Ensimmäinen matkapuhelin myymälä

Mikäs olikaan yrityksen nimi minkä Savelat perustivat Vammalaan. Ja mitä liittymää siellä myytiin?
Ei muista ei sitten millään...
4312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Radiolinja?

Äänestä
  • Vanhat tutut operaattorit Rätinälinja ja Surina!

    Noista kahdesta oli takavuosina pakko valita. Se jonka nimi kuulosti radioteknisesti luotettavammalta ja paremmalta.

    Äänestä

Yrityksen nimi oli Tietopuhelin. Radiolinjan liittymiä siellä puhelimien ohella myivät.

Äänestä
  • Firman nimi on ollut hyvinkin enteellinen, melkein kuin "älypuhelin". Varsinainen älypuhelin sanana lanseerattiin vasta kymmenkunta vuotta sitten.

    Mikä mahtoi olla vuosi, kun Tietopuhelin alkoi sen aikaisia höyrykännyköitä myydä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reikäpääs kirjoitti:

Mikäs olikaan yrityksen nimi minkä Savelat perustivat Vammalaan. Ja mitä liittymää siellä myytiin?
Ei muista ei sitten millään...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu