Juho Eerola: kiihottaminen kansanryhmää vastaan

Sanonut Romanian romaneita rikollisiksi. Nehän on. Yks sukulainen otti kuvia niistä kerjäläisistä aikoinaan ja huomasi niillä sellasen korston, joka vahtii niitä; ei oikein tykännyt kuvaamisesta.
Mutta varmaan totuuksien sanomisesta tulee sakkoja kuten ennenkin. Halla-ahoko kutsui islamia pedofiiliuskonnoksi? Ei sekään poikkea totuudesta. Sakkoja totuuden sanomisesta. Typerä oikeuslaitos.
881488
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 88

Vanhimmat

Ovathan ne, kaikki tietävät sen. mutta ei sitä saa ääneen sanoa.

2Äänestä
  • tottahan eerola puhui.. romaani gangsterit pistää romani ämmät kerjää, sitten tulevat mersuilla hakemaan ns kerjäys tuotot. toi mitään eerolan kiihottamista ole vaan fakta.

    1Äänestä

  • ja asiasta tullut telkusta dokumenttikin, miten romani rikolliset sitten Romaniassa ym.rakentavat itselleen isoja hienoja taloja jne.

    Äänestä

  • mitä enemmän suomalaiset rähisee keskenään, . sitä enemmän matut nauttii ja kuppaa suomalaisten verovaroja..

    Äänestä

  • Amerikkalainen vapaustaistelija Schaeffer Cox sanoi, että älykkäät ihmiset kannattavat kaikkien sananvapautta ja tyhmät pyrkivät rajoittamaan sitä. Saattaa olla. Tyhmät aivopestyt zombiet kun eivät osaa muuta kuin toistella heihin iskostettuja kliseitä. Siksi he pelkäävät autenttisten ihmisten artikuloituja argumentteja.

    Asioissa tosin on niin monia puolia. Varsinaiset rikolliset eivät ehkä ole ne rutiköyhät varkaat, vaan ne, jotka ovat senkin maan ajaneet jamaan, jossa ihmisten on henkensä pitimiksi tultava ryöstelemään ihmisiä maahan, jota ei VIELÄ ole ihan sille tasolle köyhdytetty. Samaan suuntaan meitäkin viedään. Kuinka moni meistä vielä tulee varastamaan leipää lapsillemme? Olemmeko silloin rikollisia me?

    Äänestä

  • tottahantoi.ompi kirjoitti:

    tottahan eerola puhui.. romaani gangsterit pistää romani ämmät kerjää, sitten tulevat mersuilla hakemaan ns kerjäys tuotot. toi mitään eerolan kiihottamista ole vaan fakta.

    Aika monesti on ollut juttuja noista kerjäläisistä lehdissä. Mistämuuten suomalaiset tietäisivät , että rikollisliigat toimivat näiden kerjäläisten takana.
    Ainoa surullinen asia, että kerjäläiset jää kerjäläisiksi ja rikolliset rikastuu heidän kustannuksellaan.
    Kerjäläiset opetetaan poenestä pitäen varkaiksi. He ovat nopeita ja hallitsevat kaikki kikat.
    Näitäkin olen lehdistä lukenut, en vain muista mistä ja milloin.
    Mitä väärää Eerola on tehnyt. On sylkenyt taakseen , vastalauseena huumeille.
    Tuskin siinä mitään kiihottamista on. Minun tietääkseni Eerolalla on värillinen lapsi.
    Perussuomalaisia seurataan nyt suurennosladin läpi. Pilkkua nussitaa ja nussinnasta tulee sanot

    Äänestä

Niin onko siis niin kun näkee romanikerjäläisen rikollisissa puuhissa, kuten olen itse nähnyt.... häntä ei saa sanoa rikolliseksi. Sen sijaan kun kantasuomalainen sanoo em kerjäläistä rikolliseksi onkin itse rikollinen... hm....

1Äänestä
  • Joo, noin se menee.

    1Äänestä

  • suomalaisen tulee pitää totuus sisällään ja olla hiljaa..tai tulee syyte.. voi ¤!. anna mun kaikki kestää. :P

    Äänestä

  • onpahanoikeusvaltio.prk kirjoitti:

    suomalaisen tulee pitää totuus sisällään ja olla hiljaa..tai tulee syyte.. voi ¤!. anna mun kaikki kestää. :P

    Katso, ketä äänestät ensi vaaleissa

    Äänestä

  • Rikollisen sijaan voit kutsua häntä esim. kunniakansalaiseksi, moniosaajaksi, korkeastikoulutetuksi herrasmieheksi tai naiseksi.

    Äänestä

  • kutsu.oikein kirjoitti:

    Rikollisen sijaan voit kutsua häntä esim. kunniakansalaiseksi, moniosaajaksi, korkeastikoulutetuksi herrasmieheksi tai naiseksi.

    :D
    Oikein kutsuttu on kotonasi kuin omassaan!

    Äänestä

Ei ole montaa vuosisataa siitä kun ihmistä vielä rangaistiin kun hän esimerkiksi sanoi ääneen totuuden että maapallo on pyöreä. Totuuden puhumisesta Eerolaakin halutaan rangaista kun hän sanoi romanialaisia varkaita varkaiksi..

1Äänestä
  • Ja kauanko kesti, että tämä rankaisija myönsi tieteellisen faktan?

    Äänestä

Täysin sairasta.

1Äänestä

Ei tässä maassa sitten oikeita ongelmia olekaan.
Kas,kun olen käsittänyt jotain ihan muuta.

1Äänestä

Roskamedia yrittää saada kansan uhohtamaan muslimikoiran iskun Turussa. Ei auta, nauramme ja peukutamme Eerolalle.

1Äänestä

Eikä laittomasti maassa olevien päälle saa sylkeä ja virtsata?

1Äänestä
  • Ei tietenkään, mutta he saavat vetää kurkun auki suomalaisilta niin halutessaan.

    1Äänestä

  • Ja veti neljältä naiselta Kaksi kuoli ja kaksi on teholla henkityskoneessa

    Äänestä

Korjaus:

Eikö laittomasti maassa olevien päälle saa sylkeä ja virtsata?

1Äänestä

Persuilta näyttää olevan turha odottaa koskaan mitään järkevää sanottavaa.

1Äänestä

Eerola on täysin oikeassa, olen itse kokenut mitä nämä rikolliset tekevät,, ajoin autoni parkkiin kaupan eteen,, taakseni pysähtyi auto etten pääsyt pois,, pari äijää tuli kiristämään rahaa heiltä muka loppui pensa eivätkö voi siirtää autoaan pois enen kuin annan heile rahaa pensaan,,, siinä meni toista tuntia ennen kuin Romaani kerjäläiset lähti,, myö ahdistelevat vanhuksia kaupungilla jatkuvasti,,, tämä vaan tosi nykyään tässä maassa,,

1Äänestä
  • tuota varten pitäisi aina olla väärää rahaa mukana? :D

    Äänestä

  • Vastahan tv:ä kerrottiin, ettei näistä romaniankerjäläistä ole tehty valituksia, oisko ollut TV1 vale tarjontaa.
    ihmettelin kyllä tuota Eerolan juttua, kun sen ilmiannon oli tehnyt suomalainen persu romani?
    Suomal.romanithan on tosi fiksua ja" lukenutta porukkaa", kun Yliopistossakin opetetaan..
    https://fi.search.yahoo.com/search?p=romanien yliopisto opetus'&ei=UTF-8&fr=moz35
    Montakohhan romania siellä oikeasti on opiskelemassa..?

    Äänestä

Suvakit taas koettaa vähätellä tätäkin ongelmaa,, kyllä jokainen näkee mitä nämä Romaniasta tulleet rikolliset puuhavat kaupungilla,, jatkuvasti ovat ihmisten kimpussa,, myös tiellä pysäyttelevät autoja,, ja koettavat älyttää ihmisiltä rahaa, myös käyttäytyvät uhkaavasti,,, on se kumma että tätäkään ongelmaa ei voida rehellisesti myöntää,,,

1Äänestä

Eihän tätäkään ongelmaa muut tuo esille kuin perussuomalaiset ja Ben kokoomuksesta,, hyvä että puuttuvat tähän ongelmaan,,

1Äänestä

Taitaa alkaa huumeiden ja lääkkeiden kaupan vapautuminen tässäkin Impivaarassa. Siis poliisi tutkii, syyttäjä syyttää ja tuomari tuomitsee Eerolalle sakkoja. Ja ihan vain siksi, että hän on julkisuudessa mennyt toteamaan, että romanikerjäläisiltä saa ostaa mm. huumeita ja erinäisiä lääkkeitä. En muuten sitä olisi tiennytkään. Ei tarvitsekaan enää matkustaa Tallinnaan asti hankkimaan reseptiä ja ostamaan diapameja.

1Äänestä
  • Voiko tyhmempää ihmistä kuin Eerola olla? Silti hän tekee Suomelle hyvää työtä viemällä persuilta äänestäjiä.

    1Äänestä

  • PALJON PAREMPI "TYHMÄ" EEROLAKIN,, KUIN AFRIKASTA TULLUT KURKKUJA KATKOVA. MAROKON KAUHU.

    Äänestä

en ole lukenu enempiä mut kyl hä noista romaani maista ja jostain itä euroopa eikö tuu kaikenlasta murtomies koplaa kerjäläisten lisäksi

kerjäläisten tehtävä on luultavasti viedä huomiota pois, toisaalta jos ne saa joltai hullulta rahatukon, ne elää kai vuoden sillä kotimaassaan paremmi sit.. joo.. tekisivät töitä tai jotai.. ei sitä istumalla ihminen elä

1Äänestä

Pitää muotoilla totuus hienovaraisesti: Romanian ja Bulgarian romaneista huomattava osa on pienmpiä ja isompia rikollisia ja varkaita. Loput ihan kelpo väkeä!
Muslimeista merkittävä määrä ei koskaan sopeudu länsimaiseen yhteiskuntaan ja demokratiaan. Näistä aika monet ovat terroristeja. Loppuväki ihan mukavaa omissa valtioissaan!

1Äänestä

Minusta olisi väärin sanoa etteivät ole rikollisia. Se olisi totuuden vääristelyä.

1Äänestä

No mitens ne poliisin tilastot sanoo. Ei kaikki romanian romanit ole rikollisia jne.

1Äänestä
  • menkööt vit.... laittaisivat oman maansa kuntoon jne-. piste..

    1Äänestä

Näyttää olevan poliiseilla ja syyttäjillä ym resursseja tuollaiseen pelleilyyn muttei terroristikokelaiden etsintään. No jotenkinhan se pitää huomio kiinnittää pois hallituksen ja Supon saamattomuudesta ja saada Ylelle uusia pääuutisia.

1Äänestä

Miten Matti Nissisen juttu etenee, ei ole Rönkä kertoillut mitään?

1Äänestä
  • Odotan myös mielenkiinnolla tilastoja, miten turkulaisen Orpon (kok) perhe on käärinyt rahoja matutarhauksesta viime vuosien aikana. http://www.lakiverstas.fi/Lakiverstas/Yhteystiedot.html
    Rouvansa, kun lakimiehenä ajaa niiden asioita veroeuroillamme tai Kumpula-Natrin mies osakkuudestaan matutarhaukseen unohtamatta moottooriturpa Ulpu Iivaria, demareista.http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015092020382471_uu.shtml
    Ylen Anto vaikenee vaan kahdella kielellä, vaikka tiedot veroeurojen käytöstä tulisi olla avointa!

    Äänestä

Kummallista toiset kansanrymät saa kiihoittua Suomessa ja kiihoittajat tuomitaan, mutta Suomalaiset eivät saa edes kiihoittua ja vihastua vaikka heitä teurastetaan veitsillä toreilla ja kaduilla. Oudoksi on mennyt nyky Suomen meno. Että silleen.

1Äänestä

Risikko on pistänyt tuulemaan, ja yksi persu onkin saatu jo epäillyksi rikokseen, joka pääministerin viime vuotisin sanoin on jopa pahempi kuin tappo.

1Äänestä

Halutaan totuttaa ihmiset siihen, että jäisellä kadulla istuu kerjäläisiä. Eikö esim. T,Halonen voisi puuttua tähän, kun hänellä on tiettävästi valtaa. Näin ryhmän näitä, jotka liikkuivat polkupyörillä. Onko se uusi asuntomurtojen tekotapa, Saalis heitetään jonnekin, josta joku muu noutaa. Autot kun herättävät huomiota. Lisäksi kun menin asematunnelissa, tällainen selvästi hymisi jotain vanhaa manausta perääni, kun en antanut rahaa. Pitääkö tällaista sallia ja sietää. Heitä tulisi auttaa omassa maassaan, mikä tietysti vaikeaa. Eerolaa ei pitäisi syyttää.

1Äänestä

Tavoitteena saattaa olla vain muodollisen tuomion saaminen, jotta jälkeenpäin voidaan sitten ukomaita myöden aina uutisoida, etä kyseessä on tuomittu rikollinen.

1Äänestä
  • Esimerkiksi terroristijärjestön ihannointi somessa ei ole kuulemma rikos.

    1Äänestä

Oikeusmurhan kohteita ihan vain sanomisten ja totuuksien laukomisten tähden: Hannu Salama, Jussi Halla-aho. Saas nähdä miten noitavaino Juho Eerolaa vastaan onnistuu? Kuinka voi tällaista oikeuslaitosta kunniottaa? Ihan kuin jossain Venäjällä, Saudi-Arabiassa tai Venezuelassa!

1Äänestä

Totuus, joka ei tulessa pala ei saa olla FB:ssa!

1Äänestä
  • Totuus on sääntöjen vastainen , se todistaa , minkä mailmankatsomuksen sensuroijat omnaavat, linja on sosialisteja ja hurreja hivelevä.

    Äänestä

"TÄÄ MAA ON SUOMALAISTEN RYYNÄSTEn JA HORTTANAISTEN"

1Äänestä

Asvalttiin sylkeminen on 100 kertaa törkeämpää uin kaulanleikkaus

Äänestä

paska on paska. paska ei muutu kullaksi, muuta väittämällä . paska on paska ja se on totuus.

1Äänestä

Katsotaan kumpi saa kovemman rangaistuksen: Eerola vai veitsiteloittaja-mamu ja kumpi saa enemmän mediakritiikkiä... ja suvakit huutamaan. Joskus ja aika usein sitä miettii, että onko sitä itse väärässä maassa. Noita romanikerjäläisiä on saanut kävellä karkuun, ovatpa olleet lapsia (joita on aikuinen kauempaa vahtinut) tai aikuinen... ja pitää laukustaan kiinni..

1Äänestä

Miksei poliisit auta niitä romani naisia?
Ukot vie tuotot.
Pitäishän mimmien päästä shoppailemaan omat kerjuu rahansa.
Poliisiiii!
Mikset puolusta heikompaa ja estä vääryyttä?

1Äänestä
  • Jotain pillerikauppaa on ollut

    1Äänestä

..ja onko eerola ?!? nyt tuomiolla enempi, kuin marokon kurkunkatkoja. . eerola joka uskaltaa sanoa totuuden niin kuin se on.

1Äänestä

Onko suomen poliisilla ja oikeuslaitoksella liian vähän töitä.

Olen kuulut että kumpaisetkin haluavat lisää rahaa budjetistamme kun on liian paljon töitä ja ruuhkautunut?

Että nyt jokin mättää....?

1Äänestä
  • Helppoihin juttuihin riittää kyvyt ja tekijät. Mitä tutkimista muka poliisilla siinä on, jos joku on kirjoittanut omalla nimellään Facebookiin ja selkeällä Suomen kielellä? Kirjoittaako ne 100 kertaa pöytäkirjoihin samat sanat.

    Äänestä

  • jotkut on naamari päässä auringon alla

    Äänestä

muslimisika senku porskuttaa suomessa tekosa jälkeen .. lait ku 1800 luvun ryssälässä.. päivitys paikallaan.

1Äänestä

Kaikki vaan sylkemään päin näitä ryöstäjiä!ja samoin niitä jotka heille antaa rahaa!

1Äänestä

Minä lupaan ** päin maanaa kun persujen johtohenkilö tulee vastaan.

1Äänestä

EEROLASTA PÄÄMINISTERI.

1Äänestä

talvisoan aikaan MAROKON KAUHU puolusti suomea,, vaan ei enään. ;( voi voi

1Äänestä

Minä en pidä romanikerjäläisistä en kehitysmaamuslimeista, en pölvästi papeista ja piispoista, en punavihreistä suvakeista, en isiksestä, en sunneista, en shiihoista, en feminatseista, en nykyhallituksesta, en lestadiolaisista, en lällypoliitikoista. Olenko siis kiihottunut joistain kansanryhmistä tai kansalaisryhmistä?

