Miksi Hämeenkyrö ei välitä sijoitetuista lapsista. Hämeenkyrö antoi pienen sijoittamansa pojan lojua väkivaltaisessa sijaisperheessä Keski-Suomessa vielä 1½ -vuotta sen jälkeen, kun muut kunnat olivat ottaneet sieltä lapsensa pois? Sijaisperheessä oli vuosien aikana tapahtunut paljon pahaa ja siellä oli harjoitettu monenlaista väkivaltaa.
Hämeenkyrön kuntaa oli tiedotettu väkivallasta ja kehotettu ottamaan lapsi pois, mutta ei vaikuttanut kovin paljoa kiinnostavan.
Miksi Hämeenkyrössä ei välitetä sijoitetuista lapsista?
Hämeenkyrö ei välitä lapsista
7
440
Vastaukset
- huonotviranhaltijat
Lastensuojelusta vastaavat sossut olivat kai luulleet pesseensä kätösensä, kun olivat käyttäneet välissä yksityistä lastensuojelufirmaa. Eli Hämeenkyrö oli maksanut paljon firmalle, että tämä sijoittaa pienen pojan. Tästä huolimatta vastuu lapsesta ja hänen turvallisuudesta JÄI HÄMEENKYRÖN LASTENSUOJELULLE.
Miksi annoitte lapsen olla väkivaltaisessa paikassa 1½-vuotta sen jälkeen, kun muut jo ottivat lapsensa pois? Eikö kiinnosta?
Vaihtakaa alaa, jos lasten turvallisuus ei kiinnosta! - välittäkää
Hämeenkyrö ei välitä sijoitetuista lapsista. Varokaa, jos lapsenne on sijoitettu. harvoin on tullut vastaan sellaista välinpitämättömyyttä, mitä Hämeenkyrössä. Muka lastensuojelua! Pieni poika oli kammottavan akan talossa Keski-Suomessa. On vaikea löytää niin huonolaatuista sijaisperhettä. Todella vastenmielinen paikka.
- mulattimouhijärveltä
Kuka on se hämeenkyrö,olet kanssarikollinen kun olet tiennyt asiasta etkä puutu epäkohtaan,olet huono ihminen
- varoitustavartoitusta
Tein kyllä kaikkeni. Hämeenkyrön lastensuojeluviranomaisia ei kuulemma vaan kiinnostanut. Talossa on kuollut jälkitautiin pieni poika, yksi on mennyt talvella kaksi kertaa metsään nukkumaan yöksi (pakkasella), juoksutusta talon ympäri, myös paljain jaloin talvella, omille lapsille ruokaa vapaasti sijoitetuille ei.
Tuo ämmä oli kieltänyt ulkopuolisia menemästä tontille ja eristi lapsia. Hänen aikuiset tyttärensä avustivat kaltoin kohtelussa mm. siirtämällä lapsia piiloon tarvittaessa.
Hämeenkyrö piti pientä poikaa kidutuskammiossa vielä, kun muut lapset oli otettu pois.
Otin kyllä yhteyttä ministeriöön saakka, ja otan jatkossakin, jos joku tuohon kammottavaan paikkaan lapsia sijoittaa.- veljmiesjakunnanpomo
Olivat kuulemma Jyväskylän viranomaisetkin huomautelleet Hämeenkyröä, ei vaan siellä kiinnostunut lapsen kohtalo. Minkäs voit, jos ei kiinnosta niin ei kiinnosta. Hakivat sitten joulun tienoilla - vuodenvaihteessa 14 / 15. Onneksi!
Kyseessä oli ehdottomasti huonolaatuisin sijaisperhe, minkä kanssa olen ikinä ollut tekemisissä. Rouvalla oli vieraita miehiä (kunnan johtoportaasta) ja tytär sutrasi veljensä kanssa.
- pitäsjapitäs
Olisko tää kuitenkin viljakkalan puolella ja kuuluisi Ylöjärven palstalle. Omat lapset syötetään possuiksi ja kasvatettavana olevat lapset näkevät nälkää.
- Kyröskosken_Kylähullu
Nostoa. Ei anneta unohtua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.978149Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26785052Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243314- 271703
- 571480
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1091438Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381347Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1701295Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi571046Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si28923