Vanhemmat, ne tunneköyhät

Ylerminvarjossa

Olen jo 31-vuotias ja äiti 3vuotiaalle mutta vieläkin vanhempani vaikuttavat minuun.
Olen nuorena miettynyt, että minut on pakko olla adoptoitu, koska vanhempani ja siskoni ovat niin tunneköyhiä, kylmiä ihmisiä.
Meillä ei ole ollut mitään kosketusta paitsi kun olin pienempi isäni iltaisin rapsutti selkääni kun kutitti.
Meillä ei ole halailtu, ei kiitelty, ei naurettu yhdessä, paitsi siskon kanssa joskus, useimmiten kyllä riidelty. En ole koskaan nähnyt vanhempieni koskettavan toisiaan.
Pienenä muistan että tuli remmiä takapuolelle ainakin kerran. Meillä aina korostettiin reippautta, vanhemmat eivät ole koskaan olleet sairaslomalla, aina tehtävä töitä.
Olen aivan kypsä vanhempiini, he kyllä auttavat rahallisesti ja tiedä että he rakastavat mutta eivät osaa sitä muuta kun rahalla näyttää.
Minulla on häpeä ongelma, kotioloista johtuen, en luota itseeni ja häpeän kaikkea. Olen vaan suoraan niin s......n vihainen vaikka tiedän ettei vanhempiaan kannata syyttää kun itse voi elämänsä muuttaa mutta p.....e kun ottaa päähän. Isä on häpeän verkossa myös, huomaan. Tiedän että hän haluaa hyvää mutta on h......n raskas kun suuttuu ja märisee kaikesta. Haluaisin sanoa suoraan että hän on esim tehnyt vaikka jonkun asian huonosti mutta säälin häntä niin en sano. Äitini on täydin tunnekylmä mitään ei näytä ulospäin.
Muutun myös sellaiseksi heidän kanssaan.
Raivostuttavaa. Kiitos kun luit, halusin vaan sanoa että kiitos kaikesta avusta mutta olette silti h.....n tunnevammaisia ja murkyllisimpiä ihmisiä mitä tiedän. Rakastan heitä silti mutta onneksi asun eri kaupungissa!
Ja en jaksanut laittaa pilkkuja.
Miten muut olette päässeet yli näistä?

6

1303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murheellista

      Luin surullisena tarinasi. Kerroit että muutut samanlaiseksi,tunnekylmäksi heidän kanssaan. Sinulla on pieni 3-vuotias,ethän voi olla tunnekylmä omaa lastasi kohtaan.Hän tarvitsee kaiken lämmön ja huolenpidon ,minkä äiti pystyy antamaan..Älä siirrä katkeria lapsuuskokemuksiasi omaan lapseesi , vaan yritä antaa hänelle mahdollisimman hyvä elämä..
      Hae ammattiapua itsellesi että pääsisit paremmin yli raskaista kokemuksista.

    • Ylerminvarjossa

      En siis lapselleni ole tunnekylmä, päinvastoin, mutta siis vanhempiani kohtaan. Eli siis jatkamme keskenämme sitä samaa ei iloa, ei suruja-linjaa siis tietyllä tapaa.
      Omalle lapselleni haluan opettaa läheisyyden, normaalin kosketuksen, lämmön ja halailun ja ilon ja myös muut tunteet, suuttuakin saa.
      Minua vaan suunnattomasti ottaa päähän vanhempani, vaikka siis hyvää haluavat ja auttavat mutta tämä asia ärsyttää ja heidän joka paikkaan mielipide (ainoa oikea) vaikka ei kysytäkkään. Ajattelin tänne purkaa vähän, että saa mielestä pois.
      Ymmärrän, että he tekivät parhaansa niillä (huonoilla) eväillä mitä itse saivat mutta ärsyttää vaan.

    • oppeliini1

      Sinulla on vihdoinkin oma elämä. Tee siitä juuri sellainen kuin itse halauat.
      Historiaasi et voi muuttaa joten vain anna sen olla.
      Miksi autojen tuulilasi on isompi kuin taka-ikkuna? Siksi että kuljettajan on arvokkaampaa nähdä ettenpäin kuin taaksepäin.
      Sinä olet nyt oman elämäsi kuljettaja, katso eteenpäin ja jätä aivan rauhassa historiasi sinne minne se kuuluukin. Taakse.
      Muita sinä et voi muuttaa. Se on tosiasia. He ovat sellaisa kuin ovat, tiedät miten olla mahdollisimman vähän heidän kanssaan (halutessasi).
      Vain keskittäydy perheeseesi kuten olet tehnytkin ja anna aivoillesi tärkeämpää tehtävää kuin tunnekoyhien ihmisten ruotiminen.

    • Kehity

      Ongelman nimi kuulostaa sinulta, ts. omena ei ole kauas puusta pudonnut. Miksi etsit vain huonoja asioita ja juttuja läheisistäsi? Etsi muunlaisia.

    • Piikanummo

      Kyllä asia voi olla toisinkinpäin. Aikuinen lapsi käyttää vanhempaansa kuin piikaa! Odottaa että kaikki on valmiina kun hän tulee ovesta, mitään ei itse tee käydessään, kiitosta ei edes ääneen lausuta. Olenko ikuisesti velvollinen toimimaan tyttäreni piikana???? Onneksi asuu 150km etäisyydellä!

    • sinäteetmuutoksen

      Sama tuli minulle mieleen, aloittaja ruikuttaa vanhempiensa puutteista

      Mitäpä jos täällä ruikuttamisen sijaan sinä halaisit vanhempiasi ja siskoasi aina kun näet heidät. Kiittäisit ja sanoisit, että oli kiva nähdä, keskustelisit heidän kanssaan, kysyisit miten jaksat, oletko ollut terveenä, tarvitsetko apua, saanko auttaa. Olisit iloinen ja aurinkoinen ja postiivinen.

      Nyt olet kuin vanhempasi, annat lapsellesi sellaisen esimerkin, että on ok kohdella vanhempia ihmisiä ja hänen tätiään kylmästi ja ikävästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3133
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      753
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      680
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      530
    8. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      37
      513
    Aihe