Paljonko vähemmän nainen saa työmarkkinatukea kuin mies ? Paljonko enemmän mieskassa tienaa Lidlissä kuin naiskassa ?
Niin pitkään kuin yksikin nainen tienaa enemmän kuin joku mies, niin koko lässytys on aiheetonta.
No niin, olen pyrkinyt suosimaan suomalaisia tuotteita, mutta ainakaan finlaysonilta en osta enää ikinä mitään syyskuun jälkeenkään.
Tuo femakkopropaganda on todistettu vääräksi moneen kertaan, akat hankki suhteessa työtunteihin miehiä enemmän, jos haluavat mieluummin loisia kotona tai hakeutuvat pienipalkkaisiin töihin niin se on oma valinta. Jos kurttilalla on enemmistö akkoja töissä niin ei mikään estä maksamasta vaikka 50€ tuntipalkkaa, siitä vaan.
Tuo kurttila voisi mennä sukupuolenvaihtoon, mies se ei ainakaan ole.
Ylihintaista paskaa joka tapauksessa.
Saanko alennuksen Tom of Finland lakanoihin?
Juuri tuon takia en ole ostanut enään ainuttakaan Finlayssonin tuotetta,enkä osta .
Kurttila kannattaisi maksaa niille alihankkijoille sen verran, että kykenevät maksamaan matalapalkkaompelijoille parempaa liksaa. Tämä sama Finlaysonhan laittoi Usan boikottiin Trumpin takia ja nyt syy on taas valkoisissa heteromiehissä. Kaksinaamaista pelleilyä.
Saako tuo firma jotain valtion tukia, kun ei toimi nomaalisti markkinoilla ? Vai meneekö firmalla niin hyvin, että boikotoi Kauppaliike Kärkkäistäkin, ettei se voi asiakkailleen myydä Finleysonin tuotteita.
En tiedä boikotoiko Kärkkäistä vielä, vai voiko sieltä taas ostaa Finleysonin rättejä ?
Nousisiko haloo jos hinta olisi kaksinkertainen tai satakertainen kaikille paitsi valkoisille? Jos toiminta olisi siis laillista niin tällaisella tavalla voitaisiin estää tiettyjen ihmisryhmien asiakkuus. Kyseessä on laiton syrjintä sukupuolen perusteella.
Niin tuhannesta asiasta kuin täälläkin ihmiset pärisevät ja huutavat vääryyttä, niin jos tällaisesta asiasta kuin naisiin kohdistuvan taloudellisen epäoikeudenmukaisuuden huomoimisesta tulee jotain nillitystä, niin ei saatana nyt teitä kirjoittelijoita.
Voi voi sitä ja voi voi tätä, mutta jos naisten asiat otetaan puheeksi niin ei sekään kelpaa.
Yläpeukkua Finlaysonille. Suositaan suomalaista jatkossakin.
"Viking Linen pitäisi lopettaa vuodesta 1986 alkaen järjestämänsä vain naisille suunnatut risteilyalennukset, koska ne syrjivät miehiä.
Tasa-arvovaltuutettu antoi jo viime vuoden marraskuussa lausunnon, jonka perusteella Lady Line -risteilyjen alennukset ovat tasa-arvolain ja naisten ja miesten yhdenvertaista kohtelua koskevan EU-direktiivin vastaisia.
Lausunnosta tiedotettiin vasta viime kuun lopussa.
Valtuutettu pitää alennusta syrjivänä, koska se perustuu sukupuoleen ilman hyväksyttävää syytä. Kaksi naista pääsee risteilylle yhden hinnalla, eivätkä miehet saa vastaavaa alennusta".
http://www.maritimeforum.fi/index.php?topic=11754.0;wap
Ennen EU-direktiivin voimaantuloa eli joulukuuta 2004 tasa-arvovaltuutettu oli sallinut vastaavanlaiset risteilyt. Nyt alennusta käsiteltiin miesopiskelijan vuonna 2003 tekemän kantelun perusteella.
Viking Line yritti selittää tasa-arvovaltuutetulle naisille suunnattua etua sillä, että laivalla on naisille suunnattua ohjelmaa ja sillä, että yhtiön valikoimissa on kaikille halvempiakin tarjouksia kuin Lady Line -risteily. Lisäksi yhtiö on vuonna 2005 tarjonnut Turussa vain miehille joitakin alennuksia.
