On aika lopultakin hyväksyä se että nyt eletään 2010-lukua!
Rakennetyöttömyydelle on lopultakin saatava STOPPI ja kannustinloukut purettava! Se ei tule tapahtumaan ilman uhrauksia...mutta tämä on kertakaikkinen VÄLTTÄMÄTTÖMYYS mikäli Suomi halutaan nousuun nykyisestä taloudellisesta SUOSTA, mikä on ollut vallassa tässä maassa aina 1990-luvun alusta asti!
Rakenteelliset uudistukset ovat välttämättömiä mikäli Suomi halutaan nousuun kilpialukykyiseksi Eurooppalaiseksi valtioksi kuten Viro!
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/228141-kokoomuslainen-ei-vakuutu-tyollisyysluvuista-pian-tormataan-rakennetyottomyyteen-ja
Ilman uhrauksia ei tätä maata pelasteta:Sen on Suomen historia osoittanut! Kysymys kuuluukin;tehdäänkö ne uhraukset yhdessä yhtenäisenä kansakuntana vaiko hallitukset pakkopäätöksellä EU:n painostamana...kun Suomen julkinen velka saavuttaa kirjaimellisesti KESTÄMÄTTÖMÄN pisteen!
Niin tai näin...päätöksen aika on NYT eikä enää seuraavalla hallituskaudella. Meillä ei enää ole aikaa odottaa. Toivottavasti Suomen hallitus tekee oikean päätöksen isänmaan puolesta!
Suomessa aika rakenneuudistukselle!
2
181
Vastaukset
- Suomi.OLI.hyvä.maa
Mitkään "uhraukset" eivät tule tuomaan tähän maahan enää yhtään työpaikkaa lisää, pikemminkin globalisaation aiheuttama "rakenne" työttömyys tulee vain lisääntymään ja jopa räjähtämään käsiin aivan täysin ja hallitsemattomasti aivan lähiaikoina. Jopa ns. asiantuntijatehtävätkin siirtyvät seuraavaksi halvempien työvoimakustannusten maihin, Kiinaan, Intiaan, yms.
Me ns. "rikkaat" tai voinee jo sanoa "entiset rikkaat" maat olemme globalisaatiossa häviäjiä ja entiset kehitysmaat voittajia ja tämä siis koskee muitakin maita kuin vain Suomea. Emme kertakaikkiaan tällä elinkustannustasolla pysty kilpailemaan palkkatasossa kehittyviä maita vastaan koska ei tässä maassa tule toimeen kehitysmaiden palkoilla.
Globalisaation suosiminen, kiinalaisen paskan ostaminen ja työpaikkojen siirtäminen sinne on sama kuin ampuisi itseään jalkaan. Siinä sahaa vain omaa oksaansa mikä on tyhmää ja sellainen pitäisi lopettaa. Tosin taitaa olla jo myöhäistä, länsimaisen, eurooppalaisen elämänmuodon tuho ja musimien invaasio on edennyt jo aivan liian pitkälle, kiitos sijoittajien ja yritysten pohjattoman ahneuden, te pilasitte suomen ja koko euroopan. Viime sodissa teidät olisi satavarmasti ammuttu sorakuopalla maanpettureina!!
Olen hyvilläni vain siitä että jälkikasvut jätin tekemättä, tulevaisuus näyttää erittäin mustalta koko euroopassa ja varsinkin suomessa. Jälki tulee todennäköisesti olemaan erittäin rumaa kunhan koko tämä paska leviää todenteolla käsiin... - politiikka.tuhoava.voima
Varo mitä toivot, viimeksi kun tässä maassa runnottiin "hallittu" rakennemuutos läpi 80-luvun lopulla - 90-luvun alussa niin tuhoista ei olla toivuttu vieläkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503834
- 1053415
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342791Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262428- 201869
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51799- 1851746
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3861449- 271447
Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91228