Olen isänmaallinen henkilö. Mutta en niin isänmaallinen, että pitäisin isänmaan minulle osoittamasta luottamuksesta siinä määrin, että tuntisin tulleeni kohdelluksi luottamuksen arvoisesti seistessäni sen pari tuntia seuraamassa juhlavaa tilaisuutta, mutta maku hommasta meni, kun näimme kaksi sotilasta huoltorakennuksen katolla rynnäkkökiväärit ampuvavalmiusasennossa tarkkaavaisina seuraamassa yleisöä.
Ajat ovat nykyään mitä ovat, mutta luulen, että olisi ollut toisenlaisiakin keinoja varmistaa turvallisuutta, mikäli sitä nyt sitten haettiin. Suomalaiset eivät erikoisemmin pidä mahdollisina maalitauluina olemisesta, eivät ainakaan omien aseiden. Satavuotisen historiamme aikana on eri aikoina eri aseiden edessä seisty, eikä niistä ole pidetty.
Tähän valitusvirteeni voidaan tietysti vastata, mikäli vastataan ollenkaan, monenlaisin perustein ja vähättelyin. Tosiasia on kuitenkin se, että niin minä kuin muutama muukin katsoja vähän ihmettelimme oloamme vartioinnin kohteena.
VALATILAISUUDESTA
5
262
Vastaukset
- aika.selvä.peli
Taidat tykätä samaa sukupuolta olevista?
- Isänmaallinen.henkilö
Mistä arvasit? Olen ollut homo jo pikkupojasta asti. Minua häiritsee se että minua tarkkaillaan. Oletko kiinnostunut sexistä minun kanssani?
- Ensinnäkin_luuletkos
että niissä aseissa oli patruunoita?
Ja toisakseen eikös se ole hyvä, että nykypäivänä tarkkaillaan kun suuri ihmisjoukko kokoontuu.
On ollut havaittavissa tapauksia, jolloin kaikilla paikallaolijoilla ei ole pussissa ollut puhtaat jauhot, vaan puhdas PUUKKO! - ylil
Kyllä aseissa oli patruunat ja ihan siltävaralta että jollain olisi puukko. erittäin hyvin järjestetty tilaisuus.
- Anonyymi
Koronaa on liikkeellä.Tiesikö kukaan semmosta Hämeenkyrössä.Itse kirjottelen täällä tekstiä ja kylki kipeä kummasti.Ihottumaakin on ollut ja kumma olo.Myös naapureissa on tuota tavattu.Mutta tsemppiä!!Onneksi ei ole kuumetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.683198Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91851- 1111740
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241249- 1291048
- 99992
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926- 84869
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6865