- Naisille suunnattu etu saatettaisiin ehkä sallia, jos miehillekin olisi täysin vastaava. Helpompaa nyt kuitenkin olisi, että miehet pääsisivät näille risteilyille samoin edellytyksin kuin naiset, sanoo ylitarkastaja Juha Kumpulainen tasa-arvovaltuutetun toimistosta.
Jos käytäntö ei muutu, tasa-arvovaltuutettu voi viedä asian tasa-arvolautakuntaan, joka pystyy asettamaan laivayhtiölle uhkasakon. Juha Kumpulainen sanoo, että toimistossa on viime aikoina puhuttu asian viemisestä lautakuntaan.
Kaikki mikä on laillista ei aina ole oikein ja kaikki mikä on oikein ei aina ole laillista.
Laki sallii myös pienemmän palkan maksamisen naisille samasta työstä, jonka miehet tekevät. Auta armias, jos joku ottaa asian puheeksi siten, että miehet eivät saa alennusta kangastuotteista.
Mitä vittua höpötät, tuo femakkopropaganda on aikoja sitten ja toistuvasti todistettu vääräksi, AKAT HANKKII SUHTEESSA TYÖAIKAAN MIEHIÄ ENEMMÄN, MENEEKÖ PERILLE!!!!!!
Ideana tämä on hyvä, mutta pitää laajentaa tasa-arvon vuoksi jokaiseen yksilöön. Eli jatkossa hinta määräytyy tulojen mukaan. Työmarkkinatuella elävä maksaa hinnan x, 10-kertaa työtöntä enemmän tienaava hinnan 10x jne. Vastaava hinnoittelu laajennettaisiin käsittämään kaikki kaupankäynti.
Hyvä avaus, ja hieman kehittämällä saadaan varmasti kaikkia kateellisia miellyttävä lopputulos.
Taitaisi mennä kurttilalla ja akallaan vittukin kurttuun kun joutuisivat maksamaan kaikesta tulojen mukaan ))
Kuinkahan monta akkaa menettää tuonkin aivopierun ansiosta työpaikkansa kun ei finlaysonin rätit enää käykään kaupaksi.
Kun keskustellaan palkkatasa-arvosta, niin silloin pitää unohtaa sukupuolet. Ihmiset tienaavat eri summia olivat sitten mitä sukupuolta tahansa.
Enemmän pitäisi keskittyä tuloerojen kaventamiseen yleisellä tasolla. Silloin enemmistön ansiotaso nousee keskimäärin, joka tarkoittaa parantunutta ostovoimaa ja talouden piristymistä, mistä seuraa taas työllisyyden paraneminen, joka puolestaan näkyy myös positiivisesti kansantaloudessa.
Kaikki tällainen eri-hinnoittelu johtaa ihmisten boikotointiin älyttömiä firmoja kohtaan.
Kaikki firmat ja niiden työntekijät pomosta siivoojaan ovat tarpeettomia Suomessa. Työttömyys ja päivärahojen jakaminen on meidän uusin brändi!
Onko miesten lakanoissa sitä Tom of Finland lisää?
Niissä on Viagrakäsittely
Tuo on muuten patentin vaativa keksintö.
- Mikä on sitten lakanoiden hinta muunsukupuolisille?
Miehinen mies perivaatteiden merkkiä katso saati rättejä muodin vaihtuessa uusi. Viimeksi uusin yli 30 v vanhan petauspatjan.
Taisi olla jo kuin 3-ulotteinen pakanamaan kartta.
Toimii vielä sohvan päällyksenä. Katsos kun joku osaa käyttää lakanoita ja jopa pestä ja vaihtaa ne silloin tällöin.
Mulla on koko joukko vaatteitakin kasarilta. Laatu oli vuosikymmeniä sitten paljon parempaa kuin nykyisin. Useimmat kalsarit olen jo uusinut.
Tämähän lisää epätasa-arvoa.
Naisen pitää huolehtia perheen ostoksista, koska perheellä ei ole varaa heittää kymppiä tai paria tai edes vitosta turhaan minnekkään...
Ajetaanko naisia enemmän vastuuseen perheen pyörittämisestä?
Tämähän on homovastaista toimintaa Finlaysonilta.
Meillä olisi Jukka Kurttilalle vielä muitakin epäkohtia, jos ne eivät ala pian hoitua ilman, että Finlayson puuttuu asiaan. Perhevapaiden tasapuolinen jakautuminen, asevelvollisuus, ikäsyrjintä, homekoulut, terrorismi, maahanmuutto noin aluksi. Miten olisi Jukka?
Nyt meni kurttilalla pili entistä kurtumpaan, ei se tossusankari voi ajaa kuin femakkojen asioita.
Toivon, että kaikki kaupaksi menemättömät lahjoitetaan sitten pakolaisille ja "paperittomille", että saadaan peitto heilumaan ja synnytystalkoot käyntiin koko maassa!
Kantasuomalaiset saneluohjastetut saa katella vierestä.
Kurttilan oma palkka on liian suuri. Hänen palkkansa pitäisi laskea suomalaisen keskipalkkaan. Mistä näitä suomalaisia johtajia oikein sikiää. Syyllistetään perusduunareita ahneiksi ja vaaditaan palkkamalttia muilta paitsi itseltä. Miten Kurttila on noudattanut periaatteitaan, maksaako naisille tarpeeksi vai onko itsellä johtajasopimus ylimääräisinen eläke-etuineen.
Finlayson on boikotissa jo muutenkin homolakanoidensa kanssa. Ostan homoista puhtaat lakanani Kärkkäisen tavaratalosta.
Kurttila välttää USA:an matkustamista niin kauan kun Donald Trump on pressana. Varmaan itkevät asiaa Usassa :D
Nainen kantaa ostoksilla käydessään jatkossa vähän raskaammat kantamukset, jos noita pitää hankkia. = Tämähän vain lisää sukupuolten eriytymistä. Miehet eivät enää vahingossakaan eksy noihin kauppoihin.
Rekkalepakot taas ulisee vvruum vruuum.
FINLAYSON ON TEKEMÄSSÄ KONKURSSIA !!
Ja me saamme "töitä", vastaajan ja haastajan edusmiehinä.
(tai siis ainakin rahaa...!
Kurttila voisi tehdä miehen työn, näyttää mallia muille yrityksille, ja ruveta maksamaan Finleysonin naisille miesten euroa !
"Entä+jos+lakanoita+alettaisiin+hinnoitella+etnisillä+perusteilla"+?
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/lakana-69314
Laadullisesti+ajatellen+miehet+ovat+heikompilaatuisia,+kun+kestävät+elämää+keskimäärin+kuusi+vuotta+naisia+vähemmän.+Lakanat+voitaisiin+tehdä+heikompilaatuisista+raaka-aineista+naisille.+Tuotantoprosessin+muuttaminen+miesten+ja+naisten+eri+kestävyystasolle+on+kuitenkin+Finlaysonillekin+haastavaa.+Näin+olen+lakanoiden+ollessa+kyseessä+naisen+lakanan+tulisi+olla+seitsemän+prosenttia+lyhyempi+kuin+miehen.
Tämä+ei+varmaan+haittaisi+koska+miesten+keskipituus+on+178+senttimetriä+ja+naisten+164+senttimetriä.+Näin+ollen+kahdeksan+prosenttia+lyhyemmät+naiset+saisivat+edelleen+1+%+pidemmän+lakanan+kuin+heidän+varpaidensa+peittämiseen+keskimäärin+tarvittaisiin.+Mitähän+tapahtuisi+jos+lakanoita+ryhdyttäisiin+hinnoittelemaan+vaikkapa+etnisillä+perusteilla?+
+Toivottavasti+maitopurkki+maksaa+tulevaisuudessa+tasa-arvoisesti+aivan+saman+hinnan+jokaiselle+kaupan+asiakkaalle+bonuksia+lukuun+ottamatta.
""Lainvastainen, miehiä syrjivä ja transofobinen" .
https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/153106-miesten-tasa-arvo-ry-aelaehti-finlaysonin-mainoskampanja-lainvastainen-miehiae-syrjivae-ja-transofobinen
Miesten tasa-arvo ry tuomitsee tekstiiliyritys Finlaysonin kaavaileman mainoskampanjan, jonka ideana on tarjota alennuksia naisasiakkaille.
Yhdistyksen mukaan Finlaysonin toiminta on miehiä sukupuolen perusteella syrjivää ja siten rikoslaissa kriminalisoitua syrjintää.
- Sitä voi myös pitää transfobisena, sillä Finlayson aikoo mitä ilmeisimmin tehdä oletuksia tai kyselyjä asiakkaidensa sukupuolesta heidän seisoessaan kaupan kassajonossa. Tällaista toimintaa ei missään nimessä voi pitää hyväksyttävänä 2010-luvulla, yhdistyksen tiedotteessa todetaan.
Miesten tasa-arvo ry vaatii Finlaysonia kohtelemaan kaikkia asiakkaitaan yhdenvertaisesti heidän sukupuolestaan riippumatta.
- Tasa-arvoa ei edistetä syrjintää lisäämällä, vaan siihen tiukasti puuttumalla. Finlaysonin tyyli uhkaa normalisoida sukupuolisyrjinnän, eikä se ole kenenkään etu, yhdistys linjaa.
Miesten tasa-arvo -yhdistyksen mukaan tasa-arvoa kannattavien ihmisten on syytä protestoida Finlaysonin toimintaa vastaan.
- Syrjinnästä kannattaa aina tehdä rikosilmoitus. Yhtiön tuotteita voi myös boikotoida, tiedotteessa todetaan.
Jos tuntee itsensä naiseksi niin mieskin saa saman alennuksen. Minä tunnen itseni pienipalkkaiseksi joten olen kai sitten nainen, mutta en todellakaan osta enää ikinä millään hinnalla noita riepuja.
Tasa-arvovaltuutettu vaatii Finalysonia muuttamaan hinnoitteluaan sellaiseksi, että miehetkin saavat tuotteet samaan hintaan kuin naiset.
Ehdotus Finleysonin hinnoitteluun:
Rantapyyhe:
-miehet 18,90 €
-naiset 15,70 €
-transut 12,50 €
Aloittain+laskettu+palkkaero+vain+3%+ja+kun+miehet+tekevät+paljon+enenmmän+töitä,+myös+ylitöitä,+niin+todellisuudessa+naisen+euro+on+yli+euron.+Usein+esimerkkinä+sairaanhoitajat,+vaikka+niiden+palkka+on+paljon+suurempi+kuin+raskasta+teollisuustyötä+tekevillä+miehillä,+koulutusaikakin+usein+sama.+Naiset+tekee+yleensä+paljon+kevyempiä+töitä,+myös+silloin+kun+nimellisesti+tekevät+samaa+työtä.+Miehillä+menee+terveys+ja+kuolevat+paljon+nuorempina.
Jos+haluaa+ajaa+tasa-arvoa+niin+pitäisi+ajaa+kaikkien+pienipalkkaisten+asiaa+sukupuolesta+riippumatta.+Eipähän+se+ole+kurttulan+ongelma,+ikinä+ei+ole+ruumiillista+työtä+tehnyt,+eikä+pienellä+palkalla.
Joutu+perumaan+epätasa-arvokampanjansa+nyt+kakki+saa+-17%+jopa+valkoinen+heteromies.
Mutta kukaan ei ole laskenut että paljonko se paperittoma pakolaisen euro on? taitaa huidella sielä 3,20 euron tienoilla onks kellään tarkempaa tietoa?
Iltalehden palkkataulukon mukaan pääjohtajan kk-palkka on 10132 euroa. Pesulatyöntekijä tienaa kuukaudessa taas 1899 euroa.
Pesulatyöntekijän euro on siis vain noin 19 senttiä. Jopa nainen 83 sentillään tienaa yli 4 kertaa enemmän kuin pesulatyöntekijä.
Miksi kukaan ei puolusta pesulatyöntekijöitä? Miksi meuhkataan vain siitä mitä löytyy palkansaajien jalkovälistä?
"Jopa nainen 83 sentillään tienaa yli 4 kertaa enemmän kuin pesulatyöntekijä."
Korjaus, siis yli 3 kertaa enemmän.