Hämeenkyrö ei välitä lapsista

ihmettelenvaan

Miksi Hämeenkyrö ei välitä sijoitetuista lapsista. Hämeenkyrö antoi pienen sijoittamansa pojan lojua väkivaltaisessa sijaisperheessä Keski-Suomessa vielä 1½ -vuotta sen jälkeen, kun muut kunnat olivat ottaneet sieltä lapsensa pois? Sijaisperheessä oli vuosien aikana tapahtunut paljon pahaa ja siellä oli harjoitettu monenlaista väkivaltaa.

Hämeenkyrön kuntaa oli tiedotettu väkivallasta ja kehotettu ottamaan lapsi pois, mutta ei vaikuttanut kovin paljoa kiinnostavan.

Miksi Hämeenkyrössä ei välitetä sijoitetuista lapsista?

7

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huonotviranhaltijat

      Lastensuojelusta vastaavat sossut olivat kai luulleet pesseensä kätösensä, kun olivat käyttäneet välissä yksityistä lastensuojelufirmaa. Eli Hämeenkyrö oli maksanut paljon firmalle, että tämä sijoittaa pienen pojan. Tästä huolimatta vastuu lapsesta ja hänen turvallisuudesta JÄI HÄMEENKYRÖN LASTENSUOJELULLE.

      Miksi annoitte lapsen olla väkivaltaisessa paikassa 1½-vuotta sen jälkeen, kun muut jo ottivat lapsensa pois? Eikö kiinnosta?
      Vaihtakaa alaa, jos lasten turvallisuus ei kiinnosta!

    • välittäkää

      Hämeenkyrö ei välitä sijoitetuista lapsista. Varokaa, jos lapsenne on sijoitettu. harvoin on tullut vastaan sellaista välinpitämättömyyttä, mitä Hämeenkyrössä. Muka lastensuojelua! Pieni poika oli kammottavan akan talossa Keski-Suomessa. On vaikea löytää niin huonolaatuista sijaisperhettä. Todella vastenmielinen paikka.

    • mulattimouhijärveltä

      Kuka on se hämeenkyrö,olet kanssarikollinen kun olet tiennyt asiasta etkä puutu epäkohtaan,olet huono ihminen

    • varoitustavartoitusta

      Tein kyllä kaikkeni. Hämeenkyrön lastensuojeluviranomaisia ei kuulemma vaan kiinnostanut. Talossa on kuollut jälkitautiin pieni poika, yksi on mennyt talvella kaksi kertaa metsään nukkumaan yöksi (pakkasella), juoksutusta talon ympäri, myös paljain jaloin talvella, omille lapsille ruokaa vapaasti sijoitetuille ei.

      Tuo ämmä oli kieltänyt ulkopuolisia menemästä tontille ja eristi lapsia. Hänen aikuiset tyttärensä avustivat kaltoin kohtelussa mm. siirtämällä lapsia piiloon tarvittaessa.

      Hämeenkyrö piti pientä poikaa kidutuskammiossa vielä, kun muut lapset oli otettu pois.

      Otin kyllä yhteyttä ministeriöön saakka, ja otan jatkossakin, jos joku tuohon kammottavaan paikkaan lapsia sijoittaa.

      • veljmiesjakunnanpomo

        Olivat kuulemma Jyväskylän viranomaisetkin huomautelleet Hämeenkyröä, ei vaan siellä kiinnostunut lapsen kohtalo. Minkäs voit, jos ei kiinnosta niin ei kiinnosta. Hakivat sitten joulun tienoilla - vuodenvaihteessa 14 / 15. Onneksi!

        Kyseessä oli ehdottomasti huonolaatuisin sijaisperhe, minkä kanssa olen ikinä ollut tekemisissä. Rouvalla oli vieraita miehiä (kunnan johtoportaasta) ja tytär sutrasi veljensä kanssa.


    • pitäsjapitäs

      Olisko tää kuitenkin viljakkalan puolella ja kuuluisi Ylöjärven palstalle. Omat lapset syötetään possuiksi ja kasvatettavana olevat lapset näkevät nälkää.

    • Kyröskosken_Kylähullu

      Nostoa. Ei anneta unohtua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      67
      7319
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      70
      7133
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      150
      5773
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      53
      4748
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4119
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3780
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3397
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3328
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      80
      2823
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      187
      2350
    Aihe