Hyväuskoisille suojauksen takaa

AlkaaTullaTodeksi

17

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskaaLisää
      • suvakit-samaan-kyytiin

        Näin etenee suvakki-plandia ja solutus sekaamme, näillä konsteilla suomeamme yritetään kietaista.

        UusiSuomi on kyllä totuuksia pyrkinytkin keromaan -hyvää


    • voitottavie

      Mitkä on ne säännöt, joitten vuoksi viestit juuri poistettiin?

      Siinäkö syy, että Ulla Appelsinin kolumni näytti Jussi Lähteen, Kaarina Hasardin ja Suomen Kuvalehden toimittajan naurettavassa valossa? Tässä uudestaan linkki kolumniin. Kannattaa lukea, koska se näyttä olevan liian vaarallista tekstiä Lapua-sivulle.

      http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005341514.html

    • Peräkylänpoika

      Kohta kaksi vuotta on mennyt isosta tulvasta ja vieläkin on peruutuspeiliin katsojia, jotka keskittävät tarmonsa siihen, että "väärin päästetty". Maata eteenpäin vievät ihmiset eivät takerru jo tapahtuneeseen vaan keskittävät tarmonsa tilanteen selvittämiseen. On selvää, että oikeusvaltion arvoja kunnioittaen turvapaikkahakuprosessia ja kielteisen päätöksen saaneiden palautusta voidaan huomattavasti nopeuttaa. On myös selvää, että turvallisuusviranomaisille on annettava tarpeelliset resurssit ja tuki. Se, mitä me itse kukin tykönämme voimme tehdä, on auttaa turvapaikan saaneiden asettumista osaksi meitä. Olen ollut havaitsevani, että kovimmat "väärin sammutettu"-ihmiset eivät välttämättä ole olleet auttajia sieltä aktiivisimmasta päästä ja jotkut ovat jopa vastustaneet, ettei edes yhteisömme eli Lapuan kaupungin saisi katsoa eteenpäin ja ottaa vastaan pariakymmentä nuorta, jotka jo ovat saaneet turvapaikan. Mutta nyt kaikkien sukset samaan suuntaan ja lopetetaan jo tapahtuneen pahkulointi.

    • nuorissa_on_tulevaisuus

      Sutta on huudettu liian monta kertaa.

      • ky_syn

        Ootkohan nyt ymmärtänyt sanonnan väärin?


    • Panee-Paremmaksi
      • vituihin-lakaistava-nämä

        Joo iskuja odotellen ja niitä piisaa, ruatsissa ammutaan jo kuin putsodassa juluki ja salaa näitten toimesta.


    • ruakkiminen-loputtava
    • joutuun-toimintaan
    • suomi-suomalaisilla
    • Tämä on ollut täysin selvä asia, mutta siitä puhuminen on rasismia ja kiihotusta kansanryhmää vastaan.
      Nämä kyllä selitellään päinvastaiseksi ja suomalaiset sen sijaan rasisitisiksi rikollisiksi, vihapuheita levitteleviksi kiihottajiksi, jotka häiritsevät ilmiselvää ihmiskauppaa, jonka nojalla nämä luonat, srpärrät, viittakivet kasvattavat tuottavaa bisnestään ja johon poliitikkomme niin mielellään ovat sekaantuneet.
      Sillä ei ole väliä, vaikka ihmiskauppa tuottaakin tänne täysin tuntemattomia, monia eri henkilöllisyyksiä, ikänsä , alkuperämaansa valehtelevia rikastajia, jotka palautuksen sijaan tekee terroritekoja vaikka päästäkseen vankilaan täysihoitoon suomalaisten piikkiin.

      Nyt on korkea aika pommittaa eduskuntaa sähköposteilla ja kysyä kysymästä päästyäkin, mitä tehdään ja ennenkaikkea milloin.
      Meillä on eduskunta, mutta mitä varten. Ei riitä, että lepäillään torkkupeittojen alla odottelemassa pitkiä lomia ja sopeutumiseläkkeitä, sille mistä heille maksetaan, on korkea aika saada todellista ja konkreettista vastinetta.

      Nyt uutisen mukaan puolustusvoimien henkilöstön eläkeikää ollaan korottamassa ja säästö on muutaman vuoden syklillä 9 miljoonaa, entä tämä matubisnes, siinä on puhe miljardeista ja suomalaisille sälytetyllä velalla rahoitettuna.
      Ja kun kysytään summa, joka siihen pannaan, sitä ei voi laskea, mutta suomalaisten joka ainoa pilleri voidaan kyllä laskea, ettei vain kela joudu korvaamaan ensimäistäkään ylimääräistä pilleriä.

    • 36721

      Jaahas. Lapuan älämölömystö on taas paniikissa. Mutta onhan se ymmärrettävää kun aivotoiminta on senverran hiipunutta, ettei ymmärrä omien ja maailman ongelmien eroa.

      • Puhuisitasiaa

        Tässäpä vasta viisas kommentti. Ei muuta sisältöä kuin ihmisten halveksiminen. Todiste älymystöön kuulumisesta?


      • toiseltaplaneetalta
        Puhuisitasiaa kirjoitti:

        Tässäpä vasta viisas kommentti. Ei muuta sisältöä kuin ihmisten halveksiminen. Todiste älymystöön kuulumisesta?

        Hän on ilmeisesti sitä mieltä, ettei tuo älämölmystö halveksi ihmisiä?


    • Nyt-rotit-toimimaan

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4876
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2219
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      2009
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      198
      1948
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      171
      1589
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      299
      1528
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      212
      1294
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1219
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      207
      1182
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1154
    Aihe