1Äänestä

Juho Eerolaa epäillään rikoksesta, minä epäilen suomen virkavaltaa tehtävien laimin lyömisestä, vaikka siitä tehtiin ilmoitus ja joka johti raakaan rikokseen Turussa.

1Äänestä

Finlaysonin pomoa, jonka vaimo tuli tuohtuneena kokouksesta lainatakseni; euro kerjäläisnaiselle on palatsi rikollispomolle.

1Äänestä

Maamme ylin poliisijohto ilmoitti eilen että Turun terrori-iskun selvittäminen laitetaan jäihin ja nyt ryhdytään tutkimaan että mitä kansanedustaja Eerola sanoi ja jätti sanomatta. Mikäli Eerola todetaan syylliseksi kansanryhmää vastaan kiihottamisesta niin häntä voi odottaa vastaava tuomio kuin verkkokirjoittaja Seppo Lehdolle langetettiin. Lehto sai kunnianloukkauksista ja suunsoitosta 2,4 vuotta ehdotonta vankeutta eli enemmän kuin monesta kuolemaan johtaneesta pahoinpitelystä on langetettu. Pienenä esimerkkinä kerron henkirikostapauksen vuodelta 2003, siinä suomalainen mies tapettiin Hensingin rautatieaseman taksitolpalla, tapon tehneet somalit saivat tekemästään henkirikoksesta ehdolliset vankeustuomiot.

1Äänestä
  • Tapaus järkytti somaliyhteisöä - katsottiin, että yläkanttiin annettu tuomio häiritsee luonnossa tapahtuvaa lisääntymistä ja kikkelin esinahka saattaa jäädä vetoketjun väliin.

    1Äänestä

Sattuuhan sitä vahinkoja. Itsekkin pyörällä ajaessani sylkäisin vahingossa huomaamatta aivolimat rattaita työntävän kaapuihmisen päälle.

1Äänestä

Suomessa ja maailmalla yleensäkin totuudenpuhujaa ei kunnioiteta, jossakin päin pääsee jopa hengestään. Tämä maa on muka joku oikeusvaltio, kattia kanssa.

1Äänestä

Ei taida ottaa tää naurettava Eerolan syyttäminen sellaista tulta ja raivoa kansan keskuudessa kuin jotkin tahot toivoisivat. Tämähän on ihan irvokasta ja säälittävää puuhastelua näinä aikoina. Ne jotka ovat jollain tavalla joutuneet kyseisen romanialaisen kansanryhmän lähestymisen kohteeksi, tietää kyllä mitä Eerola tarkoittaa. Usein uhrit ovat vanhempia suomalaisia naisia.

1Äänestä

Liian usein Suomessa rehellisestä puheesta seuraa suvakistien rikolliseksi leimaamisuhkauksia, syrjintää ja sensuuria.

Toskus, jopa suoranaista suvakkihuorien harrastamaa somekyttäysajojahtia kuten nyt tämän Eerolankin tapauksessa on jo pidemmän aikaa käynnyt.

1Äänestä

Onko muuten tilastoa montako kertaa on annettu tuomio tuon kansanryhmää vastaan kiihottamisen perusteella ja miten jakautuu tuomittujen poliittinen kanta?
Tuntuu vaan että persut ovat olleet ainoita syytettyjä, että tämä laki on kaikessa epämääräisyydessään kuin räätälöity persuja varten.

1Äänestä
  • Milloin se tulkitaan "vastaisuudeksi" kun valtapuolueet eivät anna lisää etuisuuksia?

    1Äänestä

Demla-tuomarit jakavat tuomioita poliittisin perustein. Ei se mikään urbaani legenda ole vaan totista totta, valitettavasti.

1Äänestä

Suomen+lakia+ja+oikeutta+jaetaan+tuuliviirin+mukaan....1918+punakaartille+ja+etenkin+naisille+jaettiin+nappiotsaan...Sotien+aikana+vasemmisto+sai+vankilaa...Sodan+jälkeen+jaettiin+sotarikollisille+ja+asekätkennässä+olleille....Nyt+on+tuuliviiri+tämä+ja+50+nettipoliisia....Kun+kuitenkin+80%+suomenkansasta+vastustaa+nykyisenlaista+maahanmuuttopolitiikkaa+ja+tuo+10%+jakaa+nyt+oikeutta.....

1Äänestä
  • Niin ja nämä edellämainitut oikeudentuomiot on myönnetty virheellisiksi nykyään...

    1Äänestä

Kesämökki, testamentti, lahjat - lakimiehet neuvovat, miten säästät perintöverossa.

Iltalehti

1Äänestä

Tottahan tuo mies puhuu. Jukupliu, että kiihotun, kun junassa nainen löyhyää jaellen lappuja, kerjää rahaa, jos et suostu rahoistasi luopumaan, tulee kovat haukkumiset niskaan.

1Äänestä

Norjassa ja monessa muussa maassa kerjääminen on kiellettyä. Suomessa ei saa matkustaa rauhassa edes junassa, ettei joku häirikkö kerjää tai tarjoa sexiseuraa!

1Äänestä

Eipä ole järjen lahjoilla näitä palstalaisia siunattu. Eikö kukaan vielä ymmärrä tämän Juho Eerolan syyttämisen syytä? Monta päivää on suu vaahdossa puhuttu kiihkeästi palstalla, eikä kukaan huomaa asian ydintä. Puhuttu on paljon, mutta koko ajan asian vierestä.
Koettakaa nyt pinnistellä ratkaiseva näkökohta!

2Äänestä

TLC televisiokanava pyörittää tällä hetkellä sarjaa nimeltää mustalaissiskot tms. Että repikää nyt siitä ensin huumorit. Kaiken sen antirasismi öyhötyksen ja p**an jauhamisen jälkeen meitä romaneita saa vieläkin kutsua mustalaisiksi, ja sitten ihmetellään kun ei integraatiota tapahdu. Kukaan ei tee mitään jos joku kertoo oikein hyvän mustalaisvitsin,sillä feija se vain hermoilee ja kaikkia naurattaa.

1Äänestä
  • Mustalainen on aivan hyväksyttävä ilmaisu romanista. Mustalaiset itsekin hyväksyvät sanan, sitä on käytetty myös mustalaislauluissa. "Mustalaisleiri muuttaa taivaaseen...." , ""Mustalaiseks olen syntynyt, koditonna..." (Anneli Sari). Horto Kaalon monissa lauluissa mainitaan mustalaiset.
    En pidä sanaa loukkaavana.
    No, ne jutut Feijasta ja manneista ovat asia erikseen. Ne eivät ole oikein sopivia.

    1Äänestä

  • Sovitaaks, et mä kutsun mustalaista romaniks välittömästi, kun ensimmäinen mustalainen kutsuu muo kaukaasialaiseks, joka on mun väristen ihmisten virallinen rotunimitys? :) Käykö?

    1Äänestä

Ei ole kivaa, kun koko ajan pelkää, että vanha äiti menee avaamaan oven jollekin vesilasin pyytäjälle ja tulee putsatuksi. Ja kun hän on vielä niin kipakka, että pyrkii estämään, jos joku menee kaapeille, voi käydä pahasti.

1Äänestä

Eerola on karkotettava Suomesta Venäjälle.

1Äänestä

Juu varsinkin totuuden sanominen arkaluonteisista asioista on nykyään varsinkin Suomessa rikollista!

Esmes sitäkään ei saa sanoa, et muslimeista löytyy hyvin terroristeja, vaikka kohtalaisen selvästi esim: "Terrorism in Europe" artikkelista selviää, et islamistiterroristit on tehny Euroopassa 2000-luvulla 10 masiivisempaa joukkomurhaiskua, ja muut vain 4! Mut jos sen sanooääneen ja julkisesti, niin oot rikollinen?!? Niin se maailma muuttuu, Eskoseni ja Abdulrahmanini!? :/

1Äänestä
  • Onhan tuo asia sanottu tuossa artikkelissakin. Ja aivan julkisesti.

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 32 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Xyxy kirjoitti:

Sanonut Romanian romaneita rikollisiksi. Nehän on. Yks sukulainen otti kuvia niistä kerjäläisistä aikoinaan ja huomasi niillä sellasen korston, joka vahtii niitä; ei oikein tykännyt kuvaamisesta.
Mutta varmaan totuuksien sanomisesta tulee sakkoja kuten ennenkin. Halla-ahoko kutsui islamia pedofiiliuskonnoksi? Ei sekään poikkea totuudesta. Sakkoja totuuden sanomisesta. Typerä oikeuslaitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu