Ruotsin rajaa ei saa ylittää ilman passia

nyt kun trafiikki käy suomesta ruotsiin ? toisinpäin tämä vaatimus ei koske

http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005339884.html


TS:n mukaan mielenosoitukseen osallistuvat turvapaikanhakijat suunnittelevat hakevansa turvapaikkaa Ruotsista. Vänskä uskoo, että monella turvapaikanhakijalla ei ole passia, ja rajaa ei saa ylittää ilman matkustusasiakirjoja.

Rajanylityksistä voi Vänskän mukaan tulla jälkiseuraamuksia, sillä rajarikkomus on sakotettava teko.
6127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kun sanoo taikasanan asylum rajalla, niin ei asiakirjoja ole ennenkään tarvittu.
Tämän sanan he osaavat jo ennestään.
Suomalaiset kannustamaan lähtöä runsain joukoin. Poliisit tietysti avustavat matkatavaroitten kantamisessa samalla tavalla kuin heidän Suomeen tullessakin. Maksuton juna odottaa jo viemistä Tukholmaan.
Jos rajalla on sata lähtijää, rajalla tarkistetaan matkustusasiakirjat, se on jo poliisin kanssa etukäteen sovittu, koska koko lähtö on jo teatteria muutenkin. Salaa lähteneitä on jo ennestään ollutkin, koska Euroopasta on jo Dublin-sopimuksen perusteella palautettu Suomeen yli 500 henkeä.
Eli mitään vaaraa ei ole, että joudutte Ruotsin puolelle. Teatterin esittäminen voi jatkua.

Äänestä

On kyllä kummallista, että Ruotsista Suomeen on päästetty kymmeniä tuhansia
maahantunkeutujia ilman passeja tai muita matkustusasiakirjoja,
mutta Suomesta Ruotsiin niitä sitten tarvitaankin.

Äänestä
  • jurikin näin..erittäin kummallista ???

    meillä ilmeisesti on euroopassa voimassa vain yhteen suutaan toimiva schengen jossa laittomat matut pääsee kyllä läpi yhteen suuntaan mutta ei enää takaisin

    Äänestä

Suomeen päätyy porukka joka ei ole kelvannut muualle, ääriaines.
Terroritekokin tuli paljon nopeammin kuin kukaan osasi arvata. Tästä eteenpäin niitä tulee 1-2 vuodessa.

Äänestä
  • Ei taida riittää tuo 1-2 per vuosi. Lähi-itä tyhjensi lastenkotinsa ja vankilat eurooppaan. Samoin taitaa tehdä osa afrikan valtioista.

    Äänestä

Voisivat saman tien kävellä Norjan rannikolle ja lähteä uimaan kohti Islantia. Päästäisiin pummeista eroon kerralla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


werwerwerwe kirjoitti:

nyt kun trafiikki käy suomesta ruotsiin ? toisinpäin tämä vaatimus ei koske

http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005339884.html


TS:n mukaan mielenosoitukseen osallistuvat turvapaikanhakijat suunnittelevat hakevansa turvapaikkaa Ruotsista. Vänskä uskoo, että monella turvapaikanhakijalla ei ole passia, ja rajaa ei saa ylittää ilman matkustusasiakirjoja.

Rajanylityksistä voi Vänskän mukaan tulla jälkiseuraamuksia, sillä rajarikkomus on sakotettava teko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu