Suurin virhe

Rahan antaminen pakolaiselle on virhe.
Tarvehierarkiassa se ei ole ensimmäinen,
jota oikea pakolainen tarvitsee.
Tuntemani pakolaiset tarvitsivat suojaa.
ravintoa ja terveyden hoitoa.
Työllään he ovat myöhemmin saaneet rahansa.
386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hyvä pointti Luin vuosia sitten, huom vuosia sitten erään lähi-itäläisen pakolaismiehen haastattelun, mies oli samanikäinen, todistetusti parikymppinen kuten nämä nykyiset geelitukat. Kertoi että havahtui Suomessa ensimmäisen kerran hiljaisuuteen, sitten huomasi linnut, jotka kaikki jätti rauhaan, jotkut jopa syötti. Kotimaassa kaikki kuulemma lapset aina kivitti niitä.

Äänestä

Jos ongelmakäyttäytyminen tuodaan mukana,
turvaa ei ole täälläkään.

Äänestä

Ne hakkaa kaikki rahat peliautomaatteihin ja rahat palaavat valtiolle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikeaavälittämistä kirjoitti:

Rahan antaminen pakolaiselle on virhe.
Tarvehierarkiassa se ei ole ensimmäinen,
jota oikea pakolainen tarvitsee.
Tuntemani pakolaiset tarvitsivat suojaa.
ravintoa ja terveyden hoitoa.
Työllään he ovat myöhemmin saaneet rahansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu